Отново е време за дерби! Ще видим ли нов триумф на "червените" или този път победата ще е за Левски - на живо със стартовите състави

Балкан разгроми ЦСКА в дебюта на Васил Христов

Шампионите от Балкан записаха убедителна победа с 86:59 (23:23, 23:13, 26:15, 14:8) над ЦСКА в отложен мач от 23-ия кръг на Националната баскетболна лига. По този начин ботевградчани постигнаха първи успех с Васил Христов начело, който замени подалия оставка след загубата от Черноморец Небойша Кнежевич.

По този начин Балкан продължава да е на четвъртото място в класирането на Първата шестица с баланс от 16-10, докато ЦСКА е пети с актив от 13-13. Много е възможно именно тези два тима да премерят сили на четвъртфиналите в плейофите.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на ЦСКА се опитваше във всяка своя атака да сваля топката на своя център Камерън Грегъри, който имаше ръстово предимство срещу играещия без типичен център тим на Балкан. Грегъри наниза четири бързи точки и помогна на "червените" да поведат при 4:6, като след това момчетата на Росен Барчовски продължаваха да атакуват подкошието на домакините и дистанцията вече бе шест при 4:10. Тимът на Васил Христов все още не се бе събудил, но гостите нямаха и намерение да спират с устрема си, като този път Виктор Гергов бе точен за 4:12, което предизвика прекъсване за шампионите. Разликата дори за момент достигна двуцифрените измерения след кош на Георги Боянов, но след това Балкан реагира с тройка на Николай Грозев и кош на бърза атака на Майкъл Диксън за 9:14. Двата отбора вдигнаха доста сериозно оборотите и си редуваха грешки и бързи атаки, като ЦСКА продължаваше да е водач в резултата при 15:21 след точни стрелби на Георги Боянов. До края на първата част баскетболистите на Балкан успяха да възстановят равенството в резултата при 23:23, след като Майкъл Диксън отбеляза последните четири точки за периода.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Капитанът на домакините Димитър Димитров също започна да се отличава за своя тим, след като донесе аванс на "зелените" при 27:23 в началото на втората четвърт. В отсъствието на Васил Бачев 18-годишният Иван Димитров получи доста поле за изява, но голямата фигура в редиците на "армейците" бе Георги Боянов, който вече имаше 12 точки при 29:27 в полза на Балкан. За ботевградчани пък силен старт направи центърът Ерик Адамс, който влече от пейката, но вече имаше четири точки за пет минути при 31:29. Впоследствие "зелените" записаха силна серия от шест поредни точки, за да дръпнат при 37:29. След прекъсването Николай Грозев направи разликата двуцифрена в полза на ботевградчани при 39:29 и така след като в началото изоставаха с десет, сега момчетата на Васил Христов водеха с толкова. В един момент на паркета за ЦСКА бяха и Иван Димитров, и Боян Кьосев - двамата юноши, като отборът на Росен Барчовски изглеждаше дезорганизиран в нападение и позволяваше на своя съперник да трупа лесни точки на бърза атака - 44:33. Тройка в транзиция на Венцислав Петков сведе дистанцията до осем точки при 44:36 с оставащи 40 секунди на таблото. С два успешни фала на Майкъл Диксън бе фиксиран резултат 46:36 в полза на Балкан на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Играга в началото на третата четвърт се развиваше кош за кош, като ботевградчани продължаваха да разполагат с двуцифрен аванс при 52:41 в своя полза. ЦСКА обаче не се даваше лесно и съкрати три точки от изоставането си след тройка на Георги Боянов, който скъси дистанцията при 52:44. От другата страна обаче Илиян Пищиков върна тройката, а след това Ерик Адамс сътвори нова забивка за 57:44 в полза на ботевградчани. Тройка на Димитър Димитров за 60:44 предизвика прекъсване от страна на гостите, като след него разликата продължаваше да лъкатуши в рамките на 15-те точки - 62:47 за Балкан. Постепенно ботевградчани започваха все повече да демонстрират своето надмощие на съперника, като в крайна сметка третата четвърт завърши при 72:51 в полза на домакините.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период стартира с пет поредни точки от Николай Грозев, който изведе тима си към 26-точкова преднина при 77:51 и така вече не се виждаше как ЦСКА би могъл да се съпротиви на опонента си. Нищо не се промени до средата на частта, когато ботевградчани продължаваха да се радват на солиден аванс в своя полза при 79:53. В последните минути доста от юношите на двата отбора се появиха в игра, като за домакините това бяха Стефан Михайлов, Илиян Пищиков, Иво Корестилов, Георги Герганов и Михаил Гавазов. За ЦСКА пък на терена бяха Боян Кьосев, Дамян Минков, Виктор Гергов, Георги Цеков и Кристиян Челенков. Всичко завърши при 86:59 в полза на домакините от Балкан.

Николай Грозев поведе колоната за Балкан с 18 точки и 5 борби. Димитър Димитров допринесе със 17 точки и 8 овладени топки, Майкъл Диксън реализира 13 точки, а Йордан Минчев приключи с 10.

Георги Боянов единствен бе с двуцифрени показатели за ЦСКА със 17 точки, към които добави и 6 борби.

15 Балкан 86:59 ЦСКА

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Сюприйм Хана, Илиян Пищиков, Николай Грозев, Йордан Минчев, Димитър Димитров

ЦСКА: Венцислав Петков, Виктор Гергов, Дамян Минков, Георги Боянов, Камерън Грегъри