Нова драма в Испания с прекратен мач, расизъм и изгонен вратар, който се опита да набие съдията

Расисткият скандал от мача между Хетафе и Севиля привлече вниманието в Ла Лига в събота, но още по-сериозен инцидент имаше на среща в местната трета дивизия. Двубоят между Сестао и Райо Махадаонда от група 1 на Примера федерасион беше прекратен няколко минути преди края при резултат 2:1, след като гостите отказаха да го завършат.

Причина за това станаха обиди на расистка основа от страна на фенове на домакините към сенегалския вратар на съперника Шейх Кане Сар. Тъмнокожият страж не издържа и налетя да бие един от запалянковците зад вратата си. За това обаче африканецът получи червен картон в 84-тата минута. Сар допълнително се ядоса и скочи да бие и рефера Франсиско Гарсия Риесго, заради което сега е заплашен от наказание до 8 мача - 4 за червения картон и ще толкова заради проявената агресия.

В крайна сметка целият отбор на Райо Махадаонда не пожела да довърши двубоя и напусна терена.

Капитанът на тима Хорхе Касадо разкри, че привържениците на Сестао са наричали съотборника му Шейх Сар “Ш*бан, ш*бан н*гър”.

Реферът пък е описал нещата по следния начин в своя доклад:

“В 84-тата минута играчът Шейх Кане Сар беше отстранен с червен картон по следната причина: След като домакините отбелязаха гол, той скочи над огражденията зад вратата си и напусна въпросната зона, за да влезе в насилствен сблъсък с един от зрителите там, като нямаше как да разбера какво му е бил казал намиращият се там въпросен запалянко.

В тази част от трибуните се намираха фенове на домакинския тим, които можех да определя като такива заради скандиранията и дрехите, които носеха. Когато Сар вече беше на трибуната, той сграбчи яростно един от привържениците и се наложи намесата на негови съотборници и зрители, за да ги разтърват. После, след като вече бях показал червен картон на Сар, той започна да се държи агресивно спрямо мен с ясното намерение да ме нападне. Наложи се той да бъде удържан от свои съотборници, преди в крайна сметка да напусне терена”.

Мачът беше от голямо значение и за двата състава, защото и двата се намират в зоната на изпадащите.