Шумен обърна драматично Миньор със силен завършек на мача

Шумен постигна драматична победа в домакинството си на Миньор с 67:61 в мач от 23-тия кръг на Национална баскетболна лига. Силна точкова серия на Уилфред Ликей в четвъртата четвърт осигури успеха на домакините след обрат, като през по-голямата част от срещата резултатът беше или равен, или с леко предимство на гостите.

Шумен се раздели със звездата си

Ликей завърши като топ реализатор с 21 точки, 14 борби, 1 асистенция, а Карим Мане също беше много полезен с 18 точки и 3 борби.

Лъчезар Тошков наниза 17 точки за “чуковете” и добави осем борби и пет асистенции, а нито един от съотборниците му не премина границата от 10 точки. За сравнение, от състава на домакините това успя да направи и Джъстин Кохайда.

Шумен изпреварва Академик Пловдив (загубил от Левски също днес с 82:91) на деветото място в класирането на НБЛ с актив от 31 точки, а Миньор остава предпоследен с 30. Левски също е с 30 след днешния успех.

ПЪРВА ЧАСТ

В първите две минути игра двата тима си разделиха по 4 точки, а Лъчезар Тошков наниза три от тях за гостите, докато Карим Мане беше реализаторът на Шумен. Данило Артинович получи топка напълно сам под коша и лесно я вкара за 5:6 при 6:45 минути до края на частта. Байчев и Уилфрид Ликей, който беше влязъл на мястото на Ролинс, обърнаха резултата до 9:6 за Шумен.

И двата отбора не можеха да реализират опитите си за тройки, преди най-после Константин Паисиев да го направи. Домакините чрез Кохайда дръпнаха с 11:9 при 2:30 оставащи минути. Стоян Кайранов с два успешни фала направи съотношението 13:11 секунди преди края. Отново той с прекрасна тройка осъществи обрат до 13:14, а Карим Мане от фал осигури равенство 14:14 в самия край.

Резултати, репортажи и класиране от 23-ия кръг в НБЛ

ВТОРА ЧАСТ

Близо две минути след началото на втората част Кохайда отбеляза първия кош и Шумен поведе с 16:14, но много скоро след това Лъчезар Тошков изравни - 16:16. След леко по-бавното начало кошовете “заваляха” и съвсем скоро се стигна до 18:16, като в средата на частта Тошков беше топ реализаторът в мача със седем точки. С добро поднасяне пък Ролинс откри сметката си и изведе Шумен напред с 22:20 на средата на времетраенето на втория период. Миньор стигна до 26:26 след кош на Тошков, а Ивкович с тройка осъществи обрат две минути преди края. При оставащи 39 секунди Ликей вкара два фала за Шумен и в крайна сметка двата тима се оттеглиха на почивка при 28:29.

ТРЕТА ЧАСТ

Тройка на Ромело Бърел и кош на Кендеров осигуриха най-комфортния до момента аванс на Миньор в мача - 30:36 в началните минутки на третата част. Три свободни стрелби на Ролинс обаче спомогнаха на домакините да намалят изоставането до 35:36. Хубава тройка на Ивкович изведе “чуковете” до преднина от 37:41 шест минути преди края на третата част.

Шумен осъществи обрат чрез тройка на Мустафа за 43:41, а до сирената имаше още 180 секунди. Мартин Тодоров обаче направи същото за Миньор и преднината на гостите се върна - 43:44. Чрез свободни стрелби на Карим Мане и Мустафа Шумен отново обърна резултата в своя полза при 47:46. 19 секунди преди края домакините водеха минимално с 49:48, но в крайна сметка резултатът беше изравнен малко преди сирената - 49:49.

ЧЕТВЪРТА ЧАСТ

Двата отбора започнаха с ефективни атаки в първите две минути на последната част, а Миньор отново изгради крехък аванс при 51:53. Кош на Артинович пък им осигури още по-добра преднина от шест точки. Две успешни свободни стрелби на Мане спомогнаха за съкращаване на пасива и поддържане на интригата от домакините 56:57 при оставащи 5 минути до края.

Ликей увеличи личния си актив в срещата на 15 точки и Шумен отново обърна резултата за 60:59. Още един негов кош направи съотношението 62:59 при по-малко от две минути до края. Пак той в последните 29 секунди внесе още спокойствие в редиците на домакините - 66:61. Мане от фал пък фиксира крайното 67:61.

Стартова петица на Шумен: 2. Карим Мане, 3. Дейвид Ролинс, 4. Веселин Бойчев, 7. Баръш Мустафа, 31. Джъстин Кохайда

Стартова петица на Миньор 2015: 2. Данило Арнитович, 16. Георги Кендеров, 24. Лъчезар Тошков, 25. Никола Ивкович, 96. Богдан Бринок