ЕС свали санкциите срещу Никита Мазепин

Европейският съюз свали санкциите, които бяха наложени срещу бившия пилот във Формула 1 Никита Мазепин след инвазията на Русия в Украйна в края на февруари 2022 година.

След началото на инвазията и наложените санкции Мазепин загуби своето място в екипа на Хаас, с който той дебютира през 2021 година. Причината руснакът изначало на получи мястото в американския тим бе неговият баща Дмитрий Мазепин, който стана основен спонсор на екипа с компанията си Uralkali.

Хаас прекрати договора на руския пилот Никита Мазепин

Самият Дмитрий също бе санкциониран, тъй като е сред руските олиграси, които са близки до президента Владимир Путин. Покрай Дмитрий Мазепин и неговият син Никита също попадна сред санкционираните, което чувствително повлия на кариерата на млади руснак.

Италия конфискува имущество за 105 милиона евро на фамилия Мазепин

След като загуби мястото си в Хаас малко преди началото на сезон 2022 Мазепин е участвал само в азиатските серии Льо Ман през последните два сезона. Сега обаче руснакът ще има шанс да възроди кариерата си, след като санкциите срещу него бяха свалени.

Фамилия Мазепин прави опит да се върне във Формула 1

А причината това да се случи е решение на европейския съд, което изисква нещо повече от семейна връзка между Мазепин и неговия баща, който си остава санкциониран, за да останат санкциите срещу Никита валидни. Самият пилот вече неколкократно изяви своето желание да се върне във Формула 1, но това надали ще се случи и по-скоро той ще трябва да си потърси пилотско място в друг шампионат.

Във Формула 1 Мазепин стартира в 21 състезания, в които записа най-добро класиране от 14-то място. Той дойде в Гран При на Азербайджан през 2021 година. Престоят на руснака в шампионата бе белязан от множество инциденти с негово участие, а в по-голяма част от тях именно той беше виновен.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages