Академик Пловдив излъга Миньор в Перник

Академик Пловдив победи с 88:84 (24:19, 18:24, 27:23, 19:18) Миньор 2015 като гост в мач от Втората шестица на 26-ия кръг от Националната баскетболна лига, изиграл се тази вечер в зала „Борис Гюдеров“ в Перник.

ПЪРВА ЧАСТ

След малко повече от 2 минути игра домакините поведоха с 8-2, като Данило Аранитович и Георги Кендеров си разпределиха по 4 точки. От състава на гостите пък само Нели Къмингс се разписа с кош. Академик стопи пасива си до 3 точки след тройка на Филип Хенри. Бързо след това обаче разликата отново набъбна до 10 точки в полза на Миньор (15-5). Гостите все пак успяха да намалят пасива си до 3 точки (15-12) след тройка на Джъстин МакКол и кош на Ренел Къмингс. Забивка на МакКол пък направи разликата само точка в полза на домакините при оставащи малко повече от 2 минути до края на частта. Двата отбора продължиха надлъгването в Перник, като си разменяха кош за кош. При оставаща малко повече от минута до края на частта Академик изравни след кош и реализиран фаул от Ренел Къмингс (19:19), а след точна стрелба от далечно разстояние на Николай Маринов излезе напред в резултата (22-19). След кош на Мартин Маринов със сирената пък гостите поведоха с 24-19 след 10 минути игра.

Резултати, репортажи и класиране от 26-ия кръг в НБЛ

ВТОРА ЧАСТ

След две минути игра баскетболистите на Георги Младенов успяха да си върнат лидерството в срещата и поведоха с 28-24 на своя съперник. Въпреки че Академик успя за кратко да намали пасива си, при оставащи малко повече от 6 минути до почивката гостите отново изоставаха с 5 точки (27-32). 5 минути преди края разликата падна само до точка в полза на Миньор. Забивка на Данило Аранитович отново направи преднината им 3 точки (36-33). Веднага след това центърът на пловдивчани Филип Хенри беше точен от линията за наказателни удари два пъти и стопи пасива на своя тим до точка отново. Надлъгването между двата отбора обаче продължи с пълна сила. След тройка на Къмингс Академик отново излезе напред в резултата (40-39). Константин Паисиев върна преднината на Миньор (41-40), а веднага след това кош на Ромело Бърел я увеличи на 3 точки (43-40). Ренел Къмингс бързо отговори с точен мерник, за да стопи пасива на Академик до точка, като двата отбора се оттеглиха при резултат 43:42 в полза на Миньор на почивката.

ТРЕТА ЧАСТ

Дербито в Перник продължи с пълна сила, като след малко повече от 2 минути игра в третата част гостите имаха предимство от 5 точки (49-44). Баскетболистите на Йордан Янков успяваха да поддържат минимална преднина, като 4 минути преди края тя падна само до точка (59-58). В крайна сметка преди заключителната четвърт пловдивчани се оттеглиха с аванс от 3 точки (69-66).

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Кош на Лъчезар Тошков стопи пасива на Миньор на точка след минута игра през последната част (68-69). С точната си стрелба Томислав Минков и Ренел Къмингс осигуриха комфорт от 5 точки на Академик при оставащи 6:39 минути до края на мача. При 5:37 минути до края на срещата топреализаторът на гостите Ренел Къмингс извърши неспорстмеснко нарушение, след което беше и дисквалифициран. Домакините се възползваха максимално от неговата липса на терена и стопиха пасива си до 4 точки, но пловдивчани бързо отново си върнаха педнината от 6 точки (79-73). Интригата в зала "Борис Гюдеров" изобщо не се е загубила, тъй като разликата в срещата между двата отбора е изключително малка. При малко над 2 минути на часовника резултатът беше едва точка в полза на Академик, след като Георги Кендеров вкара кош и беше фаулиран, не успя да вкара наказателния удар. Домакините се вдигнаха на финален щурм, но в крайна сметка не успяха да обърнат нещата в своя полза.

Ренел Къмингс беше най-резултатен за Академик Пловдив с 23 точки, Джъстин МакКол приключи с дабъл-дабъл - 20 точки и 10 борби, Филип Хенри вкара 13, а 11 наниза Томислав Минков.

За Миньор Данило Аранитович вкара 16 точки и овладя 11 борби, Георги Кендеров също се разписа с дабъл-дабъл - 16 точки и 12 борби, 14 точки добави Никола Ивкович.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МИНЬОР 2015: Данило Аранитович, Георги Кендеров, Ромело Бърел, Лъчезар Тошков, Никола Ивкович

АКАДЕМИК ПЛОВДИВ: Джъстин МакКол, Филип Хенри, Ренел Къмингс, Кръстомир Михов, Йоанис Кикрилис