Черноморец се нуждаеше от над двучасова драма, за да пречупи Спартак в повторението на финала за Купата

Отборът на Черноморец си върна първото място във временното класиране на Националната баскетболна лига. Тимът на Васил Евтимов постигна 22-рата си победа за сезона, след като се наложи доста трудно над Спартак Плевен с 87:80 (25:27, 29:23, 14:14, 19:16) в повторение на финала за Купата на България отпреди няколко седмици. Двубоят се проведе в зала “Бойчо Брънзов” и закри 27-ия кръг в шампионата.

По този начин “акулите” отново си връщат лидерската позиция в таблицата, като вече разполагат с баланс от 22 победи и 5 загуби, които им позволяват да изпреварят Рилски спортист, който е втори с 21-6. Спартак пък остава на втората позиция с актив от 19-8.

И двата тима не можеха да разчитат на някои основни фигури, като при плевенчани проблемите бяха доста повече, защото отборът беше без Родни Първис, Цветомир Чернокожев и Джулиен Люис. За Черноморец пък отсъстваше Христо Захариев, а в последната четвърт дисквалифициран беше Шон Смит.

Васил Евтимов: Мислехме си, че ще си изиграем тренировъчен мач

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна с известно закъснение заради проблем с часовника за 24 секунди, който отказваше да работи както трябва в самото начало на срещата. Мачът се забави с около десетина минути, като все пак проблемът бе отстранен. Плевенчани поставиха силен старт на дуела и след силен начален щурм успяха да си осигурят аванс от седем точки при 3:10, като още тогава Шон Смит бе заменен от Тони Троша. Милен Захариев отбеляза първите пет точки на "акулите", но те допуснаха нова борба в нападение на своя съперник и Талиб Занна бе точен за 5:12, а едно нападение по-късно Станимир Маринов реализира тройка, за да направи разликата двуцифрена при 5:15 в средата на първата четвърт. По тази причина Васил Евтимов взе таймаут и се развика с цветущи изрази на своите играчи, които съкратиха изоставането си до пет точки при 12:17 след тройка на Алекс Уандие. Плевенчани обаче продължаваха да поддържат високия си процент при стрелбата, като Маринов отново беше точен зад дъгата за 15:24. Защитата на Черноморец беше много мека в началото, но все пак Милен Захариев и Травис МакКонико държаха домакините близо до опонента при 20:26 към края на периода. Уандие се включи страхотно от пейката и имаше 8 точки за 5 минути, като така Черноморец настигна Спартак и вече изоставаше само с две точки при 25:27 след края на четвъртината.

Любомир Минчев: Получи се нервен мач

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Акулите" започнаха втората част по съвсем различен начин от поведението им през първата, като чрез успешни изяви на Шон Смит и Ладериън Грифин, както и с два точни изстрела от наказателната линия на Евгени Хаджирусев домакините поведоха при 31:27. Възпитаниците на Евтимов започнаха да пазят доста по-здраво и продължаваха да трупат точки на своя актив, като серията им бе удължена до 36:27 в полза на бургазлии. Дистанцията достигна двуцифрените измерения при 38:27, след което Ивко Ивков прекъсна дългата серия на Черноморец за 38:29. Все пак спартаклии успяха да отвърнат с две поредни тройки, след като Станимир Маринов и Денислав Вутев реализираха по един шут за 40:35 в средата на втората част. Няколко секунди по-късно Николай Стоянов също реализира зад дъгата и така изведнъж Спартак се докопа до своя съперник при 40:38. Играта продължи с честа размяна на кошове от страна на двата отбора, като и двата тима гонеха 50-те точки на полувремето - 49:43 в полза на Черноморец с оставащи две минути до края на втората част. Тимът на Любомир Минчев продължаваше да стои плътно зад своя съперник, като Ивко Ивков направи резултата 52:50 на влизане в последните 60 секунди от втората четвърт. Забивка на Ладериън Грифин сложи точка на първите 20 минути при 54:50 в полза на Черноморец.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След като имаше краткотрайно затишие в офанзивен план от страна на двата отбора, Тони Троша даде старт на гонитбата за второто полувреме с тройка за 57:50. Троша продължаваше да зарежда от далечно разстояние, но при него се понасъбраха пропуснати изстрели и поради това "акулите" не успяха да увеличат преднината си - 57:51. Момчетата на Васил Евтимов все едно бяха излезли на тренировка по стрелба в третата четвърт, като до средата на частта имаха опитани осем тройки без особено добър ефект върху резултата. Нападението на Спартак също бе разколебано и тимът нямаше кош от игра в рамките на пет минути и половина, преди Николай Стоянов да отбележи за 58:53. Впоследствие домакините започнаха да настройват мерника си, след като Шон Смит и Травис МакКонико отбелязаха тройки в две поредни нападения за 64:56 в полза на "акулите". Въпреки далеч но-ниската резултатност отборът на Черноморец продължаваше да полага основите към победата, като при оставащи около две минути до края на третата четвърт резултатът бе 67:58 в полза на домакините. Плевенчани обаче поставиха по-добър край на третата част и сведоха дистанцията до само четири точки преди старта на заключителните десет минути - 68:64.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт започна проблемно за домакините, които направиха бързи три лични нарушения, а освен това загубиха и Шон Смит, който беше дисквалифициран. Така "акулите" влязоха в бонуса и това позволи на Спартак да бъде силно агресивен в заключителните моменти - 68:65. Алекс Ломакс отбеляза двата си наказателни удара и така разликата бе съкратена да само точка при 68:67. Цялата тази неразбория подейства добре на бургазлии, които записаха минисерия от четири поредни точки, за да поведат отбора си към преднина при 72:67. От другата страна обаче Ломакс и Занна вкараха важни стрелби за своя отбор, след което Тони Троша наниза тройка от изключително трудна позиция за 75:71. Занна обаче показа лабилност при изпълнението на наказателни удари и пропусна два поредни, като така резултатът остана непроменен при преполовяването на последната част. И двата тима изглеждаха напрегнати в заключителните моменти, преди Брайънт Томас да забие през Андрей Иванов за 75:73 с оставащи около три минути и половина до финалната сирена. След таймаута обаче Иванов си върна на своите съперници от другата страна с добавка за 77:73. Впоследствие Занна пропусна от средна дистанция, а Иванов отново се отличи за 79:73. Спартак обаче получи възможност да изравни, но не успя да я оползотвори и МакКонико направи разликата четири при 80:76. Андрей Иванов отново беше точен за 82:76, след което Ломакс върна двете точки за 82:78 с оставащи около 40 секунди на часовника. Николай Стоянов пък извърши неспорстменско нарушение срещу МакКонико и тук някъде мачът приключи. Крайният резултат бе фиксиран при 87:80 в полза на Черноморец.

Травис МакКонико поведе реализаторите за Черноморец със 17 точки и 9 асистенции. Милен Захариев реализира 14 точки, Ладериън Грифин остана с 13 точки, а Шон Смит, Тони Троша и Алекс Уандие записаха по 10 точки.

Николай Стоянов постигна 19 точки и 6 борби за Спартак Плевен. Алекс Ломакс завърши с 15 точки и 6 асистенции, Талиб Занна приключи с дабъл-дабъл от 13 точки и 10 борби, а Станимир Маринов се разписа с 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Милен Захариев, Шон Смит, Ладериън Грифин, Андрей Иванов