Спартак зарадва "Балканстрой" с победа над лидера, който беше без две от звездите си

Спартак Плевен записа първата си победа над Черноморец през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Момчетата на Любомир Минчев надвиха лидерите в таблицата с 81:76 (23:15, 14:24, 20:17, 24:20) в двубой от последния 32-ри кръг в шампионата. "Акулите" не можеха да разчитат на двама от своите лидери - Травис МакКонико и Тони Троша, които пропуснаха срещата.

Така Спартак приключва редовния сезон на третата позиция в таблицата с баланс от 23 победи и 9 загуби, докато Черноморец финишира на първото място е с актив от 25 успеха и 7 поражения. В плейофите плевенчани ще премерят сили с Черно море, докато Черноморец ще се изправи срещу Левски.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата започна с по-добри изпълнения в защита, отколкото в атака. Близо три минути след началото на двубоя резултатът бе 2:2, след което Джулиен Люис и Евгени Хаджирусев си размениха по една точна стрелба за 5:4 в полза на домакините от Плевен. Момчетата на Васил Евтимов изпускаха сами срещу коша, а от другата страна плевенчани записаха серия от седем поредни точки и поведоха с първата си по-голяма преднина при 12:7. Гостите извадиха рано титулярния си център Андрей Иванов и го замениха с Николай Георгиев, но така или иначе авансът на плевенчани продължаваше да расте след тройка на Николай Стоянов и кош на бърза атака на Константин Тошков за 17:9. В един момент Черноморец бе с петима българи на паркета, като Евгени Хаджирусев намали изоставането на гостите до шест точки при 19:13. Очакваното обаче се случи и спартаклии си отвориха двуцифрена преднина след мощна забивка на Родни Първис, но веднага след това Хаджирусев намали изоставането на Черноморец до 23:15 след края на първите десет минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Бургаският тим даде даде заявка със силен старт на втората четвърт, като в първите 60 секунди от периода Виктор Онудиуе и Милен Захариев помогнаха на Черноморец да намали своя пасив до три точки при 23:20. Серията на "акулите" продължи и те излязоха напред в резултата при 23:24, което предизвика таймаут от Любомир Минчев. Дори и след прекъсването домакините все още нямаха точка от началото на втората част, преди Талиб Занна да прекъсне сушата на своя тим за 25:27. Възпитаниците на Васил Евтимов нямаха намерение да сдават преднината си, която все още се въртеше около две до четири точки в полза на "акулите". Успешен пробив на Станимир Маринов обаче възстанови равенството при 31:31, като това се случи след няколко грешки в нападение на отбора на Черноморец. Плевенчани отново се докопаха до преднината в мача, след като серията им бе увеличена до седем безответни точки за 34:31 в тяхна полза към края на втората част. С мощна забивка на Ладериън Грифин за 37:39 завърши първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме стартира високорезултатно, като Спартак си върна крехкото водачество при 45:44 след тройка на Константин Тошков. Момчетата на Любомир Минчев постепенно започваха да увеличават своята преднина, която достигна четири точки след хубава асистенция на Родни Първис към Джулиен Люис за 49:45 в средата на третия период. Все пак Черноморец нямаше как да отстъпи и резултатът продължаваше да бъде равностоен, въпреки че домакините играеха с по-голяма агресия в началните минути та второто полувреме - 51:49. Плевенчани отново се отскубнаха на четири точки пред своя съперник, но кош и фал на Виктор Онудиуе за 55:54 доближиха отново момчетата на Васил Евтимов. Веднага след това отново Онудиуе се отличи с борба в нападение и добавка, за да могат бургазлии да отмъкнат водачеството при 55:56. Брайънт Томас отговори от другата страна и така плевенчани разполагаха с точка преднина след края на третата част при 57:56.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Спартак вдигна темпото в началото на последната четвърт и отново си върна преднината от четири точки при 62:58. Черноморец обаче стигна до равенство след кошове на Ладериън Грифин и Андрей Иванов, но след това Николай Стоянов за пореден път не прости на гостите от далечна дистанция за 66:63. Талиб Занна покачи преднината на домакините до пет, а впоследствие Стоянов отново закова тройка за 71:63 в полза на спартаклии. Възпитаниците на Любомир Минчев продължаваха да покачват своя аванс във финалните минути от редовното време, като той достигна десет точки при 73:63. Черноморец обаче не се отказа и навакса пет точки от изоставането си, за да направи резултата 76:71 с оставащи около три минути до финалната сирена. Момчетата на Васил Евтимов обаче пропиляха добра възможност да намалят своя дефицит, като резултатът с оставащи 90 секунди на таблото бе 77:72 в полза на плевенчани. Родни Първис бе оставен сам на нулевия ъгъл и американецът реализира ключова стрелба за 79:72 в полза на Спартак. Това обаче не бе всичко, защото "акулите" се върнаха на само три точки от своя съперник след тройка на Евгени Хаджирусев за 79:76 с оставащи около 35 секунди до края на редовното време. Станимир Маринов наниза два наказателни удара, които се оказаха решителни за крайния изход в срещата - 81:76.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Алекс Ломакс, Джулиен Люис, Николай Стоянов, Цветомир Чернокожев, Талиб Занна

ЧЕРНОМОРЕЦ: Евгени Хаджирусев, Христо Захариев, Ладериън Грифин, Шон Смит, Андрей Иванов