Реал и Ман Сити се вкопчиха във величествена схватка, след която шампионът продължава да държи здраво трофея

Двата големи фаворита в тазгодишното издание на Шампионската лига - Реал Мадрид и Манчестър Сити, изиграха грандиозен пореден двубой помежду си и завършиха при резултат 3:3 първата си схватка от 1/4-финалите на турнира. Публиката на "Сантиаго Бернабеу" видя два обрата, шест гола, сред които имаше както щастливи такива, така и много красиви, но не и победител. Всичко започна още във втората минута след попадение на Бернардо Силва и лоша намеса на Лунин. Реал обаче направи обрат само в рамките на две минути - между 12-ата и 14-ата, когато след рикошети първо Рубен Диаш си отбеляза автогол след удар на Камавинга, а след това Родриго прати топката във вратата на Ортега. Манчестър Сити също не се предаде и след почивката на свой ред направи пълен обрат в рамките на пет минути. Той бе изкован след страхотни голове на Фил Фоудън (66') и Йошко Гвардиол (71'). С не по-малко красиво изпълнение Федерико Валверде (79') заличи преднината на английския тим и остави живи шансовете на кралския клуб за реванша на "Етихад". Манчестър Сити обаче увеличи серията си без загуба в турнира на 23 поредни срещи, като последното поражение на "гражданите" в Шампионска лига бе именно на "Сантиаго Бернабеу", на полуфиналите на сезон 2021/22. Все пак днес Реал прекъсна друга серия на тима на Джосеп Гуардиола - тази от десет поредни победи в надпреварата.

Двата отбора се срещат в елиминациите на турнира за трети пореден сезон. През миналата кампания „гражданите“ разбиха „белите“ с общ резултат 5:1 на полуфиналите, а година преди това победител на същата фаза бе кралският клуб.

Голямата новина в състава на домакините бе, че Карло Анчелоти реши да заложи на Орелиан Чуамени като централен защитник, като французинът бе предпочетен пред Начо Фернандес, който остана на пейката. Там бе и Едер Милитао, който пък се възстанови от контузията си, но все още няма игрови ритъм. В този случай Едуардо Камавинга влезе като дефанзивен полузащитник. Останалите избраници на Анчелоти бяха очаквани. Винисиус Жуниор, който пропусна мача с Атлетик Билбао на 31 март заради наказание, логично се завърна в състава.

Джосеп Гуардиола също взе важно решение, оставяйки на пейката Кевин Де Бройне. Промените от мача с Кристъл Палас бяха общо четири, като Рико Люис, Хулиан Алварес и Оскар Боб също отстъпиха местата си. Фил Фоудън, Мануел Аканжи, Бернардо Силва и Матео Ковачич се завърнаха сред титулярите. На вратата отново започна Щефан Ортега, което означаваше, че Едерсон, който се възстанови от контузията си, остана на пейката.

Още в 37-ата секунда Чуамени получи жълт картон, след като фаулира пред наказателното поле тръгналия на скоростен пробив Джак Грийлиш. Бернардо Силва изпълни по неочакван начин пряк свободния удар, стреляйки ниско поркай стената. Лунин реагира лошо на вратата и направи неуспешен опит да избие - 0:1.

Само пет минути след това гостите можеха да удвоят аванса си, след като Холанд получи в наказателното поле и незабавно стреля в близкия ъгъл, но този път Лунин изби. След това Грийлиш опита добавка, но в в създалия се хаос отбраната на Реал успя да се справи.

Домакините бързо успяха да изравнят, без това да се случи след някакъв натиск. В 12-ата минута Камавинга стреля от около 25 метра, топката рикошира в тялото на Рубен Диаш и промени значително траекторията си, така че Ортега нямаше шанс. Попадението бе записано като автогол на бранителя.

Сити веднага опита отговор, но Лунин изби удар на Грийлиш, а секунди след това Реал организира контраатака, която доведе до пълен обрат. Винисиус изведе със страхотно подаване Родриго, който напредна отляво, надпреварвайки се с Аканжи. Топката рикошира в бранителя и се търкулна покрай протегната ръка на Ортега - 2:1 и пълен обрат за Реал.

За няколко минути темпото се успокои и в тях Сити владееше повече топката, търсейки постепенно нападение. След такова Грийлиш се озова на добра позиция за стрелба в наказателното поле, но Рюдигер блокира изстрела му. Веднага след това Реал организира нова светкавична атака, при която отново Винисиус изведе Родриго, който стреля много силно, но ударът му премина встрани от целта.

Реал продължи да опитва бързи атаки отляво при всяка възможност, като Аканжи имаше огромни проблеми срещу бързите бразилци в нападението на домакините. В 42-рата минута Бернардо изгуби топката в средата, след което Винисиус напредна. Този път Диаш и Стоунс се оказаха безсилни, но нападателят стреля право в ръцете на Ортега.

Второто полувреме започна с възможност за Сити. Грийлиш се освободи добре от Карвахал, но ударът му профуча встрани от далечната греда. Няколко минути след това Белингам бе близо до гола, след като влезе в наказателното поле, залъга последователно Стоунс и Силва, след което стреля по земя към далечния ъгъл, но и тук топката премина встрани от целта. Атаките продължиха да се редят и пред двете врати. Родри засече с глава центрирана не Грийлиш, но не успя да натисне топката. Веднага след това Винисиус имаше огромен шанс да отбележи трети гол за Реал, но ударът му прелетя на сантиметри над напречната греда.

Сити се настани доста постоянно в половината на Реал и след няколко удара, които попаднаха право в ръцете на Лунин, дойде 66-ата минута, когато Фил Фоудън със страхотен изстрел от границата на наказателното поле прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл.

Пет минути след това тимът на Гуардиола направи пълен обрат. Грийлиш пусна към Гвардиол, който напредна и от 22-метра нанесе страхотен удар към далечния ъгъл. Лунин не успя да достигне топката, което означаваше, че хърватинът реализира първия си гол с екипа на "гражданите" - 2:3.

И този резултат обаче не се задържа дълго време, тъй като в 79-ата минута Федерико Валверде изравни, след като от въздуха засече много технично центриране на Винисиус, с което нападателят прехвърли Гвардиол. Ударът на халфа бе безапелационен и така станахме свидетели на поредния красив гол през това второ полувреме. Така завърши и този грандиозен сблъсък.

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago