Барселона прекърши ПСЖ и взе аванс преди реванша

Отборът на Барселона спечели с 3:2 гостуването си на Пари Сен Жермен в първи 1/4-финален мач от Шампионската лига. Рафиня (37') даде преднина на каталунците, но в началото на второто полувреме ПСЖ направи бърз обрат чрез Усман Дембеле (48') и Витиня (51'). След това домакините направиха пропуск, което се оказа фатално, тъй като малко по-късно равенството бе възстановено след нов гол на Рафиня (62'), а Андреас Кристенсен (77') донесе победата на Барса.

При Луис Енрике нещата изглеждат повече от добре и наставникът на французите можеше да разчита на най-добрите си играчи. Единствено Кимпембе, Хакими и Курзава сред изявените футболисти на френските шампиони отсъстваха, но пък сред стартовите 11 видяхме Донарума на врата, Маркиньос в отбрана, Витиня в халфовата линия, а в нападение действаше унищожителното трио Дембеле - Мбапе - Асенсио.

При Чави положението е подобно, като там единствени на извън групата останаха Балде и Гави. На терена пък започнаха вратарят Тер Стеген, Араухо в защита, Френки де Йонг в халфовата линия и неотразимият Роберт Левандовски в нападение, където му помагаше и не по-малко опасният Рафиня.

Срещата бе уважена от бившия футболист Роналдиньо, който е емблематична фигура от близкото минало и на двата отбора.

Срещата започна на изключително високи обороти като много често съперниците изнасяха неколкократно топката от едната в другата половина. Това раздаване обаче им попречи да създадат нещо състоятелно, което да затрудни Тер Стеген или Донарума. Нататък с времето французите опитаха да наложат натиск, но каталунците предложиха много добре организирана последна линия в отбрана и допуснаха единствено два ъглови удара.

Чак в 19-ата минута Мендеш се освободи и стреля, но в последния момент Араухо препречи с тяло пътя на топката.

Отговорът на каталунците бе светкавичен и веднага организираха атака, чрез която спечелиха ъглов удар. При неговото изпълнение Левандовски се извиси над всички, изпревари Донарума, който се втурна да боскира, а от голлинията изби Мендеш.

Тази ситуация върна срещата към двуострото начало на мача и в следващите минути съперниците отново размениха няколко опсани слизания без достатъчно застрашителен удар. Междувременно в 34-ата минута Сержи Роберто си изкара жълт картон след грубо влизане, което означава, че играчът на гостите ще пропусне реванша в Испания.

Само три минути по-късно най-накрая една от двете отбрани се пропука. Всичко започна, когато Левандовски направи страхотен индивидуален пробив през центъра на терена, намери Ямал, който напредна по фланга, а после опита да изсипе топката около точката за изпълнение на дузпа. Там се хвърли Донарума, който чукна топката с върха на ръкавиците си, но я прати на крака на останалия абсолютно непокрит Рафиня, за когото бе детска игра да вкара в опразнената врата.

В следващите минути играта се отвори още повече, тъй като парижани се втурнаха веднага да изравняват резултата, което отвори големи пространства в тяхната половина. До края на полувремето обаче не паднаха нови голове, въпреки че имаше няколко интересни ситуации и гостите се оттеглиха с гол преднина.

Втората част започна взривоопасно и по-малко от 180 секунди след подновяването на играта домакините изравниха резултата. Те притиснаха съперника в собственото му наказателно поле и там Усман Дембеле намери начин как да разстреля Тер Стеген, за да върне резултата в изходна позиция.

Още три минути по-късно Фабиан Руис намери Витиня, който също беше безкомпромисен и направи пълния обрат в полза на парижани.

Съвсем скоро преднината на французите можеше да стане солидна, като влезлия на почивката Брадли Баркола навлезе на скорост в каталунската пеналтерия и стреля опасно, но опитният Тер Стеген протегна ръка, след което и гредата му помогна, за да бъде спрян третият гол в неговата врата.

Пропускът не позволи на домакините да натрупат стабилно психологическо предимство, което даде шанс на каталунците да се върнат много бързо в двубоя. Час след началото Донарума безобразно прати топката напред и я подари на играч в ораженжево, който намери Левандовски, а той даде извеждащо подаване към Рафиня в коридор през двама френски бранители и нападателят на гостите отбеляза второто си попадение в мача, с което и възстанови равенството.

Четвърт час по-късно станахме свидетели на идентична ситуация. Усман Дембеле бе много близо до втори гол срещу бившия си отбор, но стреля в гредата, а само 120 секунди по-късно каталунците нанесоха нов удар. Те стигнаха до корнер, при чието изпълнение Андреас Кристенсен, който влезе минута и малко по-рано на мястото на Френки де Йонг, засече топката с глава и наказа Донарума за трети път.

Попадението на Кристенсен се превърна в добър повод да отпразнува рождения си ден, като той се превърна и в първия футболист, вкарал попадение на връх личния си празник във фазата на директните елиминации на Шампионската лига.

Пет минути преди края на редовното време Витиня от домакините се строполи в наказателното поле, претендирайки за дузпа, но след преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR стана ясно, че претенциите са били неоснователни и играта продължи.

Освен гола рожденикът получи и специален подарък от главния съдия Тейлър под формата на жълт картон, което означава, че датчанинът ще пропусне реванша в Испания.

След това в добавеното време Баркола и Мбапе изпробваха мерниците си, но те се оказаха неточни и в крайна сметка отборът на Барселона взе много важна преднина, която го доближи до първи полуфинал в "турнира на богатите" от 2019 г. насам.

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН 2:3 БАРСЕЛОНА
0 - 1 Рафиня (37')
1 - 1 Усман Дембеле (48')
2 - 1 Витиня (51')
2 - 2 Рафиня (62')
2 - 3 Андреас Кристенсен (77')