ПСЖ се издъни срещу последния, експериментът преди Барселона не сработи

ПСЖ се издъни в първенството и завърши наравно 1:1 срещу последния в класирането Клермон в мач от 28-ия кръг на Лига 1. Гостите успяха да излязат напред с попадение на Хаби Кейта (32’), а Гонсало Рамош (85’) успя да изравни в края на двубоя. Луис Енрике излезе с изключително експериментален състав, в който личаха имената на много млади футболисти и такива, които получават много по-рядко шансове. Той бе дал почивка на голяма част от своите основни футболисти очевидно с мисъл към предстоящия през седмицата първи четвъртфинал в Шампионската лига срещу Барселона. Брадли Баркола, Люка Ернандес, Заир-Емери, Нуно Мендеш и Брадли Баркола изобщо не са в групата. В групата попада братът на Килиан Мбапе - Итън. Капитанът на Франция започна от пейката, където бяха още Джанлуиджи Донарума и Усман Дембеле.

Срещата започна на ниски обороти, но в осмата минута се стигна до неприятен сблъсък между Норди Мукиеле и стража на гостите Масамба Ндиайе, което доведе до смяната на десния бранител. На негово място се появи Ашраф Хакими, който е наказан за сблъсъка с Барселона след няколко дни. Именно мароканецът участва в първото по-сериозно положение за гол. То дойде в 20-ата минута, когато няколко играчи на парижани размениха подавания, в крайна сметка Гонсало Рамош намери нахлуващия отдясно Хакими, който стреля, но Ндиайе отби с крак.

Гостите отговориха в средата на първата част, когато осъществиха една от първите си по-сериозни атаки. Те успяха да задържат топката около наказателното поле, но впоследствие отправения изстрел премина високо над вратата на Арнау Тенас. Играчите на Клермон изненадващо успяха да поведат след половин час игра след нова несъсредоточена игра на цялата отбрана на ПСЖ, която допусна поредица от грешки, за да даде възможност на Хаби Кейна, който в 32-ата минута малко случайно прати топката в мрежата за 0:1.

Тимът на Луис Енрике вдигна оборотите след попадението и станаха доста по-опасни в предни позиции. Те в крайна сметка успяха да стигнат до гол в добавеното време на първата част, когато дебютанта Сени Маюлу успя да отбележи с хубав изстрел от границата на наказателното поле. Голът обаче бе отменен след намеса на ВАР, тъй като при отнемането на топката Йорам Зак бе извършил нарушение.

Донякъде изненадващо Луис Енрике реши да не предприема никакви промени в своя експериментален състав на почивката. Домакините започнаха активно и в първите десетина минути на няколко пъти вкараха топката опасно в наказателното поле. Най-опасното от тях бе при центриране на Марко Асенсио от фал, което бе засечено от Данило, но мина покрай дясната греда. Точно след изминаването на час игра Гонсало Рамош бе изведен в пеналта, но ударът му бе блокиран в последния момент от бранител.

Натискът на ПСЖ продължи да се засилва и малко след това Ндиайе трябваше да се намесва решително след лошо изчистване, което отиде право в краката на Рандал Коло Муани, но изстрелът му не бе достатъчно добър. Гостите отново показаха, че не бива да бъдат подценявани в 65-ата минута, когато след корнер Максимилиано Кофрие стреля много опасно, но Арнау Тенас се справи отлично. Появата на пейката на Килиан Мбапе ознаменува неговия мач номер 300 с екипа на ПСЖ.

В 70-ата минута удар извън наказателното поле бе отбит нескопосано от Ндиайе, а от непосредствена близост първо Ашраф Хакими нацели горната греда, а след това Мбапе да стреля слабо и в ръцете на стража. Вратарят продължаваше да бъде все по-зает и десетина минути преди края на редовното време трябваше да прави ново решаващо спасяване след изстрел на Гонсало Рамош. Играчите на Луис Енрике все пак успяха да стигнат до изравняването пет минути преди края на редовното време, когато добро двойно подаване между Килиан Мбапе и Рамош даде възможност на втория да направи 1:1.

До края на срещата играчите в синьо продължиха да са активни, но така и не успяха да стигнат до победно попадение. Интересно е, че двата отбора завършиха наравно и през есента. Въпреки това ПСЖ все пак увеличи преднината си пред втория Брест с една точка. Клермон продължава да е почти сигурен изпадащ, намирайки се на дъното в класирането на Лига 1.