Байерн с втори пореден убедителен успех, Кейн с нов рекорд, а Мусиала пак блести

Байерн (Мюнхен) победи с убедителното 5:2 при гостуването си на последния в класирането Дармщат в мач от 26-тия кръг на Бундеслигата. Тим Скарке изведе "лилиите" напред в 28-ата минута, но Джамал Мусиала изравни само осем минути по-късно за Байерн, а Хари Кейн донесе пълен обрат в самия край на първата част (45+1'). През втората част Джамал Мусиала, който бе над всички в този мач, вкара втория си гол в срещата (64'), за да даде още спокойствие за тима на Томас Тухел, а резервата Серж Гнабри също се разписа десетина минути по-късно, като този път Мусиала бе в ролята на асистент. Още една резерва - Матис Тел, вкара пети гол за Байерн в продължението на мача (90+3'), а крайното 2:5 оформи Оскар Вилхелмсон (90+5') с почетния гол за домакините. Александър Павлович и Хари Кейн пък бяха принудително заменени заради неприятни удари през втората част, но не би трябвало да са със сериозни контузии. С попадението си днес англичанинът се превърна в първия футболист в историята на Бундеслигата, който вкарва 31 гола в дебютния си сезон, като това е и негов персонален рекорд за попадения в първенство.

Така баварците постигнаха втора поредна убедителна победа след разгрома в предишния кръг срещу Майнц 05 с 8:1 и скъсиха дистанцията от лидера Байер (Леверкузен) на седем точки, като са с мач повече. Дармщат пък продължава отчайващата си серия, която вече е 19 поредни мача без победа, като тимът е на дъното в таблицата с 13 точки и сякаш е само въпрос на време да изпадне и математически.

Байерн спечели с разгромното с 8:0 предишната си среща с Дармщат, която бе белязана от три червени картона и хеттрик на Хари Кейн. Баварците продължиха да имат тотално предимство в мачовете между двата отбора, като вече са със седем поредни победи над съперника си, а головата разлика е внушителна - 22:3. Днес се сблъскаха и най-силното нападение в Бундеслигата (73 вкарани гола за Байерн преди срещата) срещу най-слабата защита на Дармщат (допуснати 60 гола преди мача).

Треньорът на Дармщат Торстен Либернехт имаше кадрови проблеми и беше без спрягания за българския национален отбор Фабиан Нюрнбергер, Марвин Мехлем, Матиас Бадер, Фрейзър Хорнби и Клемънс Ридъл. Aтаката на последния в класирането водеше шведът Оскар Вилхелмсон, подпомаган от Юлиан Юстван и Матиас Хонсак.

Наставникът на Байерн Томас Тухел нямаше да може да използва контузените Кингсли Коман, Нусаир Мазрауи и Буна Сар. Треньорът на баварците направи само две промени в състава си в сравнение с разгрома над Майнц в миналия кръг.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Новоизлюпеният немски национал Александър Павлович се завърна след наказание и отново бе сред титулярите, като замени Конрад Лаймер и ще партнираше на Леон Горетцка в халфовата линия. Йошуа Кимих отново бе в ролята на десен бек. Рафаел Герейро пък замени на левия бек получилия неприятен удар в предния мач Алфонсо Дейвис. На върха на атаката отново беше голмайсторът Хари Кейн, на когото пак помагаха Льорой Сане, Томас Мюлер и Джамал Мусиала. В центъра на защитата си партнираха за пореден мач Ерик Дайър и Матайс де Лихт.

Първото положение в мача дойде в 5-ата минута, когато Льорой Сане пробва далечен удар, но бе неточен. Две минути по-късно комбинация между Хари Кейн, Джамал Мусиала и Йошуа Кимих даде възможност на последния да стреля от непосредствена близост, но Марсел Шюнен успя да избие. В 16-ата минута пък дойде най-добрата възможност за домакините дотук. След добра комбинация Оскар Вилхелмсон подаде към Матиас Хонсак, който стреля опасно от наказателното поле, но Мануел Нойер спаси. Байерн пък направи опасна контраатака, при която удар на Хари Кейн бе блокиран. В 20-ата минута пък изстрел на Леон Горетцка мина на сантиметри от вратата на Шюнен.

Така се стигна до 28-ата минута, когато след дълъг пас на вратаря Шюнен, топката в крайна сметка достигна до Оскар Вилхелмсон. Шведът напредна и комбинира с Тим Скарке, който наказа Нойер и изведе Дармщат сензационно напред - 1:0 за домакините. Байерн можеше да върне много бързо гола няколко минути по-късно, когато Йошуа Кимих центрира опасно към непокрития Мусиала, но той от много удобна позиция не успя да отправи добър удар с глава. В 36-ата минута баварците все пак баварците възстановиха равенството. Александър Павлович проби в наказателното поле на домакините и подаде към Хари Кейн. Англичанинът пък чукна топката към Джамал Мусиала, който с удар с левия крак изравни - 1:1.

В самия край на полувремето младият талант на баварците можеше да вкара и втори гол, но опасният му шут бе блокиран от защитник на домакините. Обратът за Байерн обаче все пак се случи още през първото полувреме. Йошуа Кимих центрира от самия край на аут линията, а Хари Кейн с глава отбеляза 31-вият си гол в Бундеслигата и направи 1:2 в първата минута на даденото от съдията продължение. Съдиите прегледаха на ВАР дали топката не бе излязла в аут преди центрирането, но в крайна сметка всичко се оказа според правилата. С това си попадение Кейн записа рекордният за дебютант в Бундеслигата 31-ви гол. Дармщат пък можеше да изравни веднага, но страхотен шут на Вилхелмсон срещна напречната греда на Нойер.

Втората част започна с поредица от единоборства между играчите и принудителни спирания на играта. Така последователно играчът на домакините Кристоф Кларер бе заменен, а впоследствие неприятни удари получиха още Ерик Дайър и Александър Павлович. Младият халф на баварците бе ударен в главата от съперник и в крайна сметка също бе сменен принудително от Конрад Лаймер. До 64-тата минута нямаше никакви положения за нито един от двата отбора, но точно тогава блесна геният на Джамал Мусиала. Талантливият офанзивен халф направи страхотен индивидуален рейд, премина няколко футболисти на Дармщат и очи в очи с Марсел Шюнен вкара втория си гол в мача - 1:3 за Байерн. Шест минути по-късно Оскар Вилхелмсон пробва далечен изстрел, минал встрани от вратата на Нойер.

Третият гол даде спокойствие за Томас Тухел, който направи тройна смяна и пусна в игра Серж Гнабри, Алфонсо Дейвис и Матис Тел. В 74-тата минута игралият над всички Мусиала се отчете и с асистенция, след като подаде именно към Гнабри, а той се разписа във втори пореден мач, след като влиза от пейката - 1:4 за Байерн. Няколко минути по-късно отново Мусиала можеше да оформи своя хеттрик, но прехвърлящият му удар кацна върху напречната греда на Шюнен, а при опита си за добавка Хари Кейн се удари неприятно в страничния стълб. Заради това англичанинът бе заменен принудително, но не би трябвало да е получил сериозна контузия. До края на срещата баварците можеха да вкарат и още голове, но удари на Мусиала и Конрад Лаймер бяха неточни. Две минути преди края на редовното време Дармщат удари още една греда, като шут на резервата Себастиан Полтер срещна страничния стълб на Нойер.

В даденото от съдията дълго осемминутно продължение Байерн все пак успя да вкара и пети гол. Резервата Матис Тел успя да се възползва от разбъркване и също се разписа от непосредствена близост. В ответната атака Оскар Вилхелмсон успя да вкара почетния гол за тима си, като засече центриране на влезлия от пейката Арон Сейдел и оформи крайното 2:5 за Байерн.

ДАРМЩАТ (3-4-2-1): Шюнен; Кларер, Мюлер, Ишъруд; Скарке, Кемпе, Холанд, Франич; Юстван, Хонсак; Вилхелмсон

БАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер; Кимих, де Лихт, Дайър, Герейро; Павлович, Горетцка; Сане, Мюлер, Мусиала; Кейн

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago