Спартак си усложни нещата, но изкова победата над ЦСКА

Спартак Плевен спечели първия си мач след участието си в турнира за Купата на България, където завоюва сребърен медал. Момчетата на Любомир Минчев се наложиха над ЦСКА с 82:78 (26:20, 21:22, 23:14, 12:22) в среща от 26-ия кръг на Първата шестица в Националната баскетболна лига. По този начин плевенчани се утвърдиха на третото място в горната половина от таблицата с баланс от 19-7, докато "армейците" заемат петата позиция с актив от 13-12.

Плевенчани контролираха двубоя през цялото време, като на старта на последната четвърт разликата бе 14 точки в полза на гостите. ЦСКА показа характер и се върна на само точка разлика зад своя съперник, но така и не успя да оползотвори няколкото си шанса за обрат. "Армейците" пострадаха и заради контузия на Васил Бачев в самия край на двубоя, а освен това старши треньорът на тима Росен Барчовски бе дисквалифициран във финалните моменти от срещата.

Плевенчани също преминаха през своите проблеми от кадрови план, като в срещата участие не взеха двама от водещите гардове на тима - Константин Тошков и Алекс Ломакс.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Росен Барчовски заложи на четирима българи в титулярната си петица, като единствено Александър Радукич бе в ролята на чужденец сред стартовите състезатели на "червените". Спартак обаче бе по-силен в началото и дръпна напред с 0:5 след кошове на Талиб Занна и Станимир Маринов, а след това Александър Радукич реализира първата тройка за ЦСКА за 3:5. Гостите от Плевен разчитаха на добър процент от далечна дистанция в откриващите минути и бързо дръпнаха напред в резултата при 5:12, но с високо ниво от тройката можеше да се похвали и отборът на домакините, които този път намериха път към коша на опонента с тройка на Венцислав Петков за 8:12. Петков отново се отличи с точен шут зад дъгата, но спартаклии продължаваха да натискат и да водят при 11:17, което предизвика таймаут от страна на Барчовски. И двата тима не бяха особено заинтересовани към играта в защита днес, като при оставащи три минути до края на първата четвърт Спартак водеше със 17:21. Венцислав Петков пък се превърна в първия играч с двуцифрен актив, след като той реализира десетата си точка в мача. Благодарение на тройка на Николай Стоянов в последните секунди от периода гостите поведоха с 20:26 след десет минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима продължаваха да играят кош за кош и на старта на втората четвърт, като Спартак продължаваше да е лидер в двубоя при 25:30 след две минути игра в частта. Впоследствие обаче плевенчани вдигнаха оборотите повече от своя съперник и записаха серия от пет поредни точки, за да се отскубнат напред с двуцифрен аванс при 25:35. Момчетата на Любомир Минчев играеха много силно със заслоните на върха, пресичаха и това доведе до 14/18 стрелба за две точки при 32:43 в полза на Спартак. Венцислав Петков обаче нямаше спиране за домакините, като той вече имаше 15 точки след третата си тройка в мача за 37:43 към края на първото полувреме. Независимо от това защитата на ЦСКА отново разочарова и допусна разликата за пореден път да стигне десетте точки, сега при 37:47. Все пак полувремето завърши силно за "армейците", които намалиха изоставането си до пет при 42:47 след нови силни изяви на Петков, а и на Георги Боянов.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Нищо не се промени и след почивката - почти никакво комуникиране между състезателите на ЦСКА в защита и така Спартак продължаваше да разполага с преднина при 45:53 след две минути игра в третата четвърт. С два точно изпълнени фала Талиб Занна възстанови двуцифрената преднина на плевенчани при 45:55. След пет минути игра Росен Барчовски взе първото си прекъсване за второто полувреме, след като играчите му отново не се върнаха в защита и разликата скочи до 12 точки след пробив на Николай Стоянов на бърза атака - 45:57. С още две тройки спартаклии поддържаха преднината си от 13 точки при 50:63. Родни Първис също се присъедини към състезателите с кошове от тройката за Спартак, като той бе точен за 54:68 в полза на плевенчани. До края на периода Радукич и Занна си размениха по един точен изстрел и така гостите от Плевен разполагаха с 14-точкова преднина преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна с кош на Дамян Минков, като така дистанцията бе съкратена до 12 точки при 58:70 в полза на Спартак. Все пак "армейците" показваха зъби и съумяха отново да се доближат на осем точки зад своя опонент, като впоследствие Спартак пропусна доста възможности да увеличи преднината си и така интригата се запази дълго време - 64:72. Същевремнно пък ЦСКА се опитваше да свали дистанцията допълнително с тройки, но не те не бяха успешни и резултатът се запази без промяна. "Червените" обаче бързо вкараха своя опонент в негативния бонус и така всеки следващ фал щеше да се изпълнява, като началото бе поставено от два успешни изстрела на Георги Боянов за 66:72. Щурмът на ЦСКА продължи и с тройка на Дамян Минков за 71:74 с оставащи около четири минути до края на редовното време. След това Брайънт Томас вкара само веднъж от линията, а впоследствие Венцислав Петков напомни за себе си с успешен далечен снаряд за 74:75. Спартак пропусна в следващото си нападение и така ЦСКА получи шанс да поведе в мача за първи път. Домакините обаче пропуснаха две поредни тройки, а след това Талиб Занна отбеляза кош и фал за 74:78 в полза на плевенчани. Венцислав Петков върна две точки за столичани от другата страна и на влизане в последните 60 секунди до края на редовното време резултатът бе 76:78. Станимир Маринов показа класата си и размина защитата на ЦСКА, за да вкара на пробив за 76:80. При оставащи 23 секунди до края на мача Васил Бачев получи контузия в левия глезен, а освен това Росен Барчовски бе дисквалифициран с две технически нарушения, което отвори пътя на Спартак към победата - 78:82.

Резултати, репортажи и класиране от 26-ия кръг в НБЛ

Талиб Занна бе големият лидер на Спартак със своите 26 точки и 6 борби при 9/10 стрелба от игра и 8/9 от наказателната линия. Брайънт Томас реализира 15 точки и овладя 5 борби, а Николай Стоянов приключи с 10 точки.

Капитанът на ЦСКА Венцислав Петков приключи като най-резултатен за отбора си с 25 точки. Георги Боянов и Александър Радукич записаха по 13 точки и 9 борби, Дамян Минков игра силно с 12 точки и 5 борби, а Васил Бачев завърши срещата с 11 точки и 5 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЦСКА: Венцислав Петков, Виктор Гергов, Владимир Нанкински, Георги Боянов, Александър Радукич