Шумен елиминира Ямбол от плейофите, Левски грабва последната квота

Отборът на Шумен постигна четвъртия си пореден успех във Втората шестица на Националната баскетболна лига и влиза с високо самочувствие в плейофите. Тимът на Янко Янков се поздрави с успех с 84:71 (23:18, 23:14, 20:17, 18:22) над Ямбол в среща от последния 32-ри кръг в първенството, проведена в зала “Арена Шумен”.

Победата беше без значение за шуменци, които вече си бяха осигурили седмото място в крайното класиране. Със загубата пък Ямбол губи шансове да се класира за плейофите, а на осмата позиция ще завърши Левски, който взима последната квота за елиминациите.

Край на редовния сезон в НБЛ - резултати, репортажи и класиране от 32-рия кръг

Шумен приключва редовния сезон с баланс от 15 победи и 17 загуби, докато Ямбол финишира с 12 успеха и 20 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Шумен постави силно начало на срещата и само за минута и половина успя да запише серия от шест поредни точки, за да излезе напред с 6:0. Близо 180 секунди бяха нужни на гостите, за да отбележат първата си стрелба от игра, след като Павел Маринов реализира тройка за 6:4. Последваха халосни патрони от страна на двата тима от далечно разстояние, след което Александър Матушев възстанови равенството при 6:6 с хубав флоутър. От другата страна пък над всички беше Емилиян Грудов със седем от първите девет точки на Шумен, но така или иначе ямболии обърнаха резултата при 9:11 след кош и фал на Иван Лилов. Възпитаниците на Янко Янков отговориха със серия от 9:2, за да се измъкнат напред при 18:13 в последните две минути от първата четвърт. Ямбол отново върна паритета при 18:18 след пет поредни точки на Иван Лилов, но все пак Шумен взе аванса след първите десет минути чрез кошове на Никола Николов за 23:18.

Янко Янков: Участието ни в плейофите е много специално за мен

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

С тройка на Карим Мане за 30:22 отборът на Шумен стигна до най-голямата си преднина в мача около две минути след старта на втората четвърт. Веднага след това домакините сътвориха контраатака, която бе завършена от Станислав Бънков с асистенция на Баръш Мустафа за първата двуцифрена дистанция при 32:22. Момчетата на Тони Дечев влязоха в сериозна дупка и така и не успяваха да скъсят своето изоставане, като впоследствие авансът на Шумен продължаваше на нараства - 34:22. Ямболии нямаха почти никакъв успех при стрелбата от тройката, като бяха 2/13 до средата на втората част. Шумен вкара още шест безответни точки и така преднината на домакините скочи до 18 при 40:22. Таймаутът на Тони Дечев свърши добра работа, като Павел Маринов и Александър Матушев комбинираха за седем поредни точки и така разликата бе скъсена до 40:29. Все пак Шумен не се поколеба и се сдоби с 14-точкова преднина на полувремето при 46:32.

Александър Матушев: Надявам се да има отбор в Ямбол догодина

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Разликата се запази непроменена след първите две минути и половина в третата четвърт, като Шумен водеше при 50:36. Мане, Кохайда и Ролинс бяха в основата на всичко най-интересно за шуменци в офанзивен план, като благодарение на техните изяви домакините все още имаха солидно водачество при 56:37. Ямболии правеха опити по някакъв начин да се закачат за своя опонент, като след поредната размяна на серии резултатът стана 61:47 в полза на домакините с оставащи около две минути до края на третата четвърт. Дейвид Ролинс се отличи с кош със сирената, за да изведе Шумен напред със 17 точки при 66:49.

Никола Николов: Допреди 3-4 години само си мечтаехме за тези моменти

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тони Дечев явно вече се бе отказал да преследва победата, тъй като ветераните Иван Лилов и Павел Маринов вече доста време бяха на резервната скамейка. В тяхно отсъствие обаче юношите на тима Никола Нанков, Георги Димитров и Георги Иванов успяха да донесат доза искра в редиците на гостите и да направят резултата 70:57 в началото на финалния период. Очакваното обаче се случваше и Шумен поддържаше двуцифрената си преднина, като четири минути преди края на финалния период дистанцията бе 14 точки при 77:63. Лидерството на Матушев помогна на ямболии да съкратят разликата до десет, но и неговите сили свършиха и той също поиска смяна, като в крайна сметка Ямбол завърши мача изцяло с юношески състав на паркета. Мачът завърши при 84:71 в полза на Шумен.

Джъстин Кохайда бе топреализатор за Шумен с 16 точки и 26 борби, като той завърши мача с 2/12 стрелба от наказателната линия, след като пропусна първите си 10 опита. Дейвид Ролинс и Емилиян Грудов нанизаха по 15 точки, Никола Николов добави 13, а Карим Мане се разписа с 12 точки и 7 асистенции.

Александър Матушев поведе Ямбол с 22 точки, 5 борби и 6 асистенции. Иван Лилов и Павел Маринов вкараха по 13 точки, а Йоан Христов прибави 10 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ШУМЕН: Карим Мане, Никола Николов, Дейвид Ролинс, Емилиян Грудов, Джъстин Кохайда