Черноморец наказа пропуските на Рилски и сътвори впечатляващ обрат в дербито на върха

Отборът на Черноморец почти си узакони първото място в редовния сезон на Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Васил Евтимов излъгаха основния си конкурент Рилски спортист с 88:87 (17:19, 20:24, 22:20, 29:24) в страхотен сблъсък от 28-ия кръг на първенството. Успехът на "акулите" дойде благодарение на победен кош на Ладериън Грифин с оставащи четири секунди до края на редовното време.

По този начин Черноморец се изстрелва на първото място във временното класиране с баланс от 23 победи и 5 загуби, докато Рилски спортист е на втората позиция с актив от 21 успеха и 7 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Още в самото начало на срещата се стигна до неспортсменско нарушение, което бе извършено от Васил Попов срещу Травис МакКонико. Звездата на домакините отбеляза първите четири точки за отбора си, докато от другата страна Майкълин Скот и Джон Флорвиъс бяха точни, за да помогнат на Рилски да поведе при 4:5. И двата тима започнаха мача отлично в нападение, като Рилски бе по-самоуверен в първите минути и излезе напред при 8:11 след кошове на българското си дуо Алекс Симеонов и Чавдар Костов. Момчетата на Васил Евтимов възстановиха едноточковата разлика след добро отиграване на Андрей Иванов за 10:11, а малко след това Ладериън Грифин наниза тройка, за да донесе аванс на бургазлии при 13:11. Равенството отново се завърна на таблото след два успешни наказателни удара на Скот, а след това именно той отново беше точен, за да върне крехкия аванс на своя тим. До този момент гардът имаше седем точки при 13:15 в полза на Рилецо. В крайна сметка, след изпълнението на още доста наказателни удари, самоковци запазиха преднината си от две точки при 17:19 след края на първата четвърт.

Васил Евтимов: До последно не вярвах, че ще можем да спечелим

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Чавдар Костов възстанови дистанцията от четири точки в полза на Рилски при 19:23, но така или иначе гостите не можаха да се отскубнат от своя съперник и забивка на МакКонико отново направи разликата две при 21:23. Юношата на самоковци Христо Бъчков продължи силното си включване и вкара втория си кош от игра, след което грешка на МакКонико резултира в успешна бърза атака на Скот, като така разликата достигна най-големия си размер до момента при 21:27. Тимът на Любомир Киров вече се чувстваше като у дома си в Бургас и след тройка на Чавдар Костов резултатът стана 23:30, като треньорът на Черноморец Васил Евтимов поиска прекъсване. "Акулите" се събудиха и развъртяха много добре следващите си две нападения през Андрей Иванов, като той бе точен на два поредни пъти за 27:30. Последва поредица от успешни нападения от двете страни, като въпреки натиска на домакините Рилски запази водачеството си при 34:37. Момчетата на Евтимов не можаха да стигнат до обрат през първото полувреме и Рилски водеше с 37:43 след забивка на Джон Флорвиъс.

Любомир Киров: Не знам защо не свириха крачките на Грифин

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Съперниците за върха продължиха своята гонитба и в началото на третата четвърт, като Рилски спортист успяваше да отговори на всеки удар на своя опонент - 41:47. Скот и Флорвиъс се разбираха "със затворени очи" и атаките на самоковци винаги намираха свободен човек след пик-н-рол. Черноморец пък отговаряше с успешни изяви на МакКонико и Онудиуе, като благодарение на тях разликата остана едно притежание при 46:49 в полза на гостите. След поредица от неуспешни опити домакините най-сетне се добраха до преднината, след като Христо Захариев отбеляза флоутър за 50:49 в средата на третата част. Това обаче остана така само за няколко секунди, тъй като Чавдар Костов наниза тройка от другата страна за 50:52. МакКонико пък сътвори страхотна асистенция зад гърба към Иванов и резултатът отново бе изравнен при 52:52. Серия от успешни защити на гостите им позволи да дръпнат отново и да излязат напред при 52:58. Възпитаниците на Киров задържаха аванса си до края на четвъртината при 59:63 в своя полза.

Травис МакКонико: Целият сезон е битка

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

С тройка на Христо Захариев домакините съкратиха изоставането си до само точка, а след това Андрей Иванов бе точен за 66:65 в полза на Черноморец. "Акулите" бяха доста агресивни и си печелеха нарушения, като те успяха да задържат преднина от една точка при 70:69. Рилски обаче отново стигна до обрат след ключова тройка на Майкълин Скот за 70:72. И двата тима вече бяха в "бонус"-а в средата на последната част, а Николай Георгиев върна паритета на таблото при 72:72. Играта продължаваше да е изключително накъсана в последните минути, като изпълненията на наказателни удари изобилстваха - 75:75 с оставащи около четири минути до края. Чавдар Костов блесна с важна стрелба за 75:77. Арнет и Флорвиъс помогнаха на гостите да поведат със 75:80 на влизане във финалните три минути игра. Американският център на гостите реализира наказателен за 77:83, след което Милен Захариев отговори със стрелба за 79:83. Арнет и МакКонико си размениха по един успешен пробив и така резултатът при оставащи около 40 секунди на часовника бе 81:85 в полза на Рилски. Арнет бе точен веднъж от наказателната линия, а след това Уандие си изработи фал от тройката, но вкара два от тях за 83:86. Арнет отново пропусна един от двата си изстрела от линията, след което Христо Захариев показа самообладание и наниза ключова тройка за 86:87 с оставащи 19 секунди. Този път в грешник се превърна Майкълин Скот, който профука още два наказателни, като в ответната атака Ладериън Грифин бе точен за 88:87, като това бе и крайният резултат в срещата.

Чавдар Костов: Загубихме концентрация

Травис МакКонико бе най-резултатен за Черноморец с 26 точки и 6 асистенции. Христо Захариев добави 19 точки и 5 борби, а Андрей Иванов реализира 14 точки.

Чавдар Костов записа 18 точки за отбора на Рилски. Джон Флорвиъс и Майкълин Скот записаха по 14 точки, Джоузеф Лоусън прибави 12 точки, а Алекс Симеонов приключи с 11 точки и 9 борби.