Везенков и Сакраменто загубиха и последния си шанс за топ 6 след поражение от Ню Орлиънс

Най-добрият спортист на България за 2023 г. Александър Везенков отбеляза 5 точки, направи 2 борби, като игра 10 минути и 55 секнди в рамките на 4 престоя, при загубата на клубния си Сакраменто Кингс от Ню Йорк Пеликанс със 123:135 (23:34 35:30 31:34 34:37) в среща от редовния сезон на НБА.

Мачът бе последен шанс за Кингс да се включат във финалния щурм за местата, които дават право на директно участие на 1/8-финал в плейофите на НБА. Поражението обаче смъкна "кралете" до деветата позиция и два мача преди края имат в актива си три победи по-малко от днешния си съперник, който е заел бленуваното шесто място.

За домакините от Сакраменто треньорът Майк Браун реши мачът да започнат Харисън Барнс, Кийгън Мъри, Домантас Сабонис, Кион Елис и Ди'Аарън Фокс.

Треньорът на "пеликаните" Уили Грийн разпредели стартова петица в лицето на Херберт Джоунс, Зайън Уилямсън, Йонас Валанчунас, Трей Мърфи и Си Джей МакКалъм.

Домакините започнаха ужасяващо и скоро изостанаха с 2:9. В следващите минути те показаха амбиции да не допуснат разгромна загуба и намалиха изоставането си до пет точки. Тогава последва нов щурм на "пеликаните" и те направиха поредица от цели девет поредни коша, с което придобиха смазваща преднина от 34:11.

Лошото стечение на обстоятелствата доведе до две прекъсвания от треньора Майк Браун, като при втория таймаут той пусна в игра Александър Везенков. С влизането на българина отборът придоби съвсем различен облик и подобри значително представянето си в отбрана, а "пеликаните" не успяха да вкарат нито един кош до края на частта. "Кралете" от своя страна направиха серия от 12 точки и затвориха частта от изоставането си до 23:34.

Самият Везенков се включи добре, като направи една борба и дори пробва да стреля от тройката, но го стори неуспешно. Това не се понрави на Майк Браун и замени най-добрият играч на Евролигата за сезон 2022/2023 още преди сирената за края на откриващата част. Така Александър Везенков приключи първия си престой при 2 минути и 48 секунди.

Изненадващо обаче българинът влезе в игра с началото на втората четвърт, като по време на втория си престой той записа още една борба, но пак пропусна стрелба от тройката.

Междувременно "кралете" продължиха да намалят пасива си и вкараха десети пореден кош, след което допуснаха леко отпускане, но нова добра серия доведе резултата до 32:41. Нататък нещата не се развиха точно както му се искаше на Майк Браун и неговите момчета не успяха да съкратят изоставането си напълно, поради което взе нови два таймаута. При втория Александър Везенков отново беше пратен на пейката, като той вече имаше на сметката си 2 борби и 6 минути и 21 секунди престой на паркета.

В миниутите до края на полувремето видяхме оспорвана игра, като неколкократно "пеликаните" се пропукваха в опитите си да върнат голямата си преднина, но така само допускаха контраатаки и в крайна сметка Кингс затвориха втората четвърт при изоставане от 58:64.

Третата четвърт бе първата, в която от началото до края двата отбора поддържаха равностойно темпо, като само в началото Сакраменто намали изоставането си на четири точки, но веднага след това "пеликаните" върнаха по-сериозното си водачество и до края на частта го поддържаха между шест и осем пункта.

За съжаление, това бе и първата четвърт, в която не видяхме Александър Везенков в действие, като неговите съотборници се оттеглиха на последната пауза преди края на мача при изоставане от 89:98.

В последната четвърт отново видяхме на паркета Везенков. Там българинът бе най-ефективен, като си взаимодействаше добре със съотборниците и откри сметката си, отбелязвайки пет точки. Изненадващо, тъкмо когато бе в подем играта му, той отново бе принуден от Майк Браун да седне на пейката. След това се появи отново в края и остана в игра до финалната сирена, завършвайки срещата с 5 точки, 2 борби и 10 минути и 55 секунди игра.

И със, и без Везенков обаче "кралете" нямахе необходимите аргументи да осъществят обрат и макар да направиха добра серия от пет поредни коша към края на частта, в крайна сметка те записаха ново поражение.

Най-резултатен за "кралете" бе Ди'Аарън Фокс, който отбеляза 33 точки. Ефективен, както винаги бе и Домантас Сабонис, който записа "дабъл-дабъл" със своите 18 точки и 10 борби.

За съперниците от Ню Орлиънс най-резултатни бяха МакКалъм и Уилямсън с по 31 точки. Интересното е, че за "пеликаните" Йонас Валанчунас завърши вечерта с "дабъл-дабъл", правейки 13 точки и 10 борби, като той също е литовец подобно на Домантас Сабонис.

Следващата среща на Везенков и компания е след по-малко от 24 часа, като в утрешния 13-и април (събота) "кралете" ще играят с Финикс Сънс отново у дома от 5:30 часа българско време, а сезонът приключват ден по-късно на 14-и април (неделя) с друго домакинство срещу Портланд Трейл Блейзърс от 22:30.