Атлетик се разправи с Жирона и полетя към Шампионската лига

Отборът на Атлетик Билбао надигра тима на Жирона с 3:2 в среща от 25-ия кръг на испанската Ла Лига. Головете за успеха на баските вкараха Алекс Беренгер (2') и Иняки Уилямс (60'), а точни за каталунците бяха Виктор Циганков (49') и Ерик Гарсия (75').

Успехът съкрати изоставането до четвъртото място на момчетата на Ернесто Велверде на само две точки, докато играчите на Мичел не успяха да се възползват от грешката на лидера Реал Мадрид и останаха на шест пункта от върха.

Домакините откриха резултата по-малко от 120 секунди след първия съдийски сигнал. Играчите в бели спортни екипи направиха безобразна грешка в отбрана и Беренгер открадна топката на границата на наказателното поле и порази вратата, пазена от Пауло Гасанига.

До края на полувремето баските имаха няколко положения, с които можеха да направят преднината си внушителна, като най-близо до истината бе Иняки Уилямс в 25-ата минута, когато проби между двама бранители в пеналтерията и разтърси с мощен удар десния страничен стълб.

Каталунците показаха класата си и напомниха за най-добрите си моменти през сезона до този момент в началото на второто полувреме, като изравниха резултата само четири минути след подновяването на играта. Халфът Иван Мартин се добра до топката в наказателното поле и след като овладя с две красиви докосвания подаде към Виктор Циганков, който дебнеше в съседство и вкара.

Гостите обаче се радваха съвсем кратко на възстановеното равенство и само седем минути по-късно Алекс Беренгер изведе отново своите. Нова фрапантна грешка при изнасянето а топката от страна на играещите в “бяло” доведе до загуба на притежанието в неврологична точка от терена и съвсем скоро извеждащо подаване намери баския халф, който направи най-логичното и порази за втори път безпомощния Гасанига.

Четири минути по-късно бе забит нов звучен шамар в лицето на жиронци. Йерай Алварес намери с дълго подаване Иняки Уилямс, който се подигра с двама неориентирани бранители на гостите, овладя и направи преднината на отбора си много солидна.

Малко след това Беренгер можеше да реши всичко, оформяйки своя хеттрик след поредната фрапантна грешка в отбраната на съперника, но Гасанига този път бе на мястото си.

Реакцията на стража на гостите се оказа ключова, тъй като десетина минути по-късно момчетата на Мичел върнаха един гол, който не се оказа почитен и той запази интригата в оставащото време. Алейш Гарсия фалцира топката след изпълнение на пряк свободен удар, а в наказателното поле тя бе отклонена към Ерик Гарсия, който стреля от движение с глава и намали.

По-късно в добавеното време гостите пропуснаха две страхотни положения, като вратарят на домакините Унай Симон направи феноменални спасявания и запази трите точки на “Сан Мамес”.

Това бе трети пореден мач без победа за каталунците, докато баските вече четвърта поредна шампионатна среща не познават вкуса на поражението.