Гол в добавеното време реши дербито между Спортинг и Бенфика и вероятно борбата за титлата

Спортинг Лисабон направи изключително важна крачка по пътя към титлата в Португалия и надделя с 2:1 в доста драматично дерби срещу Бенфика в мач от 28-ия кръг на Лига Португал. Двете попадения за “лисабонските лъвове” бяха дело на Гени Камато (1’, 90’), който се разписа в първата и последната минута на двубоя, след като междувременно Александер Ба (45’) бе изравнил.

Момчетата на Рубен Аморим стартираха брилянтно двубоя и успяха да излязат напред само 55 секунди след първия съдийски сигнал. Огромна заслуга за това има Педро Гонсалвеш, който пресече едно подаване отляво, влезе в пеналта и поднесе топката на Камато, който реализира.

Всичко това напомни за най-бързият гол в исторяита на дербито, отбелязан в 12-тата секунда на срещата от сезон 1992/1993 от не кой да е, а от легендата на българския футбол Красимир Балъков.

Домакините пропуснаха добра възможност за удвояване на преднината си в средата на първата част чрез Тринкао, за да се стигне до края на полувремето, когато Бенфика успя да изравни след центриране от фал на Анхел ди Мария, засечено от Александър Ба.

Двата тима продължиха да търсят победата и през втората част, разменяйки си няколко опасни ситуации, но сякаш бяха запазили най-интересното за накрая. Първо в последната минута на редовното време играчите на Спортинг претендираха за дузпа, първоначално подминати от съдията, който впоследствие бе извикан от ВАР. След преглед той потвърди първоначалното си решение. Така се стигна до драматичната развръзка в добавеното време, когато центриране от корнер прехвърли всички, за да стигне до непокрития Гени Камато, който с удар от границата на наказателното поле не остави шансове на Анатолий Трубин и вкара победното попадение за Спортинг.

С тази победа “лисабонските лъвове” увеличиха преднината си на върха в класирането на четири точки шест срещи преди края на първенството пред днешния си противник Бенфика, а Порто е едва трети.