Тойота окупира първите три места в рали “Сафари”

Световният шампион Кале Рованпера (Тойота) е начело след петъчните отсечки в рали “Сафари”, трети кръг от сезона в WRC. Финландецът излезе начело в първата днешна отсечка, като спечели и трите етапа до обедната сервизна зона, а лидерът от вчера Тиери Нювил (Хюндай) изостана заради спукана гума и повреден заден десен амортисьор в третия етап след старта на ралито. Следобед Кале спечели и другите три етапа и остана недостижим на върха.

Топ 3 в края на петъчния ден допълниха още двама пилоти на Тойота: Елфин Еванс е втори, на 56,9 секунди зад Рованпера, а Такамото Кацута - трети, на 3,9 секунди от уелсеца.

Денят се оказа много тежък за Хюндай, тъй като проблемите на Нювил, който в крайна сметка завърши днес четвърти, бяха само началото. В петата отсечка заради повреда в трансмисията спря Есапека Лапи, който се бореше с Рованпера за първото място, а в следващия етап катастрофира и отпадна и Ойт Танак - естонецът налетя на голям камък в средата на пътя в завой и той го изхвърли извън пътя.

Двамата пилоти на М-Спорт Форд Адриен Фурмо и Грегоар Мюнстер заемат пето и шесто място след първите 7 отсечки на ралито.

Лидерът в WRC2 Гас Грийнсмит (Шкода) е 7-и в генералното класиране, втори е Кайетан Кайетанович (Шкода), който обаче е на почти 3 минути и половина от британеца, а фаворитът в този клас Оливър Солберг (Шкода) е трети, след като днес спука гума и изостана.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages