Каква е тайната зад доминацията на Макс Верстапен?

Макс Верстапен започна сезон 2024 във Формула 1 по същия начин, по който завърши предходната кампания – с пълна доминация. Нидерландецът спечели първите две състезания за годината в Бахрейн и Саудитска Арабия.

И в двете надпревари световният шампион беше недостижим за своите съперници. Единствената му спъкна в тях бе загубената най-бърза обиколка в Джеда, която стана притежание на Шарл Леклер от Ферари.

Доминаторът Верстапен удължи успешната си серия в Гран При на Саудитска Арабия

За Верстапен победата в събота бе деветата поредна, с което за последните 20 състезания той има една серия от 10 поредни успеха и една от 9. В този период, стартирал в Маями миналия май, единствен Карлос Сайнц успя да открадне една победа в Сингапур.

Верстапен изпревари Хамилтън, Шумахер, Фетел, Прост, Кими и Алонсо

Но какво е тайната зад тази доминация на нидерландеца, който по всички личи, че тази година ще спечели четвъртата си поредна световна титла? Отговорът на този въпрос даде резервният пилот на Ред Бул и Рейсинг Булс Лима Лоусън. Новозеландецът, който участва в пет състезания миналата година на мястото на контузения Дениъл Рикардо в екипа на Алфа Таури говори пред Sky Sports F1.

„Мястото, на което се намира Макс с Ред Бул, колата е в много добър прозорец и той се чувства много комфортно в нея. Това се видя много ясно в квалификацията в Джеда, той не изпусна нито един завой и на места беше много близо до стената.

„В четвъртия завой, аз съм почти сигурен, че той обърса стената от вътрешната страна, което е много лесно да се постигне, да си толкова прецизен. Но не говорим само за този завой, завой №10 и №22 също, буквално навсякъде. Той е толкова прецизен, защото е уверен в колата и точно тези неща носят добрите времена за обиколка“, обясни Лоусън.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages