Везенков и Сакраменто загубиха от Бостън след епична драма в края и пропилян обрат

Най-добрият спортист на България за 2023 г. - Александър Везенков записа общо 13 минути и 58 секунди, правейки 6 точки, 2 борби и 1 асистенция, при поражението на клубния си Сакраменто Кингс от Бостън Селтикс със 100:101 (15:27 35:27 22:30 28:17) в среща от редовния сезон на НБА.

Срещата бе от огромно значение за "кралете" относно класирането им, тъй като малко преди края на сезона те изпаднаха от топ 6 и в момента са на осмото място в Западната конференция, като тази позиция не им позволява да се класират директно за 1/8-финалите в плейофите. Сега новото поражение, което бе второ поредно, изравни баланса им с деветия в класирането ЛА Лейкърс, с който вече имат по 44 победи и 33 загуби. Все пак шестото място все още не е непостижима цел, тъй като там за момента се е настанил отборът на Ню Орлиънс Пеликанс, който има само победа повече, но и мач по-малко.

Селтикс от своя страна до края на редовния сезон ще се забавляват и ще се готвят за директните елиминации, като днес постигнаха четвърта поредна победа и продължават да нямат никаква конкуренция на върха в Източната конференция, където имат поразяващ актив от 61-16.

Треньорът на домакините Джо Мазула стартира вечерта с Джейсън Тейтъм и Ал Хорфърд по крилата, Кристапс Порзингис в центъра, както и с Джру Холидей и Сам Хаузър, които действаха като гардове.

Майк Браун от своя страна, пусна добре изпитаната стартова петица в лицето на Харисън Барнс и Кийгън Мъри по крилата, Домантас Сабонис в центъра и гардовете Кион Елис и Ди'Аарън Фокс.

Гостите отбелязаха първия кош в срещата, в първите мунити се държаха добре на паркета и заслужено поведоха с 8:3. Този добър старт бе заличен съвсем скоро и поредица от пет коша в полза на Селтикс доведе нещата до обрат и сериозна преднина от 22:11. До края на тази част гостите удържаха щурма на съперника и не позволиха още по-голям срив, оттегляйки се на първата кратка почивка с изоставане от 15:27.

Майк Браун опита да тушира промените с няколко промени, като в края на частта пусна в игра Александър Везенков, който прекара 19 секунди на паркета до сирената.

През втората четвърт Везенков и компания продължиха с колебливото си представяне и в един момент дори изостанаха с цели 16 точки. Това обаче бе просто дъно, от което момчетата на Майк Браун отскочиха и постепенно започнаха да отблъскват съперника. След няколко пропуска - два от тях на Везенков, "кралете" се отправиха към стопяването на разликата, като добра поредица от четири поредни коша доведоха нещата до 48:52. След това двата отбора си размениха по един кош и затвориха полувремето при 54:50 в полза на домакините.

Александър Везенков от своя страна натрупа 6 минути и 25 секунди на паркета преди да се завърне на пейката, като през това време той не откри точковата си сметка, но съумя да изработи 2 борби и 1 асистенция.

Иначе основна заслуга за възхода на "кралете" имаха Ди'Аарън Фокс, Домантас Сабонис и Кийгън Мъри, които реализираха общо 33 точки от всички 50, отбелязани от отбора.

Домакините си върнаха доминацията с началото на второто полувреме и след шест безответни коша разликата отново набъбна до двуцифрена преднина в полза на Селтикс. След това "кралете" на свой ред направиха добра серия и намалиха до 62:66. В последвалите минути играта се задържа в равностойни темпове, като играчите на Бостън покачиха за кратко аванса си на 8 точки.

Тогава в игра за втори път се появи и Александър Везенков, който още с първото си отиграване вкара тройка. Това бе и първият му опит, след като преди това бе пропуснал три стрелби. С трите точки на българина се изчерпа и всичко добро за "кралете" в остатъка от тази част, тъй като домакините отново направиха силна поредица от три коша и поведоха с 11 пункта, а след финалната сирена дори се оттеглиха с преднина от 84:72.

Последната четвърт започна равностойно, а до първото прекъсване, поискано от Майк Браун три минути след началото нито един от двата съперника не реализира два последователни коша. Везенков бе на паркета в този период, като натрупа на сметката си още 4 минути и 46 секунди, но за съжаление пропусна нова стрелба от тройката. Таймаута обаче имаше ефект върху най-добрият баскетболист на Евролигата за сезон 2022/2023 и веднага след подновяването на играта блесна с добра изява в защита и нови три точки на сметката си.

Подобно на предходното силно включване на Везенков, отново последва отпускане в редиците на гостите и те допуснаха серия от шест точки, което доведе до 98:79 за Селтикс. Този негативен развой доведе до нови ротации в отбора на Майк Браун и три минути преди последната сирена за мача най-добрият спортист на България за 2023 г. отново седна на пейката. Промените доведоха до събуждане от страна на "кралете" и те намалиха повече от половина изоставането си и вече изоставаха само с 92:98 около две минути преди края. След това нарушение прекъсна впечатляваща серия от 7 последвователни коша, но серия от два последователни коша и тойка на Сабонис направиха пълен обрат за гостите. Кийгън Мъри обаче се разсея при следващото разиграване и 7.4 секунди преди края Бостън си върна предимството, повеждайки със 101:100. Майк Браун поиска прекъсване и веднага след него "кралете" се втурнаха на финален щурм, като Домантас Сабонис пропусна, а след това и съотборниците му не успяха да реализират добавки.

Тази развръзка в известен смисъл може и да удари по самочувствието на гостите, тъй като в заключителните минути треньорът на домакините Джо Мазула извади от игра всички си звезди и пусна само резервите, които се забавляваха и дори успяха да спечелят въпреки драмата в края.

Поражението отново показа слабостта на Сакраменто в отборната игра, тъй като звездите за пореден път демонстрираха неоспоримите си индивидуални качества. Ди'Аарън Фокс бе пълният отличник на паркета от всички играчи, които се появиха и показа страхотна резултатност от 40 точки. Домантас Сабонис пък бе един от самото тримата баскетболисти, които завършиха вечерта с "дабъл-дабъл", правейки 16 точки и 16 борби.

Това бе 59-ият пореден "дабъл-дабъл" за Сабонис и общо 73-тият му в рамките на настоящия сезон, което бе подобрение на рекорда на Хаким Оладжувон от сезон 1992/1993, когато нигериецът по време на кампанията направи 72 поредни.

За победителите Пейтън Причард бе най-резултатен със своите 21 точки, а фамозна ефективност демонстрира латвиецът Кристапс Порзингис, който бе сред титулярите и реализира "дабъл-дабъл" след 20 точки и 11 борби.