Левски излъга Ямбол в последните секунди

Отборът на Левски направи важна крачка към плейофите в Националната баскетболна лига. Тимът на Димитър Ангелов срази съперниците си от Ямбол с 80:79 (11:17, 24:17, 26:18, 19:27) в напечен дуел от 26-ия кръг на Втората шестица в първенството. "Сините" си осигуриха успеха в последните секунди чрез два точни наказателни удара на Димитър Маринчешки, който оформи крайния резултат.

По този начин Левски излиза на деветото място в класирането на Втората шестица с баланс от 9 победи и 17 загуби, докато Ямбол остава на седмата позиция с актив от 11 успеха и 15 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Ямбол постави по-силно начало на мача и още в самото начало показваше повече аргументи за това да води в резултата. Възпитаниците на Тони Дечев записаха серия от 9:2 и изглеждаха по-организирани в първите минути от срещата. Последва лек спад в представянето на домакините, но така или иначе дистанцията се запази при 15:8 на влизане в последните две минути от откриващата част. Дистанцията доближи двуцифрените размери при 17:8 в полза на домакините, но Марио Боянов и Лъчезар Димитров помогнаха на Левски да съкрати изоставането си при 17:11 след края на първата четвърт.

Тони Дечев: Това е един подарък, който не трябваше да правим

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Влезлият от пейката на ямболии Маркедрик Бел се погрижи разликата за първи път от началото на мача да бъде увеличена до поне десет точки, след като той вкара в две поредни притежания за 21:11. След това обаче гардовата линия на Левски се засили, като Лъчезар Димитров и Асен Великов върнаха отбора си на пет точки разлика при 21:16. След това имаше и неспортсменско нарушение на Андон Вачев, като така "сините" успяха да увеличат серията си до девет поредни точки след кошове на Димитров и Димитър Маринчешки за 21:20 в средата на втората четвърт. Възходът в представянето на столичани продължи и след таймаута, като този път Мария Боянов прониза мрежичката на Ямбол от тройката за 21:23. Оборотите се увеличиха и мачът стана кош за кош, като Левски водеше с точка в последните две минути при 30:31. Ямболии отново поведоха при 34:33 с нова добра изява на Бел, но точно в последната секунда от втората четвърт Максим Бочев отбеляза дълбока двойка за 34:35.

Димитър Ангелов: Момчетата показаха характер

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Левски започнаха отлично и в третата четвърт, като този път те се поздравиха със седем безответни точки, за да поемат контрол върху случващото се на паркета при 34:42. Възпитаниците на Димитър Ангелов продължаваха да се представят силно след началото на второто полувреме и поддържаха аванс в рамките на осем-девет точки при 38:47. Именно тогава една от звездите на ямболии - Питър Кис, отбеляза едва първия си кош от игра за 40:47. Благодарение на две поредни тройки на Марио Боянов и Асен Великов дистанцията този път скочи до двуцифрена в полза на Левски при 43:53 в средата на третата четвърт. Лидерите на ямболии бяха изолирани в нападение, а столичани не спираха да трупат преднина и резултатът вече сочеше 43:57 в тяхна полза. Чрез успешна изява на Кис ямболии сведоха дистанцията до седем точки при 50:57, като в крайна сметка четвъртината приключи при 52:61 в полза на Левски.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Ямбол беше далеч от мисълта да се предава, като тимът на Тони Дечев направи няколко добри защити и скъси дистанцията до само две точки при 63:65. Николай Михайлов, Маркедрик Бел и Александър Матушев помогнаха на "непреклонните" да сведат дистанцията до минимум. Домакините обаче загубиха Кевин Хънт заради второто му техническо нарушение в мача. Левски задържа петточковия си аванс при 65:70, но в този момент Бел и Михайлов отвърнаха за 70:70. Впоследствие Асен Великов наниза тройка за гостите, но Михайлов отново бе точен за дъгата за 73:73. Марио Боянов вкара две точки за гостите, а след това ямболии получиха шанс да изравнят, но Бел отбеляза само един от двата си наказателни за 74:75 на влизане в последната минута от редовното време. Последва още една размяна на кошове, като домакините изравниха при 76:76 с два фала на Питър Кис. При оставащи 18 секунди на таблото обаче Лъчезар Димитров вкара на пробив за 76:78, като така предизвика таймаут от страна на Ямбол. В следващата атака Питър Кис откри свободен коридор пред себе си и го използва, за да отбележи и да бъде фаулиран, като американецът отбеляза наказателния си удар за 79:78 в полза на домакините. В самия край обаче Димитър Маринчешки бе фаулиран, като той вкара двата си наказателни за 79:80. В последната секунда Питър Кис не успя да отбележи трудна стрелба от тройката и така Левски ликува с победата.

Трима състезатели на Левски записаха по 18 точки - Лъчезар Димитров, Марио Боянов и Димитър Маринчешки. Капитанът Асен Великов пък записа 14 точки и 7 асистенции.

Маркедрик Бел бе най-резултатен за Ямбол с 23 точки и 7 борби. Питър Кис завърши с 16 точки и 6 овладени топки, а