Лапи завърши първи в събота в рали „Швеция”

Есапека Лапи (Хюндай) завърши на първа позиция в съботния ден на рали „Швеция”, втори кръг от сезон 2024 в Световния рали шампионат. По новата точкова система за този сезон финландецът спечели 18 точки, но за да ги вземе трябва да завърши и утрешните три отсечки, като в неделя има отделно класирани и точкуване, като допълнително се дават и бонус точките от пауърстейджа.

Състезанието се предреши във втората съботна отсечка, в която катастрофира Такамото Кацута (Тойота), който водеше битка с Лапи за първото място и разликата беше 0,9 секунди преди десетия етап в полза на финландеца. След спирането на японеца, Лапи остана начело с аванс от над минута и половина.

Кацута подари рали „Швеция” на Лапи?

До края на деня зад Лапи оспорвана битка водеха Адриен Фурмо (М-Спорт) и Елфин Еванс (Тойота), като в крайна сметка французинът запази второто място, а Еванс остана трети, на 16,7 секунди. Фурмо за малко да отпадне в последната отсечка за деня, като едва не излетя на същия завой, където вече се беше ударил съотборникът му Грегоар Мюнстер, който по-късно успя да стигне до финала, макар и с огромно закъснение.

В WRC2 победата взе лидерът от първия етап Оливър Солберг (Шкода), а втори и трети останаха Сами Паяри (Тойота) и Георг Линамае (Тойота), като атаката на естонеца в края на деня едва не го изкачи на второто място, като Паяри запази втората позиция, макар и само с 0,2 секунди.