Лига на нациите по мини футбол: Словакия - България (Финал) 1:0

Академик си свърши работата в Стара Загора и продължава да мечтае за плейофите

Академик Пловдив постигна очаквана победа при гостуването си на Берое в среща от 27-ия кръг на Втората шестица в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Йордан Янков надиграха финансово нестабилния тим на Берое със 113:83 (28:14, 33:23, 29:24, 23:22) в неговия дом в зала “Общинска”.

По този начин Академик вече разполага с баланс от 10 победи и 17 загуби, като заема деветото място във временното класиране. Берое пък е на последната 12-а позиция с актив от 8 успеха и 18 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна с очакван начален щурм от страна на гостите от Академик, които вкараха 11 поредни точки за старт на двубоя, като пет от тях бяха дело на центъра Филип Хенри - 0:11. Мартин Маринов също започна да ниже тройки още в началото и след негов точен шут зад дъгата резултатът стана 0:14 в полза на пловдивчани. След прекъсването от страна на домакините те успяха да прекъснат негативната серия и да отбележат четири поредни точки чрез Стилиан Добрев и Седариан Рейнс, но след това Джъстин МакКол също вкара тройка за 4:17. Гостите продължаваха да поддържат двуцифрения си аванс, преди Рейнс да се развихри за старозагорци и да продължи страхотния си старт на мача, след като смъкна разликата до седем при 14:21. До този момент американецът бе отбелязал 10 от общо 14-те точки на отбора си. Все пак Академик завърши първата четвърт със серия от седем безответни точки, за да си върне двуцифрената преднина при 14:28 в своя полза.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Йордан Янков продължаваха да бележат тройки и на старта на втората четвърт. С по една такава се поздравиха Хенри, Михов и Кикрилис, като така дистанцията нарасна до 18 точки в полза на пловдивчани при 19:37. Томислав Минков също се присъедини към тройкаджиите за гостите и след неговия точен шут разликата прескочи 20-те точки при 19:40. Последва кратък подем в играта на Берое и те скъсиха изоставането си до 15 при 28:43, но така или иначе Академик напълно контролираше случващото се на паркета и продължаваше да разчита на отличните изяви на своите състезатели - 30:47. До края на първото полувреме нищо на паркета не се промени, като отборът на Йордан Янков водеше при 37:61.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Берое започна доста по-енергично третата четвърт и не позволи на своя опонент да вдига допълнително разликата поне в първите три минути, в които продължаваше да се играе бърз баскетбол - 47:71 в полза на Академик. Старозагорци дори имаха предимство в частта при нейното преполовяване, след като Стилиан Добрев и Седариан Рейнс намалиха дистанцията до точно 20 точки при 55:75. Постепенно обаче тимът от Пловдив не само навакса изоставането си в тази четвърт, но и я спечели след тройка на Ренел Къмингс в последните секунди за 61:90 в полза на Академик Пловдив.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Във финалния период Академик вече бе с юношите си на терена, а Берое също даде минути на младоци като Калоян Станев и Евгени Енчев. В средата на четвъртината пловдивчани достигнаха 100-точковата граница, след като Кръстомир Михов вкара тройка за 73:100. Съвсем протоколната последна част приключи при 22:23 в полза на пловдивчани, като те спечелиха срещата с 83:113.

Томислав Минков се отличи с 22 точки, 6 борби и 6 асистенции при 10/11 стрелба от игра за успеха на Академик. Филип Хенри добави 19 точки и 10 борби, Джъстин МакКол финишира с 15/7/5, Ренел Къмингс вкара 14 точки и записа 8 асистенции, а Кръстомир Михов отбеляза 14 точки.

Седариан Рейнс бе най-резултатен за Берое с 25 точки и 7 борби. Николай Титков допринесе с 20 точки и 5 асистенции, Калоян Колчев наниза 14 точки, а Дарин Иванов прибави 13 и 6 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Николай Титков, Калоян Колчев, Дарин Иванов, Стилиан Добрев, Седариан Рейнс

АКАДЕМИК: Ренел Къмингс, Йоаннис Кикрилис, Мартин Маринов, Джъстин МакКол, Филип Хенри