Академик удари Ямбол и запази шансовете си за плейофите

Академик Пловдив победи със 74:72 (29:19, 14:19, 9:18, 22:16) Ямбол като домакин в мач от Втората шестица от 30-ия кръг на Националната баскетболна лига.

По този начин пловдивчани успяха да препънат ямболии по пътя към плейофите, като всичко ще се решава в последните два кръга, а тимът на Йордан Янков запазва шансове за класиране в следващата фаза на шампионата.

Пловдивчани са на четвърто място сред вторите шест отбора с 10 победи и 19 загуби, а Ямбол е втори в класирането с баланс 12-17.

ПЪРВА ЧАСТ

Домакините поведоха с 5-1 за малко повече от 2 минути игра, след тройка и забивка на Филип Хенри. Бързо след това Павел Маринов и Иван Лилов върнаха Ямбол в играта и се стигна до равенство 8-8. Двата отбора продължиха да се гонят в резултата, като при оставащи малко по-малко от 4 минути до края на частта резултатът беше само точка в полза на Академик (12-11). След като беше фаулиран и успя да вкара и двата наказателни удара, Александър Матушев даде преднина от 2 точки на Ямбол (14-12). Тройка на Петър Ралчев върна аванса от точка на пловдивчани (15-14), а точна стрелба на Ренел Къмингс от далечно разстояние го направи 4 точки (18-14), при оставащи малко повече от 2 минути до края. Томислав Минков също се разписа с три точки, правейки преднината на своя тим 7 точки (23-16). Лошата новина за Йордан Янков бяха четирите лични нарушения на Йоанис Кикрилис, както и четирите фаула на Петър Ралчев в тази част, които на практика ги извадиха от игра. В крайна сметка след 10 минути игра Академик поведе с 29-19.

Резултати и репортажи от 30-ия кръг в НБЛ

ВТОРА ЧАСТ

Ямбол направи опит да намали пасива си от 10 точки още в първата минута и въпреки, че успя да стопи 2-3 точки, домакините веднага намираха начин да си върнат комфортния аванс. Тройка на Николай Маринов пък увеличи преднината на пловдивчани на 13 точки (34-21), при оставащи малко повече от 8 минути до почивката. Два коша на Николай Михайлов и Павел Маринов стопиха пасива на Ямбол до 9 точки (25-34), докато домакините пропуснаха няколко стрелби за 3 точки. Александър Матушев също наниза 2 точки за гостите и разликата стана 7 точки - 6:14 минути преди края на частта. Забивка на Филип Хенри вдигна разликата на 9 точки. Много бързо след това ямболии намериха правилния път и намалиха разликата до 3 точки. (33-36), при оставащи малко повече от 4 минути до края. Веднага след това тройка на Иван Лилов изравни резултата (36-36), а кош и точна стрелба от далечно разстояние на Николай Маринов дадоха аванс от 5 точки на Академик. Двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 43-38 в полза на Академик Пловдив.

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първите секунди след подновяването на играта, Иван Лилов намали пасива на Ямбол на 3 точки, но бързо след това Ренел Къмингс върна аванса от 5 точки на Академик. След малко повече от 2 минути игра в тази част разликата стана само 2 точки в полза на домакините. Павел Маринов пък реализира две точки и беше фаулиран, като беше точен при наказателния удар, за да изведе своя отбор с точка напред (48-47). Кош на Александър Матушев направи преднината на Ямбол 3 точки след около 4 минути игра през тази четвърт. Минута след това Ренел Къмингс стопи пасива до точка, но тройки на Иван Лилов и Йоан Христов направиха аванса на гостите 7 точки. В крайна сметка Ямбол влезе с преднина от 4 точки (56-52) в заключителната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Ямбол вдигна аванса си до 6 точки, но бързо домакините успяха отново да го намалят на 4 точки, след кош на Филип Хенри. Академик намери сили да стигне до равенство след малко повече от 4 минути игра, след кош на Йоанис Кикрилис и тройка на Кръстомир Михов. Две точки на Йоан Христов дадоха отново преднина на Ямбол, а Ренел Къмингс намали до точка, след като беше фаулиран, но успя да реализира само единия наказателен удар. Кош на Филип Хенри върна лидерството на домакините. Кош на Андон Вачев и тройка на Иван Лилов отново дадоха преднина от 4 точки на Ямбол при оставащи малко повече от 3 минути до края на мача. Филип Хенри намали разликата до 2 точки. Две минути преди края на срещата разликата падна до точка в полза на Ямбол (70-69). При оставащи 1:12 минути до края на срещата Томислав Минков даде преднина от точка на Академик (71-70) и в крайна сметка пловдивчани успяха да се доберат до успеха я края.

За Академик Пловдив най-резултатен беше Ренел Къмингс с 18 точки, Филип Хенри се разписа с 15 точки, по 11 нанизаха Томислав Минков и Николай Маринов.

Иван Лилов завърши с дабъл-дабъл - 24 точки и 10 асистенции за Ямбол, Павел Маринов добави 22 точки и овладя 10 борби.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Академик Пловдив: Ренел Къмингс, Филип Хенри, Кръстомир Михов, Йоанис Кикрилис, Томислав Минков

Ямбол: Йоан Христов, Иван Лилов, Николай Михайлов, Павел Маринов, Александър Матушев