Балкан съкруши ЦСКА в последната четвърт

Шампионите от Балкан продължават да са непобедени под ръководството на своя старши треньор Васил Христов. Ботевградчани постигнаха третата си поредна победа в Първата шестица на Националната баскетболна лига, след като отново надиграха ЦСКА, този път с 92:80 (24:25, 25:24, 17:18, 26:13) в двубой от 28-ия кръг. През първите 30 минути мачът бе равностоен, но гостите от Ботевград изригнаха в последната четвърт.

По този начин “зелените” вече разполагат с баланс от 18 победи и 10 загуби през настоящия сезон на четвъртата позиция в класирането, докато “армейците” са пети с актив от 14 успеха и 13 поражения.

ЦСКА не можеше да разчита на един от своите лидери - Георги Боянов, който пропусна срещата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки липсата на своя лидер Георги Боянов и включването на младия Иван Димитров на негово място сред титулярите за ЦСКА, отборът на "червените" изглеждаше готов да се бори срещу шампионите и след две минути и половина игра резултатът беше равен при 7:7. Венцислав Петков и Александър Радукич изведоха "армейците" напред при 13:9 в средата на четвъртината, след което Димитър Димитров възстанови разликата от едно притежание при 13:11. С тройка на Йордан Минчев пък се стигна до нов обрат при 13:14 за гостите от Ботевград. Веднага след това обаче тимът на Росен Барчовски записа серия от шест поредни точки, в основата на която беше капитанът Венцислав Петков, който бе отбелязал 11 от първите 19 точки на ЦСКА при 19:14. Това провокира прекъсване от страна на треньора на гостите Васил Христов, но Петков отново бе точен от далечно разстояние и така авансът на "армейците" се запази при 22:16. Балкан обаче намери начин да стопи изоставането си до само точка след края на първата четвърт, която приключи при 25:24 в полза на "червените".

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Шампионите покачиха оборотите в началото на втората четвърт, като чрез серия от 2:7 в своя полза успяха да си върнат преднината и да излязат с четири аванс при 27:31. Мерникът на ЦСКА обаче продължаваше да работи добре и този път Дамян Минков бе точен от далечна дистанция за 30:31. Възпитаниците на Барчовски продължаваха да дишат във врата на "зелените", като Петков наниза петата си тройка от шест опита, за да възстанови паритета при 37:37. Капитанът на "армейците" бе истински лидер за своя тим и вече имаше 21 точки в средата на втората четвърт при 44:40 в полза на "червените". Така или иначе обаче Балкан нямаше намерение да отстъпва и тимът на Росен Барчовски не успя да се отскубне много напред. Мартин Сотиров и Георги Герганов позволиха на ботевградчани да изостават само с две точки при 49:47 към края на първото полувреме. Герганов направи отличен край на първите 20 минути и отново бе точен, за да направи резултата равен при 49:49 на почивката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме стартира оптимистично за домакините от София, които откриха третата част със серия от шест поредни точки за 55:49 в своя полза. Балкан бе доста колеблив в офанзивен план и не успяваше да смъкне разликата, като "армейците" продължаваха да водят при 58:53. Младият Иван Димитров впечатли с хубава стрелба и възстанови петточковия си аванс на ЦСКА при 60:55 с оставащи около пет минути до края на четвъртината. Тимът на Барчовски дори пропусна възможности да вдигне своята преднина, като поне за кратко шампионите се отърваха от това да губят с по-сериозна разлика. Центърът на ботевградчани Ерик Адамс показа точен мерник от тройката, за да направи изоставането на своя тим само две при 60:58. Към края на периода един от основните играчи на домакините - Виктор Гергов, извърши четвъртото си лично нарушение, като се наложи отново Иван Димитров да влиза в игра. Балкан пък вече бе назад само с точка при 63:62, а след това Йордан Минчев пресече пас и заби на другия кош за 63:64 в полза на "зелените". "Червените" продължаваха да трупат грешки и Барчовски не издържа - таймаут при 63:66. Прекъсването подейства ободряващо на неговите баскетболисти, които си върнаха преднината при 67:66 след четири поредни точки на Камерън Грегъри за край на частта.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Дуото на ботевградчани Сюприйм Хана и Димитър Димитров помогна на тима да се озове напред при 67:71 след първите 90 секунди игра в последната четвърт. "Армейците" избързаха в няколко нападения, а техният съперник продължаваше да трупа точки чрез Ерик Адамс и Майкъл Диксън, като с пет поредни на гарда дистанцията стана девет точки при 69:78. След като пропусна първата си отворена стрелба от тройката, този път Николай Грозев не сгреши и бе точен за 69:81. Резултатът от началото на последната част вече бе 2:19, а Балкан маршируваше към успеха при 69:85. Всичко завърши при 78:92 в полза на момчетата на Васил Христов.

Майкъл Диксън се отличи с 20 точки за победата на Балкан. Димитър Димитров и Георги Герганов завършиха с по 13 точки, а Йордан Минчев записа 12 точки и 6 борби.

Венцислав Петков бе най-добър за ЦСКА с 26 точки и 7 асистенции. Александър Радукич записа 17 точки и 11 борби, а Камерън Грегъри остана с 12 точки и 7 овладени топки.