Григор Димитров спази "традицията" и срази Манарино

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров постигна комфортна и рутинна победа с някои бляскави отигравания срещу 21-вия в световната ранглиста Адриан Манарино - 6:3, 6:3 за 81 минути игра, за да се класира на осминафиналите на “Мастърс”-а в Индиън Уелс.

Гришо вече има пет победи в пет мача срещу този съперник, като в първия сет направи ранен пробив и довърши успешно започнатото за 37 минути. Във втората част топ ракетата ни осъществи два брейка, включително за приключване на мача, с което вече може да гледа към следващата фаза на турнира.

Димитров ще очаква победителя от двойката Даниил Медведев - Себастиан Корда на осминафиналите, за които се класира за трети път в кариерата си. Той е финалист от 2021 година, когато “Мастърс”-ът в Индинън Уелс се проведе през октомври заради коронавируса.

Първи сет

Гришо започна отлично с бърз и безпроблемен сервис-гейм на нула за около минутка - 1:0. Манарино също беше убедителен на своето първо подаване и изравни 1:1 също без загубена точка. Французинът стигна до 30-15 в следващия гейм, но беше бомбардиран с ас по диагонала в полето за предимство и добави хубав форхенд-уинър за 2:1.

Григор реализира ретур-уинър за 15-15, а после спечели първото разиграване с повече от 20 удара, в което и двамата демонстрираха страхотна защита, но Манарино сбърка първи - 15-30. Още една великолепна контраатакуваща акция на българина дочака грешка на съперника и се стигна до 15-40. Леко късметлийски ретур на Димитров го изведе до шанс да завърши с драйв-воле на мрежата и да осъществи ранен пробив - 3:1.

Отлични начални удари в подходящ момент осигуриха на българина бързи и лесни точки за затвърждаване на брейка - 4:1, благодарение и на бекхенд-уинър по правата след само 15 минутки игра.

Манарино беше решен да не позволи второ поредно свое подаване с проблемно развитие и неуспешни начални удари, повеждайки набързо с 40-0. Ретур-уинър на Димитров обаче доведе до 40-30, а после кратка размяна по диагоналите завърши с грешен бекхенд на французина и дюс. Фантастичен форхенд по правата на Гришо му издейства точка за пробив, но 21-вият в света я спаси с ас. Още един много качествен сервис на Манарино означаваше 4:2.

Прекрасно проведен сервис-гейм на Гришо заслужено го изведе до 5:2, отново благодарение на солидния начален удар. Манарино се вкара в неприятности при 30-30 след загубена размяна на бекхенди по диагоналите. Той все пак си спечели гейма, защото вкара качествени сервиси под напрежение - 5:3.

Бе ред на Димитров да демонстрира разклатеност, след като прати форхенд в аут за 0-30 в гейма, в който сервираше за сета. Той обаче неутрализира опасна атака на съперника на мрежата и намали на 15-30, а ас по диагонала направи 30-30. Последва двойна грешка, която даде шанс на Манарино да върне пробива, но с поразяващ форхенд по правата българинът се спаси - дюс. Комбинация сервис-форхенд означаваше вече сетбол, а той беше материализиран с поредица "отровни" подсечени бекхенда за 6:3 след 37 минути.

Втори сет

Манарино взе първия си сервис-гейм във втория сет и поведе с 0:1. Благодарение на някои отлични начални удара българинът направи същото и изравни 1:1 без особени проблеми. Два пъти Гришо беше близо до взимане на точки след посрещане, но сантиметри го разделяха от осигуряване на интрига в подаването на съперника - 1:2. Григор пласира фантастична поредица от серсиси и стигна до 2:2 след общо 51 минути игра.

Димитров стигна до 15-30 след чудесна къса топка, но после сбърка един от любимите си удари - контриращ форхенд по диагонала, докато тича. Двойна грешка на французина доведе до шанс за пробив на Гришо, но 21-вият в света го отрази с невърнат начален удар. Мина се през още едно равенство, след което Манарино направи двойна грешка за брейк-бол. Григор атакува мрежата, но беше разминат майсторски - ново равенство. Топ ракетата ни спечели размяна на бекхенди по диагоналите за нов шанс за пробив, но акция сервис-форхенд помогна на сервиращия да изравни. Димитров си издейства още един брейк-бол и вече се възползва от него с категоричен форхенд по диагонала - 3:2.

Григор затвърди по безкомпромисен начин без да загуби точка и продължи убедителното си представяне в срещата - 4:2. Българинът зарадва публиката с две поредни страхотни отигравания и мощен форхенд-уинър, с които поведе с 0-30 и заплаши нов пробив. Манарино направи двойна грешка и трябваше да отразява троен брейк-бол, като се справи с първите два по впечатляващ начин с класни изпълнения и излизане на мрежата. Невърнат сервис вкара гейма в дюс, а великолепна контрираща къса топка на французина му издейства авантаж. В крайна сметка той обърна от 0-40 и си заслужи намаляване на изоставането на 4:3.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Гришо стана "жертва" на прекомерен риск от ретур и някои късметлийски изпълнения на съперника, заради които допусна да се стигне до 40-40 от 40-0. Хубав ас осигури авантаж на българина, а невърнат сервис направи резултата 5:3. Топ ракетата ни стигна набързо до три брейк-бола и съответно мачбола, а Манарино отрази два с прекрасни сервиси. Страхотен бекхенд-ретур-уинър на Димитров сложи край на срещата за 81 минути.

Снимки: Gettyimages