Аталанта се възползва от слабостите на Ливърпул и постигна знаменита победа на "Анфийлд"

Аталанта стигна до знаменита победа с 3:0 при гостуването си на Ливърпул в първи мач от четвъртфиналите на Лига Европа. Джанлука Скамака откри резултата в 38-ата минута, а след това се разписа още веднъж след час игра. Марио Пашалич отбеляза третото попадение в 83-ата минута.

Юрген Клоп заложи на състав, в който отсъстваха част от основните му играчи. Мърсисайдци за пореден път демонстрираха една от слабостите си - да не се възползват от добри възможности, като атаките завършваха с грешка при последното подаване и не се стигаше до точни удари. Тази вечер "червените" бяха трагични и в защита, като италианците създадоха още положения и можеха да вкарат и повече голове.

Срещата започна на много високо темпо. Още в третата минута можеше да се стигне до гол във вратата на мърсисайдци. Харви Елиът загуби топката в опасна зона и тя стигна до Пашалич в малкото наказателно поле. Келъхър реагира инстинктивно, но пропускът бе на хърватинът, тъй като неговият изстрел завърши в главата на вратаря. Домакините отговориха с добра атака, която завърши с неточен удар на Мак Алистър. Секунди по-късно Нунес стреля от малък ъгъл, а вратарят на гостите се справи.

Отборът на Юрген Клоп бързо започна да доминира, въпреки че показваше някои колебания в защита, които дава възможности на италианците. В 15-ата минута Дарвин Нунес пропусна великолепен шанс да открие резултата. Той бе изведен от Къртис Джоунс сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее. Следващата добра възможност дойде след изключителен удар на Елиът, след който топката се удари в горната греда.

Домакините имаха предимство, но в следващия период не създадоха нещо сериозно пред вратата на Мусо. Така се стигна до 38-ата минута, когато защитата на "червените" отново се пропука и резултатът бе открит. Дзапакоста бе оставен да пробие отдясно и да намери напълно непокрития Скамака в наказателното поле. Ударът на нападателя не бе силен, но Келъхър не се намеси добре и остави топката да мине покрай него.

Ливърпул не успя да отговори, а Аталанта започна да се чувства все по-комфортно на "Анфийлд". Поредната грешка на мърсисайдци доведе до извеждане на Коопмайнерс сам срещу вратаря. Нидерландецът не се справи по възможно най-добрия начин и бе спрян от бързо излезлия Келъхър, който частично се реваншира за реакцията си при гола.

Юрген Клоп очевидно не бе доволен от представянето през първото полувреме и направи тройна смяна на почивката. Мохамед Салах, Доминик Собослай и Анди Робъртсън се появиха на терена на мястото на Елиът, Джоунс и Цимикас. Мърсисайдци стартираха агресивно втората част с идея за обрат - нещо, което постигаха многократно този сезон.

Положенията започнаха да се редят пред вратата на гостите. Ван Дайк стреля с глава след ъглов удар, но топката мина над вратата. Грешка на Хиен позволи на Нунес да открадне топката, която стигна до Салах. Опитът на египтянина бе отразен от Мусо. Секунди по-късно Нунес имаше възможност, но не се възползва и стреля над вратата.

Тимът от Бергамо атакуваше доста по-рядко, но когато го правеше, създаваше великолепни положения. След час игра отбраната на домакините за пореден път проспа нападение на съперника. Де Кетеларе бе изведен отдясно и с великолепно центриране намери Скамака пред вратата, а той стреля веднага и удвои аванса на гостите. Малко по-късно Аталанта спокойно можеше да отбележи още един гол, но Коопмайнерс пропусна прекрасна възможност.

Играчите на Аталанта толкова добре си вършеха работата, че не позволяваха на съперника да ги натисне. 15 минути преди края на терена се появи Диого Жота, който се завърна след дълго отсъствие поради контузия. Той веднага спечели нарушение на границата на наказателното поле, но то не доведе до нищо опасно. Малко по-късно Салах прати топката в мрежата след подаване на Робъртсън, но попадението не бе зачетено поради засада.

Атакуващата нагласа на "червените" отвори още по-големи пространства на италианците. Скамака се размина с хеттрик в 81-ата минута. Той не успя да уцели вратата след удар с глава отблизо. Този пропуск се оказа без значение, защото секунди по-късно Пашалич отбеляза трети гол във вратата на Келъхър. Той се разписа от добавка, след като вратарят отрази удар на Едерсон, а при цялата атака защитата на Ливърпул стоеше статично и гледаше отблизо как играчите на съперника си подават.

ЛИВЪРПУЛ - АТАЛАНТА 0:3
0:1 - Скамака (38)
0:2 - Скамака (60)
0:3 - Пашалич (83)

Снимки: Imago