42 години от един от най-големите мачове на ЦСКА

На днешния ден се навършват 42 години от победата на ЦСКА с 4:3 над Байерн (Мюнхен) в полуфиналите за КЕШ. На 7 април 1982 г. "червените" удрят шампиона на ФРГ пред 70 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски", като до 18-ата минута резултатът е 3:0 за футболистите на Аспарух Никодимов.

Още в седмата минута легендарният армейски капитан Георги Димитров - Джеки открива резултата. След пет минути крилото Цветан Йончев е точен с красив удар от фаул за 2:0, а в 17-ата Ради Здравков матира вратаря на баварците Манфред Мюлер за 3:0. Шокът за Байерн е пълен, а фигури като Паул Брайтнер и Карл-Хайнц Румениге не знаят къде се намират.

Моментално на терена се появява нападателят Дитер Хьонес, който влиза на мястото на исландската звезда Сигурвинсон. В 32-ата минута западногерманците вече са стопили два гола от аванса на ЦСКА. В началото на второто полувреме Йончев показва бързината си и наказва грешка на отбраната на гостите - 4:2 за българския шампион. В 83-ата минута Брайтнер фиксира крайното 4:3.

След този емблематичен мач "Билд" излиза със следния текст: "Това беше един криминален роман. Хьонес и Брайтнер спасиха Байерн в София". На реванша Байерн печели с 4:0 - по два гола вкарват Брайтнер и Кале Румениге, и се класира за финала в Ротердам.

Трябва да се каже, че в полуфиналите с баварците ЦСКА е без един от основните си изпълнители - Пламен Марков, който е с тежка контузия. Първият мач куриозно и непонятно пропуска още деветката Спас Джевизов заради червен картон срещу Левски във вътрешното първенство.