Рафа Леао изведе Милан на 6 точки пред Юве

Милан победи с 2:1 като гост Фиорентина и увеличи аванса си пред третия в класирането на Серия "А" Ювентус на 6 точки, след като по-рано днес "бианконерите" загубиха от Лацио. Рафаел Леао беше големият герой за тима на Стефано Пиоли с гол и асистенция. Португалският национал изработи попадението на Рубен Лофтъс-Чийк в 47-ата минута, а в 53-ата се разписа след самостоятелен пробив. Между двата гола за Милан Алфред Дънкан изравни, но радостта на "виолетовите" продължи съвсем кратко.

За Фиорентина мачът беше много емоционален, защото преди него от клуба почетоха паметта на спортния директор Джо Бароне, който почина неотдавна. Тимът от Флоренция заема 10-а позиция в класирането с 43 точки и изостава все повече от конкурентите си в битката за местата, даващи право на участие в евротурнирите.

Андреа Белоти поведе атаката на Фиорентина, но звездата на отбора Николас Гонсалес не е напълно възстановен и остава сред резервите. Лукас Белтран обаче започна от първата минута и действаше зад Белоти, а по двата фланга старши треньорът Винченцо Италиано заложи на Жонатан Иконе и Кристиан Куаме. Джакомо Бонавентура е наказан и не игра срещу бившия си клуб, а десният бек Додо стартира за първи път след претърпяната операция на коляното.

Милан беше без изтърпяващия санкция Тео Ернандес и мястото му на левия фланг на защитата зае Алесандро Флоренци. Малик Тиау и Фикайо Томори бяха двойка централни бранители, а отдясно беше Давиде Калабрия. В предни позиции Стефано Пиоли гласува доверие на Оливие Жиру, Самуел Чуквуезе и Рафаел Леао, а с най-офанзивни функции от халфовете беше Рубен Лофтъс-Чийк. Исмаел Бенасер и Тижани Райндерс бяха вътрешните полузащтници в състава на "росонерите".

Тифозите на Фиорентина бяха подготвили специална хореография в памет на починалия Джо Бароне, а на неговото място в централната ложа на трибуните беше поставена фланелка с името му. Домакините започнаха агресивно и се опитаха да притиснат Милан, но без да рискуват прекалено много. Първата голова ситуация създадоха футболистите на Пиоли. Чуквуезе напредна опасно и подаде на Жиру, но неговият удар попадна право в ръцете на Пиетро Терачано. Добър шанс се откри и пред Леао, който се освободи в наказателното поле, но след това шутира встрани от вратата.

В 18-ата минута Рафа Леао центрира към Чуквуезе, който засече с глава, но Терачано успя да избие в корнер. И двата отбора извършиха по няколко груби нарушения и до средата на първата част съдията Фабио Мареска вдигна три жълти картона. В 27-ата минута Иконе подаде хитро на Белоти, който изскочи сам срещу Майк Менян, но не успя да преодолее френския страж. Секунди по-късно самият Иконе пропусна да даде преднина на "Ла Виола".

Фиорентина продължи да пресира дълбоко в противниковата отбрана и предизвика не една и две грешки в разиграването на Милан, но не се възползва максимално от тях. "Росонерите" отговориха с нов опасен пробив на Леао, спрян от поредната стабилна намеса на Терачано. В последните минути от първото полувреме гостите доминираха и само неточният им мерник и добрите намеси на Терачано запазиха нулевото равенство.

В 47-ата минута Чуквуезе подаде на Леао, а той с хитърс пас с пета изненада защитата на Фиорентина. Никола Миленкович не можа да реагира адекватно и се подхлъзна, а това остави Лофтъс-Чийк абсолютно сам и англичанинът спокойно откри резултата. Домакините отвърнаха много бързо с красиво попадение на Алфред Дънкан. Подаване на Лукас Белтран позволи на опитния халф да напредне през центъра и с премерен удар да направи безпомощен Менян - 1:1.

В 53-ата минута комбинация между Райндерс и Леао изведе португалеца на стрелкова позиция. Той елегантно заобиколи Терачано и прати топката във вратата. След трите бързи гола темпото леко поспадна, но Фиорентина нямаше намерение да се предава. Иконе беше близо до изравнително попадение, но Майк Менян се намеси авторитетно. В другото наказателно поле Терачано отрази изстрел на Алесандро Флоренци.

Менян имаше и други важни намеси, като най-впечатлявяаща беше реакцията му след коварен удар на Белоти. Роландо Мандрагора също не успя да възстанови равенството, а появилият се от пейката Кристиан Пулишич прати кълбото за трети път в мрежата на Фиорентина, но голът му беше отменен за засада. В добавеното време американският национал още веднъж се озова на голова позиция, но Терачано отново се намеси сигурно.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages