Шампионът е детрониран! Мечтан финал Левски - ЦСКА след 14 години пауза

Отборът на Левски София успя да се класира за финалния плейоф в Efbet Супер Волей. Играчите на Николай Желязков детронираха шампиона Нефтохимик 2010, след като се наложиха като гости с 3:1 (25:18, 23:25, 30:28, 25:21) в мач №4 от полуфиналния плейоф помежду им, игран тази вечер в зала "Младост" в Бургас.

Така "сините" успяха да спечелят полуфиналната серия с 3-1 победи и да се класират за финала в първенство за първи път след сезон 2013/2014, когато загубиха от Марек Юнион Ивкони (Дупница).

ЦСКА пречупи Дея спорт в полуфинал №4 и е на първи финал от 6 години насам

На финала за титлата ще има "вечно" дерби, след като Левски ще спори с отборът на ЦСКА, който вчера спечели своя полуфинал срещу Дея спорт (Бургас) също след 3-1 победи. За последно Левски и ЦСКА играха на финал в шампионата преди 14 години през сезон 2009/2010, когато "червените" печелят и титлата на България след 3-0 победи.

Финалният плейоф за титлата между Левски и ЦСКА ще започне следващата събота (20 април), като "сините" ще имат домакинското предимство. Отново се играе до 3 победи от 5 мача.

От друга страна Нефтохимик, които завършиха на 3-о място в редовния сезон, ще трябват да изчакат изхода от финала между Левски и ЦСКА. Ако "сините" спечелят титлата, то бургазлии ще останат на 3-о място в крайното класиране и ще спечелят бронзовите медали. Но ако титлата е за "червените", то Нефтохимик ще завършат 4-и.

Шампионите от Нефтохимик бързо поведоха в първия гейм на срещата с 2:0 след атака през центъра на Красимир Георгиев и контра блок-аут на Иван Раич. Левски веднага изравни за 2:2 след атака на Светослав Гоцев и грешка на Стеван Симич от домакините. "Сините" дори дръпнаха с 5:3 след две грешки на Раич от бургазлии. Разликата леко нарасна до 8:5 след отлична единична блокада на разпределителя Симеон Николов и първо прекъсване за треньора на Нефтохимик Мартин Стоев. Въпреки това, преднината на гостите стана 10:6 след силна контра на Гоцев. Последваха успешна атака на Иван Раич и мощен ас на Розалин Пенчев и 10:8. Левски успя си върне предимството при 14:10 след контра на Венислав Антов и блокада на Майкон Морейра и дори я увеличи на 15:10 след контра блок-аут на Владимир Гърков. Предимството на Левски продължи да расте до 17:11 след ас на Венислав Антов, а след това до 22:14 след контра от втора линия на Гърков и нов силен ас, този път на Симеон Николов. В крайна сметка играчите на Николай Желязков без проблеми спечелиха гейма с 25:18 след силна контра на Гърков.

Втората част тръгна напълно равностойно до 4:4, след което Левски дръпна със 7:4 след успешна атака на Венислав Антов, отлична блокада на Светослав Гоцев и контра на втора топка на разпределителя Симеон Николов. Въпреки тайм-аута за Мартин Стоев и Нефтохимик, последва контра блок-аут на Антов и 8:4. Постепенно бургазлии съумяха да стопят изоставането си до 9:10 след атака на влезлия като резерва Георги Петров, контра на Бранимир Грозданов и силен ас на Розалин Пенчев, което пък накара Николай Желязков да вземе прекъсване за Левски. Последваха атака през центъра и блокада на Майкон Морейра и 12:9 за "сините". Играта продължи точка за точка до 17:14 след успешен блок на Антов, след което последваха атака през центъра на Красимир Георгиев и контра блок-аут на Грозданов и 17:16. Шампионите дори стигнаха до 18:18 след нов блок-аут на Грозданов. Левски моментално си върна преднината при 21:18 след два поредни аса на Владимир Гърков. Домакините отново намалиха до 21:22 след атака през центъра на Стеван Симич и аут на Антов от гостите, което пък принуди Николай Желязков да вземе тайм-аут за Левски. Независимо от това, Нефтохимик за пореден път изравни при 23:23 след грешка в атака на Алехандро Торо. Бургазлии успяха да измъкна гейма с 25:23 след две поредни контри блок-аут на Бранимир Грозданов и Розалин Пенчев, с което изравни за 1:1.

