Рилски продължава с доминацията си, 14 поредни успеха за самоковци преди Купата

Отборът на Рилски спортист увеличи серията си от поредни победи до 14, след като спечели домакинството си на Спартак Плевен с 88:80 (22:19, 24:19, 22:23, 20:19) в двубой от 25-ия кръг на Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Киров се намират в изключителна форма седмица преди началото на турнира за Купата на България, който ще се проведе в Бургас.

По този начин Рилецо отново се изравнява с Черноморец на върха във временното класиране, като двата тима са с баланс от по 20-5. Спартак Плевен е на третата позиция с актив от 18-7.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

След като двата тима не можаха да оползотворят първите си няколко нападения в мача, Крис Минков сложи начало на гонитбата с хубава стрелба от средна дистанция за 2:0 в полза на Рилски спортист. В самото начало на двубоя Джулиен Люис извърши две лични нарушения и се наложи да седне на пейката, като бе заменен от Родни Първис при 5:2 в полза на самоковци. Плевенчани вече имаха четири отборни нарушения при изиграни по-малко от четири минути до края на първата четвърт. Талиб Занна изравни резултата с тройка, но след това Рилецо отново дръпна напред при 9:5 чрез кошове на Минков и Джон Флорвиъс. Плевенчани обаче останаха близо до своя съперник и поддържаха минимален дефицит, който бе две точки при 14:12 в полза на Рилски спортист. Равенството отново бе поставено на таблото след успешни изстрели на Занна от наказателната линия за 14:14. С тройка на Тошков гостите поведоха при 14:17, но така или иначе мачът продължаваше да се развива кош за кош и този път Джоузеф Лоусън изведе домакините с точка напред при 20:19. Рилски излезе напред с три точки при 22:19 след поднасяне на Алън Арнет в последните секунди на откриващия период.

Любомир Минчев: Нищо фатално не е станало

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Силното представяне на Лоусън продължи и центърът на домакините наниза четири поредни точки в началото на последната четвърт, за да осигури аванс на своите при 28:22 след две минути игра. Тимът на Спартак отново имаше проблем с нарушения, като вече имаше натрупани три отборни фала, а Рилецо все още бе напред в резултата при 29:22. Играта в нападение на плевенчани от началото на периода продължаваше да куца и Рилски увеличи преднината си до девет точки при 31:22 след кош на Деян Карамфилов. В следващите минути обаче възпитаниците на Любомир Минчев показаха повече концентрация и дистанцията беше съкратена до четири точки при 35:31 след тройка на Родни Първис. Алекс Ломакс също се отличи с точна стрелба за 37:35, след което Джон Флорвиъс възстанови четириточковата разлика между двата тима с два фала за 39:35. Спартак свали разликата до три при 41:38, но си позволи да допусне пет точки в рамките на десет секунди след нови два наказателни на Флорвиъс и тройка на Майкълин Скот за 46:38 в полза на Рилски спортист на полувремето.

Любомир Киров: Ние не сме фаворит за Купата, такъв е Черноморец

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист достигна до двуцифрената преднина след кош на Скот за 48:38, но веднага след това Спартак отвърна със серия от пет поредни точки след добри изяви на Първис и Чернокожев - 48:43. Алекс Симеонов върна две точки за домакините, но след това плевенчани записаха отлична серия и успяха да откраднат водачеството при 50:51 след доминация на Занна и Чернокожев. Веднага след това обаче Чавдар Костов прекъсна летежа на гостите с точна стрелба от тройката за 53:51 в полза на Рилски. Двубоят се превръщаше във все по-интересен, като двата тима си разменяха точни стрелби в поредица от нападение, чрез които резултатът стана 55:55 в средата на третия период. Топреализаторът на Спартак Талиб Занна обаче натрупа четири лични нарушения към края на периода и принудително седна на пейката, като Рилски поведе с две точки при 59:57, след като Лоусън вкара двата си фала. С липсата на Занна на паркета отборът на Рилски увеличи преднината си до шест точки, благодарение на точни стрелби на Симеонов и Мирослав Васов за 66:60. Цветомир Чернокожев също вече бе с четири фала след нарушение срещу Деян Карамфилов, който беше безгрешен от наказателната линия за 68:61, какъвто бе и резултатът преди старта на финалния период.

Алекс Симеонов: Важното тепърва предстои

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Талиб Занна започна последната четвърт за Спартак Плевен въпреки четирите си нарушения. Американското дуо в състава на гостите Първис и Ломакс вдигна оборотите на старта на последната четвърт и така дистанцията между двата отбора отново бе само едно притежание при 68:65. От другата страна обаче Алън Арнет отвърна на предизвикателството и наниза важна тройка за 73:65 в полза на домакините. Защитата на плевенчани в правоъгълника се пропукваше и допускаше пресечки от страна на съперника, като Рилски се сдоби с аванс от девет при 77:68 с оставащи около четири минути до финалната четвърт. Домакините пък продължаваха да са все така агресивни срещу своя опонент, като Симеонов и Арнет бяха точни за 81:71. Разликата бе девет точки при 82:73 с оставащи 2:17 на таблото, като преди това Спартак пропусна добри шансове да намали своето изоставане. Вместо да намали разликата, тимът от Плевен допусна още две точки в коша си след пробив на Деян Карамфилов за 84:73. Гостите обаче отговориха мигновено с тройка на Константин Тошков, след което Карамфилов отново пое отговорност с точен шут от средно за 86:76. Alley oop комбинация между Карамфилов и Флорвиъс сложи на спора и резултатът бе оформен при 88:80 в полза на Рилски спортист.

Талиб Занна: Трябва да играем по-умно

Джон Флорвиъс и Джоузеф Лоусън завършиха като най-резултатни за Рилски спортист с по 16 точки. Майкълин Скот прибави 11 точки, Алекс Симеонов финишира с 10 точки и 5 борби.

Талиб Занна и Родни Първис пък бяха над всички за Спартак с по 19 точки, като първият овладя и 8 борби. Цветомир Чернокожев и Константин Тошков реализираха по още 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Чавдар Костов, Крис Минков, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Константин Тошков, Джулиен Люис, Николай Стоянов, Цветомир Чернокожев, Талиб Занна