Шумен направи решителна крачка към плейофите след лекция над Левски

Шумен спечели директната битка с Левски и направи ключова стъпка към плейофите на Националната баскетболна лига. Отборът на Янко Янков изнесе лекция на "сините" и ги надигра по всички показатели с 89:67 (26:15, 23:17, 22:11, 18:24)в двубой от 30-ия кръг на първенството. По този начин тимът на Шумен излиза на седмото място във временното класиране с баланс от 13-17, докато Левски е временно осми с 12-18.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Шумен откри двубоя с отлична серия от шест поредни точки, като атомното дуо на домакините в лицето на Дейвид Ролинс и Карим Мане започна от съвсем рано да си комуникира успешно - 6:0. Възпитаниците на Янко Янков действаха почти безупречно и в дефанзивен план в началните мигове от срещата, като Джъстин Кохайда се присъедини към реализаторите за Шумен и резултатът стана 10:1. Шуменци достигнаха и до двуцифрената преднина при 14:4, като след това Димитър Маринчешки скъси две точки от пасива на Левски за 14:6. "Сините" обаче откриха огън от далечна дистанция и съкратиха разликата до пет точки след успешна стрелба на Лъчезар Димитров за 18:13 към края на първата част. Мане вече имаше двуцифрен точков актив, а Шумен си върна двуцифрената преднина при 24:14 в своя полза. В крайна сметка първата четвърт приключи при 11-точков аванс за домакините - 26:15.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Шумен откриха и втората четвърт със силна серия, като още в първите минути от нея си отвориха аванс от 15 точки при 32:17. От другата страна обаче ветеранското присъствие на Златин Георгиев си каза думата и крилото отбеляза пет поредни точки, за да съкрати дистанцията до десет при 32:22. Владислав Станев продължи силното си включване за шуменци, като стрелецът наниза седмата си точка в мача за 35:22 в полза на своя отбор. Янко Янков извади и още един коз от скамейката - Баръш Мустафа, който пък реализира пет поредни и така преднината на бургазлии достигна 18 точки при 40:22. Левски се опитваше да се закачи за своя съперник, но индивидуалната класа на Мане и точният мерник на Мустафа позволиха на Шумен да запази аванса си при 47:30. Момчетата на Янков успяха да задържат аванса си до края на първото полувреме при 49:32.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Почти нищо не се промени на паркета в началото на второто полувреме, освен това, че разликата се покачи до точно 20 точки при 54:34 в полза на Шумен. Домакините контролираха двубоя изцяло и играеха на свое собствено темпо, като възпитаниците на Димитър Ангелов не можеха дори малко да сведат разликата - 56:36. Мане и Ролинс доминираха, а техният отбор докосваше седмото място след изиграването на този кръг при 61:40 към края на третата четвърт. Малко след това двамата отбелязаха по една тройка и така дистанцията се покачи до цели 27 точки в полза на домакините при 67:40. Третата четвърт завърши при 71:43 в полза на Шумен.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период в срещата бе по-скоро протоколен, тъй като не се виждаше как Левски би стопил цялата си дистанция за десет минути. Шумен продължаваше да доминира и водеше убедително при 75:51 в своя полза. До края на редовното време и двата тима дадоха минути на играчите с по-малко минути, като в крайна сметка всичко завърши при 89:67 в полза на Шумен.

Карим Мане завърши с 25 точки, 11 борби и 6 асистеници за успеха на Шумен. Дейвид Ролинс завърши с 19 точки, Владислав Станев допринесе с 11 точки и 6 борби, а Баръш Мустафа и Емилиян Грудов реализираха по 10 точки.

Лъчезар Димитров бе най-резултатен за Левски с 15 точки, а Златин Георгиев финишира с 12 точки.