Черноморец превзе дома на шампионите

Отборът на Черноморец се завърна на сцената на Националната баскетболна лига с доминантна победа с 95:71 (22:18, 30:14, 20:24, )над шампионите от Балкан в зала "Арена Ботевград". По този начин "акулите", които само преди седмица вдигнаха трофея от Купата на България, се превърнаха във втория отбор през настоящия сезон (след ЦСКА), който успява да победи ботевградчани в дома му.

По този начин Черноморец отново се изравнява на върха с Рилски спортист, като двата тима са лидери в подреждането с актив от по 21-5. Балкан пък е на четвъртата позиция с баланс от 15-10.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец започна мача по-силно от своя съперник, като Травис МакКонико започна да наказва защитата на "зелените" с точни стрелби от средно разстояние за 2:6 в полза на носителите на Купата. Шон Смит също се развихри с чадър, открадната топка и забивка, а след това МакКонико отново бе точен за 2:10. Все пак ботевградчани отвърнаха с минисерия от четири поредни точки, за да скъсят изоставането си до 6:10 в средата на първата четвърт. Титулярният център на Балкан Ерик Адамс отново разочарова с бързо второ лично нарушение, като принуди отбора си да играе с ниска петица поне до края на първата част - 8:13. Йордан Минчев се събуди за "зелените" и индивидуалната му класа помогна на неговия тим да смъкне дистанцията до само две точки при 11:13. С тройка на Майки Диксън домакините сътвориха пълен обрат при 14:13 с оставащи около три минути до края на първата четвърт. Това обаче беше временно изригване от страна на Балкан, защото Черноморец отново натисна газта и се поздрави с преднина при 16:22. Георги Герганов впечатли с хубав пробив за 18:22, но в последната минута от първата четвърт двата тима разочароваха с изявите си и така Черноморец водеше с четири точки след първия период.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Акулите" продължаваха да демонстрират своето надмощие над съперника, като гостите увеличиха преднината си до осем точки при 20:28 след страхотна изява на Андрей Иванов. Дистанцията стана двуцифрена след два успешни наказателни удара на Алекс Уандие, като Ерик Адамс извърши третото си лично нарушение. Момчетата на Васил Евтимов диктуваха темпото и след тройка на Иванов поведоха с цели 15 точки при 24:39 в средата на втората част. Милен Захариев също се отличаваше с прекрасни изяви за Черноморец, а авансът на носителите на Купата вече бе 21 точки при 26:47 в полза на разярените "акули". В края на полувремето крилото на гостите Николай Георгиев получи травма, като бе заменен принудително. На почивката дистанцията бе точно 20 точки в полза на Черноморец - 32:52.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След като Андрей Иванов сътвори кош и фал за старт на третата четвърт, момчетата на Евтимов се отпуснаха и допуснаха серия от шест поредни точки за съперника, който свали дистанцията при 38:55. Васил Евтимов взе таймаут навреме и неговите баскетболисти съхраниха концентрацията и спокойствието си, като разликата отново се покачи до над 20 точки при 38:60. Баскетболистите на Балкан не смятаха да се отказват и за пореден път съкратиха разликата до 15, но Тони Троша реализира втората си тройка и така резултатът стана 47:65 при преполовяването на третия период. Мачът си вървеше с убедителна преднина за Черноморец, като на влизане в последната минута от третата четвърт резултатът бе 56:70 в полза на бургазлии. Пробив на Уандие направи дистанцията 16 точки при 56:72, а в самия край на четвъртината Ерик Адамс бе блокиран два пъти.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Шон Смит и компания започнаха да се забавляват на паркета, като бургазлии вече гледаха уверено към победата при 60:80 след две поредни забивки на Смит. "Акулите" не бяха достатъчно удовлетворени от 20-точковата разлика и успяха да я увеличат до цели 27 при 63:90 след тройка на МакКонико, който веднага след това бе заменен. До края на мача на терена за гостите се появиха и младоците Илиян Желязков и Максим Чоков, като крайният резултат бе фиксиран при 71:95 именно с тройка на Чоков.

Травис МакКонико бе водещ реализатор за Черноморец с 20 точки. Андрей Иванов допринесе с 16 точки и 5 борби, Алекс Уандие постигна 15 и 6 борби, Шон Смит се отличи с дабъл-дабъл от 14 точки и 10 овладени топки, Милен Захариев реализира 12 точки, а Тони Троша вкара 10 точки.

Майкъл Диксън и Николай Грозев завършиха с по 14 точки за успеха на Балкан. Димитър Димитров прибави 13 точки и 8 борби, а Сюприйм Хана и Йордан Минчев останаха с по 12 точки.