Байерн заигра като отбор и помете Лацио

Байерн (Мюнхен) не допусна изненада и се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига. Баварците разгромиха с 3:0 Лацио на "Алианц Арена" в реванш от 1/8-финалите на турнира и с общ резултат 3:1 продължават напред. Хари Кейн откри в 39-ата минута, Томас Мюлер удвои в самия край на първата част, а Кейн се разписа още веднъж в 66-ата минута, за да сложи точка на спора.

Баварците загубиха с 0:1 в Рим, но днес показаха, че разликата в класите между двата отбора е сериозна. Въпреки слабата си форма, тимът на Томас Тухел изигра един от най-силните си мачове в последните месеци и заличи пасива си от първия мач още до почивката, а след нея спокойно контролираха срещата.

Лацио срази разколебания Байерн на "Олимпико"

На "Олимпико" Байерн доминираше преди почивката, но не успя да вкара гол, а през второто полувреме ситуацията рязко се промени след червения картон на Дайо Упамекано и дузпата, реализирана от Чиро Имобиле. До края "орлите" дори можеха да си осигурят по-сериозен аванс, но и минималният успех зарадва тифозите им.

През уикенда Байерн отново разочарова и стигна само до 2:2 при визитата си на Фрайбург. По този начин мюнхенци изостанаха на 10 точки от лидера в Бундеслигата Байер (Леверкузен) и шансовете на тима да защити титлата си са почти нулеви. Лацио пък загуби с 0:1 от Милан у дома и се намира на 9-о място в Серия "А".

Двата отбора се срещнаха на осминафиналите в ШЛ и през сезон 2020/21. Тогава Байерн срази "бианкочелестите" с 4:1 като гост и направи ответния двубой протоколен. В него баварците бяха по-милостиви към италианския тим и се наложиха с 2:1, но след това отпаднаха от Пари Сен Жермен.

Кадровите проблеми продължават да затрудняват Тухел, който и днес не можеше да разчита на почти половината титуляри. Йошуа Кимих започна като десен бек, а до Леон Горетцка в халфовата линия действаше младокът Александър Павлович. На върха на атаката беше Хари Кейн, на когото помагаха Льорой Сане, Томас Мюлер и Джамал Мусиала. В центъра на защитата си партнираха Ерик Дайър и Матайс де Лихт, който зае мястото на наказания Упамекано, а отляво Рафаел Герейро бе предпочетен пред Алфонсо Дейвис. Серж Гнабри се завърна след контузия, но остана на пейката.

Маурицио Сари предприе три промени в сравнение с първия мач. В средата на терена Матиас Весино получи шанс заедно с Матео Гендузи и Луис Алберто, а в лявата зона на защитата стартира Лука Пелегрини. Пред него ще се изявяваше Матия Дзакани. Чиро Имобиле и Фелипе Андерсон бяха останалите в офанзивното трио на гостите. Сред резервите се открояваха имената на Даичи Камада, Елсейд Хисай и ветерана Педро Родригес.

В началото Лацио се отбраняваше спокойно и дори стигна до нелоша възможност да открие резултата, но Гендузи стреля в аут, след като необезпокояван се промъкна между няколко футболисти на Байерн. Домакините отговориха със скоростна атаки и пас на Мусиала към Сане, който прати топката право в ръцете на Иван Проведел. В първите минути баварците позволяваха на съперника с лекота да преодолява средната зона и да създава напрежение пред Мануел Нойер.

В 14-ата минута късо изпълнен корнер изненада защитата на Лацио и Мусиала нанесе мощен удар, но Проведел внимаваше и боксира. Последва и далечен, но крайно неточен шут на Сане. Байерн постепенно сви обърча около наказателното поле на гостите и сантиметри разделиха Кейн от гола. След това на терена имаше кратко затишие, преди в средата на полувремето добър шанс да се открие и пред Герейро, но неговият изстрел беше блокиран.

В 35-ата минута Кимих центрира към Ерик Дайър, но топката дойде малко висока за англичанина и той не можа да я насочи в очертанията на вратата. В ответната атака грешка на Де Лихт позволи на Имобиле да се озове на чиста позиция, но таранът на Лацио стреля покрай гредата. натискът на Байерн даде резултат в 39-ата минута. След продължителна размяна на пасове Герейро опита удар, който се превърна в пас към Кейн и голмайсторът на мюнхенци беше точен с глава - 1:0.

Секунди след попадението нова добра баварска атака завърши с пропуск от няколко метра на Мусиала. Домакините бяха твърдо решени да вкарат втори гол до почивката и това се случи. Поредният корнер внесе смут в отбраната на Лацио, Де Лихт реши да стреля от въздуха, а Томас Мюлер отклони топката с глава пред погледа на Проведел. Гостите имаха претенции за засада, но повторенията показаха, че Мюлер е бил покрит от Фелипе Андерсон.

Лацио подходи смело и на старта на втората част, но ситуацията вече беше различна и Байерн играеше с много по-голяма увереност. В 52-ата минута Де Лихт блокира Имобиле в наказателното поле. Нападателят на гостите поиска дузпа, но нарушение нямаше. Мусиала напомни за себе си с хубав изстрел от границата на наказателното поле, профучал на сантиметри от лявата греда. В 59-ата минута Кейн увлече няколко футболисти на Лацио и подаде на нахлуващия отляво Герейро, но португалецът прати топката в аут.

След час игра Сари направи тройна смяна. В игра се появиха Данило Каталди, Густав Исаксен и Валентин Кастейянос вместо Матиас Весино, Матия Дзакани и Чиро Имобиле. Лацио прати повече футболисти в предни позиции, но това означаваше свободни пространства за контрите на Байерн. В 66-ата минута се стигна до трети гол за мюнхенци, който до голяма степен реши крайния изход на двубоя. Силен удар на Сане затрудни Проведел, вратарят на Лацио изби в краката на Кейн и той отблизо насочи топката в мрежата.

В 71-ата минута Проведел и гредата попречиха на Томас Мюлер да добави още един гол на сметката си, а след това бомбен удар на Льорой Сане мина съвсем близо до десния страничен стълб. Лацио все пак можеше да върне интригата в 72-ата минута, но коварният удар на Луис Алберто доведе само до корнер. Четвърт час преди края Тухел предприе първите си смени, като пусна Алфонсо Дейвис и Матис Тел на местата на Рафаел Герейро и Томас Мюлер. Даичи Камада пък замени Луис Алберто в състава на Лацио.

В заключителните минути играчите на Байерн се прибраха в собствената си половина и дадоха инициативата на гостите, но те нямаха сили за финален щурм. Публиката се зарадва на появата след дълго отсъствие на Серж Гнабри, а в добавеното време баварците не позволиха на противника да докосне топката в продължение на няколко минути и вече чакат жребия за четвъртфиналите.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages