Юношите на Ливърпул донесоха първи трофей за сезона и разплакаха богаташите от Челси

Ливърпул спечели Купата на Лигата за рекорден десети път в историята си. На финала мърсисайдци победиха Челси с 1:0. Мачът завърши 0:0 в редовното време, а в 118-ата минута Вирджил Ван Дайк реализира победния гол. Така мърсисайдци ще изпратят Юрген Клоп в последния му сезон на “Анфийлд” поне с един трофей.

“Червените” печелят трета поредна купа в Англия след финал срещу Челси, като предишните два през 2022 г. спечелиха след дузпи. Успехът на Ливърпул е още по-значим, тъй като Клоп не можеше да разчита на много от основните си играчи, като сред тях бяха Мохамед Салах, Трент Александър-Арнолд, Дарвин Нунес и Доминик Собослай. Към края на мача германецът пусна някои от юношите и те се представиха на много високо ниво.

Въпреки че гол не падна до 118-ата минута, положения не липсваха. По един гол за двата тима беше отменен, а гредите спряха Конър Галахър и Харви Елиът. Пропуски имаше и пред двете врати, а Кеомин Калахър се отличи с няколко великолепни спасявания.

Срещата започна с доста грешки от страна и на двата отбора. Мърсисайдци имаха малко по-ясни идеи какво искат да направят и владееха топката в повечето време, а пресата им създаваше проблеми на лондончани. След няколко поредни нарушения и центрирания пред вратата на “сините” се стигна до първата възможност в мача. Центриране на Робъртсън стигна до главата на Диас, но ударът се получи параболичен и въобще не затрудни вратаря.

Отборът на Юрген Клоп започна да намира пролуки в защитата на съперника. Диас имаше възможност да стреля, след като получи топката в наказателното поле, но ударът бе блокиран. Последвах изстрел от дистанция на Мак Алистър, с който Петрович се справи. Вратарят бе на точното място и секунди по-късно, когато Диас го тества от доста по-близко разстояние.

42 Ливърпул - Челси, финал за Купата на Лигата

В 21-ата минута при първата си добра атака лондончани бяха много близо до гол. Палмър проби отдясно и намери Стърлинг в наказателното поле. Бившият играч на Ливърпул не успя да овладее и да стреля, но топката стигна до Палмър на няколко метра пред вратата. Той обаче стреля в обсега на вратаря и уцели ръката на Келъхър.

Последва поредната лоша новина за Ливърпул, свързана с контузия. Кайседо удари много лошо в глезена Гравенберх, който малко по-късно бе изнесен на носилка. В ситуацията съдията изненадващо дори не отсъди нарушение, което разгневи Клоп. Германецът трябваше да поставя играчи на нетипични позиции, тъй като опциите му на пейката са изключително ограничени. Той пусна в игра Джо Гомес, който заигра отдясно на защитата. Харви Елиът бе върнат в халфовата линия, а Конър Брадли стана част от нападението.

След смяната ритъмът на мърсисайдци се наруши и Челси имаше предимство за известен период. В 34-ата минута тимът на Почетино стигна до гол. Нико Джаксън се измъкна от защитата и намери Стърлинг, който прати топката в мрежата. Страничният съдия вдигна засада на Джаксън, а разглеждането с ВАР потвърди решението му. Малко по-късно “сините” стигнаха до нова опасна ситуация пред Келъхър.

Краят на полувремето обаче беше за Ливърпул. В 40-ата минута центриране на Робъртсън бе засечено великолепно с глава от Гакпо, а топката се удари в лявата греда на Петрович. Малко по-късно няколко играчи на “червените” имаха възможност да стрелят, но ударите бяха блокирани. Най-добрата възможност бе пред Брадли.

Ливърпул започна по-силно втората част. След пробив на Диас той не успя да намери съотборник. “Сините” стигнаха до далеч по-добра възможност в 52-ата минута. Отличен пробив на Джаксън завърши с подаване към Енцо Фернандес. Аржентинецът опита да завърши с пета, като прати топката покрай вратата, а до него имаше двама свободни съотборници на по-добра позиция за удар.

Изстрел на Палмър мина покрай вратата, а опит от воле на Харви Елиът бе спасен от Петрович. След час игра Ван Дайк се разписа, но попадението бе отменено. Нидерландският бранител засече с глава центриране на Робъртсън. Играчите на Ливърпул отпразнуваха гола, но съдията бе привикан да види ситуацията на монитор. Решението бе за засада на Ватаро Ендо, който блокира Колуил и му попречи да се приближи до Ван Дайк.

И двата отбора продължиха да нападат и ситуациите се редяха пред двете врати. Дисаси се размина с гола, след като пред вратата не успя да засече топката. При ответната атака Гакпо пропусна прекрасна възможност, след като Диас проби и му предостави топката, но той я прати над вратата. В 77-ата минута Конър Галахър удари греда след отличен пробив и подаване на Палмър.

Челси определено имаше предимство в последната част на двубоя, а мърсисайдци се задъхваха. Палмър изведе Галахър сам срещу вратаря. Той се забави с удара, Келъхър излезе навреме и успя да го блокира, но халфът на “сините” направи голям пропуск, като не се възползва от ситуацията. Секунди по-късно той имаше нова възможност да стреля от прекрасна позиция, но прати топката над вратата.

Клоп започна да пуска някои от юношите, които бяха на пейката. Първо в игра се появи Боби Кларк, а малко преди края на редовното време влязоха Джейдън Данс и Джеймс Макконъл. В добавеното време като по чудо топката не се озова в мрежата на Ливърпул. Нкунку стреля право в Келъхър, след това Густо нацели Галахър, а при следващия си опит Нкунку отново не бе точен.

Стигна се до продължения, в които мърсисайдци имаха предимство. Хубав удар на Данс с глава бе отразен от Петрович. Елиът пропусна следващата добра възможност. Челси тотално бе отстъпил инициативата и не успяваше да дори да направи атака. През второто продължение лондончани се представяха малко по-добре и направи 2-3 опасни атаки. Най-добрата ситуация обаче бе пред вратата на Петрович. Удар на Елиът с глава срещна гредата.

Така се стигна до 118-ата минута, когато след ъглов удар, изпълнен от Цимикас, Ван Дайк насочи топката с глава и тя се озова в мрежата. Този път нямаше причина попадението да бъде отменено и феновете на “червените” празнуваха, а секунди по-късно вече се радваха и на спечеления трофей.

ЛИВЪРПУЛ - ЧЕЛСИ 1:0
1:0 - Ван Дайк (118)

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago