Величествен обрат класира непреклонните от Ямбол за Купата на България

Отборът на Ямбол записа един от най-великите обрати в богатата си баскетболна история, след като навакса пасив от 17 точки в последната четвърт при драматичната победа над Шумен с 80:79 (19:27, 20:23, 14:19, 27:10) при гостуването си в зала "Арена Шумен". По този начин ямболии грабнаха осмото място в класирането след края на второто завъртане и си спечелиха билет за участие в турнира за Купата на България.

Възпитаниците на старши треньора Тони Дечев заемат осмата позиция с баланс от 8-14, какъвто е и балансът на седмия Берое. Шумен пък остава на деветата позиция с актив от 7-15, като това бе поредният двубой, в който тимът на Янко Янков подхожда несериозно в последните минути и изпуска преднина.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима поставиха силен старт на мача, като заложиха на високо темпо от самото начало и резултатността бе висока в първите минути. Шумен водеше с 10:5 след първите 120 секунди игра, благодарение на силни изяви на чужденците си Джъстин Кохайда и Брайън Камерън. 17-годишният юноша на домакините Веселин Байчев също се отличи със страхотни стрелби и влезе в обувките на контузения Ивайло Тонев с две тройки за 15:7 в полза на своя тим. Лидерът на Ямбол Иван Лилов скъси една точка от изоставането на своя тим, но след това вездесъщият Байчев избухна с трета поредна тройка за 18:8 в полза на домакините. Младокът обаче направи три бързи нарушения и седна на пейката, но Шумен продължаваше да тероризира гостите от тройката и вече бе 5/7 от тази зона след точен изстрел и на Емилиян Грудов за 21:11. Тимът на Тони Дечев се опита да смъкне изоставането си до някаква степен до края на първата четвърт, като чрез кош на Павел Маринов в последните секунди от откриващия период ямболии скъсиха дефицита си до осем точки при 27:19.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората част започна по оптимистичен начин за отбора на Ямбол, който откри периода с минисерия от 1:5, за да направи разликата между двата тима четири точки при 28:24. Новото попълнение на гостите Маркедрик Бел започна силно кариерата си в редиците на ямболии и бързо загатна за потенциала си, като заедно с другия чужденец в тима Кевин Хънт успяха да сведат разликата между двата отбора до само едно притежание при 32:29 след три минути игра във втората част. Шумен обаче напомни за точния си мерник с тройка на Брайън Камерън за шест аванс в полза на отбора на Янко Янков при 35:29. Американецът продължи наказателната си акция, но гостите не се дадоха и отвърнаха с четири поредни точки чрез своите чужденци за 37:32 в полза на Шумен в средата на втората четвърт. Уилфрид Ликей стана автор на осмата тройка за домакините от началото на мача, след като бе точен за 40:32, а няколко нападения по-късно Баръш Мустафа възстанови двуцифрената дистанция между двата отбора при 42:32. Гостите нямаха никакъв отговор срещу високопроцентната стрелба на ямболии и тимът на Янко Янков заслужено водеше с 50:39 на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Кевин Хънт и Иван Лилов комбинираха за серия от пет поредни точки в полза на Ямбол, благодарение на която отборът им не позволи на Шумен да се изплъзва далеч напред и разликата бе съкратена до шест при 50:44. Домакините обаче отново имаха с какво да отговорят на съперника си, като отново Камерън и Кохайда поеха отговорност, за да върнат двуцифрения аванс на своя тим при 54:44. Възпитаниците на Янко Янков пропуснаха да направят преднината си още по-сериозна, като вместо това тя се запази непроменена при 56:46 в тяхна полза. С тройка на Уилфрид Ликей отборът на Шумен достигна до най-голямата си преднина до този момент при 62:48 с оставащи около три минути до края на третата четвърт. В крайна сметка тимът на Шумен водеше със 17 точки в края на третата четвърт при 69:53 в своя полза.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Дейвид Ролинс най-сетне се отпуши в началото на последния период, след като отбеляза тройка за 74:57 след две минути игра в четвъртината. Тимът на Ямбол обаче се опита да се закачи за своя съперник чрез четириточково изпълнение на Николай Михайлов и кош на бърза атака на Иван Лилов за 74:63 с оставащи шест минути от последната четвърт. Устремът на ямболии продължи с тройка и на Александър Матушев, като по този начин дистанцията бе намалена до седем точки при 74:67 в полза на Шумен. Момчетата на Тони Дечев обаче допуснаха ключови грешки в офанзивен план, които им попречиха да дишат във врата на домакините. Павел Маринов изригна с ключова тройка за 75:70, като след това драмата стана пълна и капитанът на ямболии бе изпратен на наказателната линия за два опита. Той вкара един от тях и направи дистанцията четири при 75:71 с оставащи 90 секунди до финалната сирена. Шумен отново се провали в опита си да задържи аванса и бе наказан от тройка на дебютанта Маркедрик Бел, който направи разликата само точка при 75:74 на влизане в последната минута от редовното време.

След прекъсването обаче на Тони Дечев му бе отсъдено техническо нарушение за реакция и Камерън вкара фала за 76:74. Домакините допуснаха грешка впоследствие и Павел Маринов отново се оказа на линията и с цялото хладнокръвие на света лидерът на Ямбол изравни резултата при 76:76. При изнасянето на топката Брайън Камерън направи грешка и Кевин Хънт открадна, като американецът изведе Ямбол с две аванс при 76:78 с оставащи 16 секунди на таблото. Маринов обаче фаулира Ролинс от тройката и крилото не сбърка при трите си опита, като така той върна аванса в ръцете на Шумен при 79:78. Ямбол изпълни страхотен аут в предно поле и Иван Лилов намери непокрит Николай Михайлов под коша, като бившият играч на Левски отбеляза две точки за 79:80 с оставащи 5.7 секунди. Баскетболистите на Янко Янков не успяха да стигнат до стрелба в последното си нападение в мача и така победата отиде за Ямбол със 79:80.

Маркедрик Бел и Николай Михайлов се отличиха с по 16 точки за великата победа на Ямбол. Иван Лилов допринесе с 14 точки, 11 борби и 6 асистенции, а Кевин Хънт наниза още 13 точки.

Брайън Камерън бе над всички за Шумен с 23 точки, 7 борби и 8 асистенции. Уилфрид Ликей реализира 15 точки, а Дейвид Ролинс приключи 11 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ШУМЕН: Брайън Камерън, Никола Николов, Веселин Байчев, Дейвид Ролинс, Джъстин Кохайда

ЯМБОЛ: Иван Лилов, Кевин Хънт, Александър Матушев, Павел Маринов, Андон Вачев