Баная унищожи рекорда на "Лусайл" в последния ден на тестовете в MotoGP

Франческо Баная унищожи рекорда на пистата „Лусайл“ в Катар в последния ден на предсезонните тестове в MotoGP за 2024 година.

Двукратният световен шампион стана първият пилот, който постига обиколка в рамките на 1:50 на две колела на катарското трасе. Италианецът записа 1:50.952, което е с 0.820 секунди по-добре постижение и досегашния рекорд на пистата, регистриран от Лука Марини в квалификацията миналия ноември.

Баная записа своята обиколка малко след залез слънце, когато температурите започнаха да спадат и сцеплението да се подобрява. Той обаче не бе първият пилот, който слезе под рекорда на Марини. Тази чест се падна на Марко Бедзеки от екипа на VR46 Дукати, който първи слезе под 1:52 от началото на теста с времето си от 1:51.758.

В крайното класиране за деня Бедзеки зае 10-то място, а пред него освен Баная се наредиха още Енеа Бастианини (Дукати), Алейш Еспаргаро (Априлия), Марк Маркес (Грезини Дукати), Раул Фернандес (Тракхаус Априлия), Маверик Винялес (Априлия), Хорхе Мартин (Прамак Дукати), Фабио Ди Джанантонио (VR46 Дукати) и Брад Биндър (КТМ). Всички те слязоха под миналогодишния рекорд на Марини.

Най-активен в рамките на деня бе новобранецът Педро Акоста от екипа на Tech3 ГасГас, който в следобедните часове направи пълна състезателна симулация. В нея испанецът поддържаше темпо, което бе със средно 0.3-0.4 секунди на обиколка по-слабо от темпото, с което Ди Джанантонио спечели миналогодишното издание на Гран При на Катар. Акоста завърши финалния ден за подготовка преди първия си сезон в MotoGP с общо 72 обиколки на своята сметка.

В последния час, когато дойдоха и много от топ времената бяха отчетени и няколко падания, включително на Марк Маркес, Джак Милър (КТМ), Жоан Мир (Хонда) и Йоан Зарко (LCR Хонда). След падането на Маркес, което беше неговото първо с мотора на Дукати и този път е потвърдено, а не като в Малайзия, дори имаше за кратко червен флаг, за да бъде почистена пистата. По-рано през деня също имаше едно кратко спиране на сесията, което дойде след като Мир спря на пистата с повреда.

С днешния ден приключи и предсезонната подготовка в MotoGP за 2024 година, а до началото на сезона остават малко повече от две седмици. Кампанията ще стартира с Гран При на Катар, отново на „Лусайл“, а състезателният уикенд ще се проведе между 8 и 10 март.

Снимки: twitter.com/DucatiCorse

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!