Нюкасъл изтръгна победата над Уест Хам след феноменален обрат в седемголов трилър

Нюкасъл победи Уест Хам с 4:3 след изумителен обрат в изключителен мач от  30-тия кръг на Премиър лийг. “Свраките” поведоха с ранно попадение от дузпа на Александър Исак (6’), но лондончани обърнаха нещата в своя полза след попадения на Микаел Антонио (21’), Мохамед Кудус (45+10’) и Джаръд Боуен (48’). Нюкасъл обаче на свой ред осъществи феноменален обрат и спечели срещата след второто попадение от дузпа на Исак (77’) и още две попадения на резервата Харви Барнс (83’, 90’). Джамал Ласелс и Валентино Ливраменто от домакините се контузиха и бяха заменени принудително, а в края на мача Антъни Гордън получи червен картон.

Така Нюкасъл постигна втора победа в последните си пет мача и поне временно се изкачи на 8-а позиция, само на точка от днешния си съперник, за който това бе първо поражение в последните пет срещи.

Oще в 3-тата минута Владимир Цоуфал от “чуковете” извърши нарушение срещу Антъни Гордън и реферът Робърт Джоунс посочи бялата точка. Ситуацията бе прегледана заради съмнения за засада, но съдията не промени решението си. Дузпата бе изпълнена безпроблемно от Александър Исак, който прати Алфонс Ареола в грешния угъл - 1:0 за Нюкасъл в 6-ата минута. Последваха по едно положение за двата отбора, като голмайсторът Исак и Микаел Антонио не бяха точни с ударите си.

В 21-вата минута Уест Хам успя да изравни. Лукас Пакета изведе чудесно Антонио и нападателят на “чуковете” реализира, останал очи в очи с Мартин Дубравка. Нюкасъл опита бързо да си върне предимството, но удар на Антъни Гордън бе спасен от Ареола. Отново младият англичанин бе замесен в опасно положение в 36-ата минута, когато засече опасно с глава центриране на Джейкъб Мърфи, но не успя да намери очертанията на вратата на Уест Хам.

Последва огромно продължение на първата част от 10 минути. В шестата минута от него Бруно Гимараеш можеше да изравни, но далечният му изстрел срещна напречната греда на Ареола. В последната минута на допълнителното време Уест Хам поведе. “Чуковете” изпълниха бързо нарушение в своя полза и изненада домакините. Джаръд Боуен намери Мохамед Кудус, който се разписа с удар с десния крак за 1:2. Нюкасъл имаше претенции към главния съдия за бързо подновената игра, но в крайна сметка нямаше нищо нередно с попадението.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Още със самото начало на втората част “чуковете” нанесоха трети удар. След изпълнение на корнер за Нюкасъл последва страхотна контраатака, при която Мохамед Кудус изведе Джаръд Боуен очи в очи с Дубравка и резултатът стана 1:3. Последваха сравнително спокойни минути, в които Нюкасъл натисна, но дълго време не успяваше да създаде нещо опасно. Деивид Мойс, поуспокоен, извади от игра Микаел Антонио и пусна в игра Калвин Филипс, като сякаш след тази смяна започнаха и проблемите за тима. В 73-тата минута Гордън центрира опасно към Харви Барнс, който стреля в тялото на влезлия на почивката вратар на Уест Хам Лукаш Фабиански.

Това положение сякаш окуражи “свраките”, които още в следващата атака създадоха нова възможност, при която отново полският страж на “чуковете” трябваше да избива удар на Барнс. В тази ситуация обаче влезлият като резерва Калвин Филипс в опита си да избие нацели крака на Антъни Гордън в наказателното си поле. След преглед с ВАР главният съдия отсъди дузпа. Зад бялата точка застана Александър Исак, който отново изпълни без проблеми и реализира втората си дузпа в мача в 77-ата минута - 2:3.

Драмата обаче тепърва предстоеше. Отлично игралият Исак влезе в ролята на асистент, като изведе страхотно Харви Барнс, който останал сам срещу Фабиански не сбърка и изравни за 3:3 в 83-тата минута, като хвърли в делириум домакинските фенове на “Сейнт Джеймсис Парк”. В последната секунда на редовното време дойде и пълният обрат в мача. Страхотно включилият се в мача Барнс отбеляза за 4:3 със страхотен далечен шут, който не остави никакви шансове на Фабиански. До края на срещата имаше време и за втори жълт и съответно червен картон за Антъни Гордън. В самия край на мача Уест Хам можеше да изравни, когато Дубравка увисна при центриране, но Томаш Соучек стреля с глава в аут.

Снимки: Imago