Порто съсече Арсенал с красив гол в последната минута

Порто спечели с 1:0 първия мач с Арсенал от 1/8-финалите в Шампионската лига. "Драконите" измъкнаха победата по изключително драматичен начин с гол в последната 94-та минута на Галено. Така те спряха победната серия от 5 поредни срещи на "артилеристите" и взеха важно предимство преди реванша на "Емиратс". Гостите на "До Драгао" бяха тотално обезличени от защитата на португалците, която не им позволи да отправят нито един точен удар. За сметка на това домакините създадоха няколко добри възможности в мача и късметът им се усмихна в добавеното време, когато стигнаха и до толкова ценния успех.

Домакините заложиха в този мач на Еванилсон на върха на атаката, който имаше подкрепата на Галено, Франсиско Консейсао и Едуардо Пепе от по-задни позиции. Опорни халфове пък бяха Нико Гонзалес и Алан Варела.

Микел Артета пък бе предпочел да започне мача с Кай Хавертц, Букайо Сака и Габриел Мартинели в предни позиции. В средата на терена пък действаха Леандро Тросар, Деклан Райс и Мартин Йодегор.

В първия четвърт час и двата тима действаха по-внимателно. Така играта се задържаше в средата на терена, а положенията пред двете врати липсваха.

Порто стигна до първата голова възможност и тя бе изключително голяма. В 21-вата минута Галено бе изпуснат в наказателното поле и засече едно центриране, като ударът му се отби от гредата, а при добавката той отново не успя да отбележи отблизо.

Арсенал продължи да бъде отборът, който повече владее топката, но трудно създаваше голови възможности. В 24-тата минута Сака опита центриране от аутлинията и топката "кацна" на напречната греда.

Порто пък бе опасен на контраатака. При една такава Нико Гонсалес шутира от далечна дистанция, но уарът му не бе достатъчно точен и премина високо над вратата.

В 40-ата минута и Давид Рай трябваше да прави първото си спасяване в мача. Еванилсон бе изведен в наказателното поле и стреля към вратата, но испанският страж внимаваше и улови.

В 45-ата минута след центриране от корнер Кай Хавертц се извиси и стреля с глава, но много далеч от целта.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Така първата част завърши без голове, като домакините повече имаха за какво да съжаляват, че не поведоха, докато Арсенал не успя да отправи точен удар.

И второто полувреме започна по идентичен начин. Арсенал имаше инициативата, но Порто се защитаваше добре и не допускаше да се стигне до сериозни опасности пред Диого Коща.

"Драконите" обаче продължаваха да са много опасни на контраатака. В 66-ата минута Едуардо Пепе направи страхотен пробив отдясно и намери Еванилсон на добра позиция близо до вратата, но ударът му бе доста разочароващ.

В първата минута на добавеното време на двубоя Габриел Магаляеш стреля с глава след центриране от фаул, но високо над вратата.

В 94-тата минута Фортуна се усмихна на домакините. Те успяха да задържат топката пред вратата на съперника, тя попадна в Галено, който с удар от около 25 метра намери далечния ъгъл на вратата и взриви трибуните на "До Драгао" - 1:0.

Така Порто се поздрави с успеха и гледа с оптимизъм към реванша на "Емиратс". Арсенал пък ще трябва да покаже друго лице на свой терен, ако иска да постигне обрат и да продължи към 1/4-финалите на турнира.

Снимки: Gettyimages