Миньор преодоля шестима от Берое в тренировъчно темпо

Отборът на Миньор 2015 прекъсна негативната си серия от четири поредни поражения и записа първия си успех във Втората шестица на Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Георги Младенов надиграха Берое със 106:81 (28:21, 21:17, 33:20, 24:23) в двубой от 25-ия кръг на първенството. Закъсалите финансово гости от Стара Загора бяха с ротация от шестима души, като и този път Седариан Рейнс не влезе в игра заради здравословен проблем.

Така Миньор и Берое се присъединяват към компанията на Левски и Академик Пловдив като отборите с баланс от 8-17 във Втората шестица. Те заемат местата от 9-о до 12-о. Седми е Ямбол с 11-14, а осми - Шумен с 9-16, като битката за плейофите продължава след Купата на България следващата седмица.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Берое се построи в зонова защита и разчиташе на много бързи атаки в началото на мача, както и се очакваше спрямо ръстовата разлика. Николай Николов и Калоян Колчев отбелязаха първите точки за старозагорци, но те бяха контрирани от две тройки на Никола Ивкович, който изведе Миньор напред при 6:4. Момчетата на Георги Младенов продължаваха да увеличават своя аванс, като серията им бе увеличена и така разликата набъбна до осем при 12:4. Ивкович продължи силната си серия при стрелбата и реализира третата си тройка за 15:4 в полза на перничани. Срещата се развиваше в тренировъчно темпо за Миньор, който можеше да си позволи да поекспериментира срещу отслабения си опонент - 17:8 в полза на "жълто-черните". Все пак баскетболистите на Берое съкратиха изоставането си до само четири точки при 17:13, след като Данило Аранитович извърши неспорстменско нарушение и позволи на Николов и Николай Титков да запишат серия за гостите. Миньор обаче продължаваше да диктува темпото и Георги Кендеров възстанови двуцифрената преднина на своя тим при 26:16 към края на първата четвърт. Старозагорци отново се добраха на пет точки от домакините, но успешен пробив на Лъчезар Тошков сложи край на първата четвърт при 28:21 в полза на Миньор.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Миньор записа силна серия в началото на втората четвърт, при която силно от пейката се включи Стоян Кайнаров, който отбеляза за своя отбор и му помогна да дръпне напред в резултата при 41:25. От другата страна Николай Титков правеше хубаво впечатление и вече разполагаше с 13 точки на сметката си, а разликата бе скъсена до 12 при 41:29 в полза на тима на Георги Младенов. За Миньор пък до този момент единствено резервата Ромело Бърел бе прескочил двуцифрения актив, след като записа 13 точки при 5/6 стрелба в първите си 10 минути на паркета - 47:34 в полза на домакините. Колкото и усилия да им костваше, баскетболистите на Берое се държаха в мача до полувремето, което завърши при 49:38 за Миньор. Николай Николов бе най-резултатен за гостите с 16 точки и 8 борби, докато пък Ивкович (11 точки) се присъедини към Бърел като двамата състезатели на перничани с двуцифрен точков актив.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Явно подценяването вече влезе в сила и по всичко изглеждаше, че Миньор не приема особено насериозно този мач. Гостите от Стара Загора записаха страхотна серия от осем поредни точки за една минута и по този начин направиха дистанцията едно притежание при 49:46. След получените критики от Георги Младенов играчите на "чуковете" се стегнаха и възстановиха двуцифрения си аванс при 59:48 в средата на третата четвърт. Разликата скочи с още пет точки в полза на Миньор, който вече изглеждаше доста по-сигурен при 64:48. Серията на Миньор достигна 17:0, когато бе прекъсната от тройка на Дарин Иванов за 69:51. Титков продължаваше да тормози защитата на перничани, но от другата страна всички можеха да вкарват и така Миньор водеше със 76:58 към края на третата част. Резултатът след приключването на четвъртината бе 82:58 в полза на възпитаниците на Георги Младенов, които вече можеха да си позволят отпускане във финалните минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период също стартира със серия за отбора на Миньор, който вече разполагаше с преднина в подножието на 30-те точки при 87:58. На паркета за перничани се появиха и юношите на тима Денис Григоров и Камен Каменов, като резултатът бе 91:60 в средата на последната четвърт. Григоров вкара две поредни тройки, за да изведе домакините отвъд трицифрената граница при 101:70. Срещата приключи при победа със 106:81 за Миньор.

Никола Ивкович се отличи с 22 точки за победата на Миньор. Ромело Бърел постигна 19 точки и 7 борби от пейката, а Данило Аранитович записа 12 точки и 8 овладени топки.

Николай Титков бе над всички за Берое с 31 точки, 6 борби и 7 асистенции. Николай Николов и капитанът Дарин Иванов реализираха по 18 точки, а Калоян Колчев остана с 12 точки.