Късметът се усмихна на Наполи в дербито с Ювентус

Наполи победи Ювентус с 2:1 в голямото дерби на 27-ия кръг на Серия "А". Домакините на "Диего Амрандо Марадона" изковаха победата с голове на Хвича Кварацхелия в 42-рата и Джакомо Распадори в 88-ата минута, а за гостите се разписа Федерико Киеза в 81-вата минута. Успехът на неаполитанците обаче дойде и с доза късмет, тъй като "бианконерите" пропуснаха доста положения в хода на мача, а освен това удариха и греда. При победния гол Фортуна също бе на страната на "партенопеите", тъй като Виктор Осимен пропусна да се разпише от дузпа, но Распадори реагира достатъчно бързо и успя да довкара отбитата от Войчех Шчесни топка и така да донесе трите точки на своя тим.

Франческо Калцона заложи днес на Хвича Кварацхелия, Матео Политано и Виктор Осимен в предни позизии. Триото в средата на терена пък бе съставено от Станислав Лоботка, Андре-Франк Замбо Ангиса и Хамед Траоре.

Масимилиано Алегри пък бе избрал да стартира срещата с Федерико Киеза и Душан Влахович в атака. В средата на терена действаха Фабио Мирети, Мануел Локатели и Карлос Алкарас, а по крилата оперираха Самуел Айлинг-Джуниър и Андреа Камбиазо.

След сравнително равностойни начални минути, в 10-ата гостите стигнаха до първата голова възможност и тя бе повече от добра. Федерико Киеза центрира отдясно и намери Душан Влахович в близост до вратата, но изстрелът с глава на сърбина мина на сантиметри от гредата.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Десет минути по-късно Юве имаше нов шанс да обстрелва вратата на Мерет. Този път Айлинг-Джуниър проби отляво и шутира по земя, но вратарят на домакините бе заел добра позиция и уверено улови.

Наполи пък стигна до първия си шанс в 24-ата минута, когато една лошо изчистена топка се озова в Джовани Ди Лоренцо около точката на дузпата, но изстрелът на бранителя не се получи и премина над вратата.

Три минути по-късно Войчех Шчесни бе доста по-притеснен при едно изпълнение от фаул на Матео Политано. Вратарят спаси удара, но изпусна топката, която стигна до Замбо Ангиса, но той не успя да се възползва и стреля в тялото на поляка.

Юве отговори с конраатака, завършила с центриране на Камбиазо отдясно, което стигна до Айлинг-Джуниър, но опитът да стреля от воле не успя и топката отиде над напречната греда.

В 33-тата минута гостите пропуснаха най-добрата си възможност. Душан Влахович бе изведен на скорост зад защитата, технично прехвърли вратаря Мерет, но топката се отби от гредата и отказа да влезе във вратата.

В 37-ата минута пък събитията се пренесоха пред другата врата. Кварацхелия премина почти целия терен с топка в крака и шутира по земя, но Шчесни внимаваше и уверено спаси.

Минута по-късно при нова атака на домакините Оливейра стреля с глава от малък ъгъл, но насочи коварно топката към далечната греда, където защитник се наложи да чисти пред голлинията.

В 42-рата минута Наполи стигна до откриване на резултата. При едно центриране в наказателното поле Бремер не се намеси достатъчно добре и изчисти топката по посока на Кварацхелия, който само това и чакаше и от воле отправи силен удар в долния ляв ъгъл на вратата, където и Шчесни не успя да се намеси достатъчно добре, за да спре топката да влети в мрежата му за 1:0.

Ювентус имаше прекрасен шанс да се върне почти мигновено в мача. В 45-ата минута домакините сгрешиха при изнасянето на топката, Ругани отне и изведе Влахович в наказателното поле, но сърбинът прибърза и отправи неточен удар покрай вратата.

Втората част започна с натиск на "старата госпожа". В 49-ата минута Влахович стреля опасно от фаул, но на сантиметри от гредата.

След това в 53-тата минута Камбиазо бе изведен на прекрасна позиция в наказателното поле, но ударът му бе над напречната греда.

В 61-вата минута Душан Влахович за пореден път бе изведен в наказателното поле на съперника, но бе принуден да стреля от малък ъгъл и Мерет спаси.

Шест минути по-късно и Карлос Алкарас опита изстрел извън наказателното поле, но топката рикошира в защитник и попадна право в ръцете на вратаря.

Натискът на Юве даде резултат в 81-вата минута. Федерико Киеза комбинира с Карлос Алкарас, след което с много прецизен удар по земя насочи неспасяемо топката в далечния ъгъл на вратата за 1:1.

Много бързо обаче Наполи си върна преднината. В 85-ата минута Виктор Осимен падна в наказателното поле след съприкосновение с играч на "бианконерите". Първоначално съдията не отсъди дузпа, но след разглеждане с ВАР се видя, че Нонге настъпва нигерийския нападател и реферът промени решението си и посочи бялата точка. Войчех Шчесни спаси удара на Осимен, но Джакомо Распадори притича и довкара отбитата топка за 2:1.

В последната минута гостите можеха да стигнат до равенството. При едно разбъркване пред вратата топката стигна до Ругани, който обаче отблизо я прати над напречната греда.

В крайна сметка Наполи се поздрави с успеха и с актив от 43 точки излезе на 7-ата позиция във временното класиране. Ювентус пък остава на 2-рото място с 57 точки, но това поражение вече със сигурност унищожи и последната надежда на "бианконерите" да гонят лидера Интер и да преследват Скудетото.