Късна драма в "Овча купел"! Армения шокира България по пътя към Евро 2025

Женският национален отбор на България допусна драматична загуба от Армения с 2:3 във втория си двубой от група C4 на квалификациите за Евро 2025. Мачът на стадион "Александър Шаламанов" беше предаван на живо по Sportal TV и Sportal.bg.

Момичетата на Силвия Радойска изиграха много силно първо полувреме, но противно на логиката допуснаха гол малко преди почивката. Лара Казанчиан откри резултата в 42-рата минута, а в началото на втората част Вероника Асатрян (49') удвои. "Лъвиците" се върнаха в срещата с попадения на Полина Ръсина (61') и Евдокия Попадинова (85'), но в добавеното време Ани Сафарян донесе победата на своя тим.

28 България 2:3 Армения

В първия си двубой България се наложи над Казахстан с 1:0, а Армения записа тежко поражение от Румъния с 0:5. Към баражите за участие на Евро 2025 продължават победителите в петте групи на Лига C и трите най-добри втори отбори.

В четвъртата минута Евдокия Попадинова получи страхотно подаване зад гърба на противниковата защита, но не си пое топката по най-добрия начин и ударът ѝ беше отразен от Погосиан. Натискът на "лъвиците" продължи и в следващите минути, но липсваха головите ситуации пред вратата на арменките.

В средата на първото полувреме можеше да се стигне до много куриозен автогол. Футболистка на гостите отклони с глава центриране към наказателното поле и заблуди излязлата напред Алина Погосиан, но за нейно щастие топката премина покрай гредата.

В 35-ата минута изстрел на Артин от близко разстояние беше блокиран от Нора Димитрова.

Седем по-късно тимът на Армения откри резултата. Състезателките организираха добро нападение, а топката попадна в Лара Казанчиан, която изпрати топката неспасяемо зад гърба на Роксана Шахънска - 0:1.

Втората част започна кошмарно за родните националки, които допуснаха втори гол четири минути след подновяването на играта. Вероника Асатрян беше изведена отляво, напредна в наказателното поле и с хубав диагонален удар удвои преднината на своя отбор.

Малко след като измина час игра от началото на срещата Николета Бойчева центрира около границата на пеналтерията, Ивана Найденова отклони с глава, а кълбото попадна в Полина Ръсина, която с второто си докосване намали резултата.

Момичетата на Силвия Радойска се втурнаха в търсене на изравнително попадение, а това отвори празни пространства в половината на българките. В 82-рата минута Асатрян шутира по диагонала, но Шахънска внимаваше и се намеси по чудесен начин. 120 секунди по-късно изстрел Виктория Адрианова се отби в дясната греда.

В същата атака футболистка на гостите игра с ръка в собственото си наказателно поле, а реферката не се поколеба да посочи бялата точка. Евдокия Попадинова се нагърби с изпълнението на дузпата и не сбърка - 2:2.

В първата минута от добавеното време арменките отново поведоха. Резервата Ани Сафарян получи добро подаване, навлезе с топката в наказателното поле и с техничен удар в далечния ъгъл реализира трети гол във вратата на "лъвиците".

След последния съдийски сигнал се получи спречкване между Ивана Найденова и Клавдия Чолакян, вследствие на което родната националка беше санкционирана с червен картон.

БЪЛГАРИЯ 2:3 АРМЕНИЯ

0:1 Казанчиан (42)
0:2 Асатрян (49)
1:2 Ръсина (61)
2:2 Попадинова (85-д)
2:3 Сафарян (90+1)

Стартови състави:

БЪЛГАРИЯ: 12. Роксана Шахънска, 6. Силвия Кефалова, 2. Николета Бойчева (К), 5. Нора Димитрова, 11. Кристиана Караиванова, 9. Лора Петрова, 19. Йоана Станкова, 22. Ивана Найденова, 8. Полина Ръсина, 17. Симона Петкова, 7. Евдокия Попадинова

АРМЕНИЯ: 1. Погосиан, 2. Вартаниан, 5. Газарян, 4. Тейлър, 22. Гукасян, 7. Далакян, 8. Казанчиан, 17. Нерсесиан, 10. Артин (К), 11. Асатрян, 9. Пизлова