На старта на третия гейм Левски поведе с 2:0 след успешен блок на Светослав Гоцев и ас на Алехандро Торо. Преднината стана 5:2 след отлична блокада на Майкон Морейра. Постепенно Нефтохимик изравни при 8:8 след мощна атака от втора линия на Розалин Пенчев и грешка при мрежата на Симеон Николов от гостите. Равенството се запази до 10:10, след което "сините" си върнаха преднината при 12:10 след нова атака на Владимир Гърков и аут на Пенчев от домакините. Атака през центъра на Красимир Георгиев и силна контра на Иван Раич и 12:12. Играчите на Ники Желязков отново дръпнаха при 15:13 след нова атака и ас на Гърков, след което Мартин Стоев поиска прекъсване за шампионите. Но въпреки това, последва блокада на Симеон Николов и 16:13. Постепенно бургазлии намалиха изоставането си до 18:19 след грешка на Симеон Николов и отлична блокада на Иваб Раич. Левски си възстанови предимството при 22:19 след сгрешен сервис на Розалин Пенчев и ас на Венислав Антов. Нефтохимик успя да спаси два геймбола и да изравни при 24:24 след блок-аут на Бранимир Грозданов и блок на разпределителя Светослав Станков. Борбата за всяка топка и точка между двата тима продължи до 28:28, но все пак Левски измъкна гейма с 30:28 след страхотен блок-аут и мощен ас на Венислав Антов.

Левски бързо поведе в четвъртата част с 4:0 след грешка от сервис на Розалин Пенчев от домакините последвана от атака на Владимир Гърков и две блокади на Майкон Морейра и Венислав Антов. Това накара Мартин Стоев да вземе тайм-аут за Нефтохимик. Въпреки това и усилията на бургазлии, "сините" запазиха аванса си до 9:5 след блок-аут на Антов. Разликата продължи да расте до 13:8 след нов ас на Антов и 15:9 след контра през центъра на Майкон Морейра, след което Мартин Стоев поиска второ прекъсване. Постепенно шампионите успяха да намалят изоставането си до 15:16 след поредица от грешки на Левски и успешни атаки на Розалин Пенчев и Иван Раич. Бургазлии дори стигнаха до равенство при 17:17 след атака в аут на Антов от гостите и прекъсване за Николай Желязков. За пореден път двата отбора продължиха да се борят здраво за всяка топка и точка до 21:21, след което Левски дръпна с 23:21 след грешка на Георги Петров и отличен блок на Симеон Николов. Последва ас на Владимир Гърков и мачбол за "сините" - 24:21. Нова директна точка след мощен сервис на Гърков - 25:21 и 3:1 за Левски, които спечелиха и полуфиналната серия с 3-1 победи.

Най-резултатен за Левски стана Венислав Антов със страхотните 26 точки (3 блока, 4 аса и 58% ефективност в атака - +19). Владимир Гърков добави още 18 точки (5 аса!, 43% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане - +12) за победата.

Независимо от това, за Най-полезен играч (MVP) в цялата полуфинална серия беше обявен разпределителят на "сините" Симеон Николов, който се представи отлично и в 4-те срещи.

За тима на Нефтохимик Розалин Пенчев (2 аса, 55% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане - +3) и Иван Раич (1 блок, 1 ас и 44% ефективност в атака - +8) реализираха съответно 18 и 16 точки. Бранимир Грозданов и Красимир Георгиев завършиха с по 13 точки, но и това не беше достатъчно за успех.