Балкан измъкна инфарктна победа над Академик

Отборът на Балкан измъкна драматичен успех с 86:85 (26:22, 23:24, 20:24, 17:15) над Академик Пловдив в интригуващ сблъсък от 22-рия кръг в Националната баскетболна лига. По този начин шампионите постигнаха шестата си поредна победа в първенството и се закотвиха на четвъртото място в таблицата с баланс от 14-8. Академик пък загуби надежди за попадане в турнира за Купата на България, след като остана на 10-ата позиция с актив от 7-15.

ПЪРВА ЧАСТ

Двата отбора направиха завързан мач още от първите минути на срещата в Ботевград, като след около 3 минути игра Академик имаше предимство едва от 2 точки (8:6). Гостите успяха все пак да поддържат минимален аванс, въпреки отсъствието на един от основните си играчи Йордан Минчев, който е болен, като след повече от 5 минути игра той беше 3 точки. Домакините обаче намериха начин да обърнат резултата и при оставащи 3 минути до края на частта поведоха с 4 точки (19:15). Двата отбора продължиха надлъгването, а Балкан беше по-добър в това, оттегляйки се след 10 минути игра с преднина от 4 точки (26:22).

Ямбол е големият печеливш от жестоката битка за Купата в 22-рия кръг на НБЛ

ВТОРА ЧАСТ

Втората част започна изключително тежко за Академик Пловдив, като още в първите минути на срещата се контузи една от звездите на тима Джерълд Лидел. Той беше изнесен от съотборниците си, а въпреки опитите на лекарския екип  да закрепи състоянието на десния му глезен, той в крайна сметка няма да за се завърне на паркета до края на срещата. Домакините се възползваха максиамлни от слабостите на съперника си и поддържаха разликата минимална, като 7:44 минути преди почивката тя беше 3 точки (31:28). 5 минути преди края скочи до 5 точки (37:32), а малко след това и до 9. Тройка на Филип Хенри в последните секунди преди паузата стопи пасива на Академик на 3 точки (46:49).

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първите секунди кош на Джъстин МакКол стопи пасива на Академик на 1 точка (48:49). А тройка на Нели Къминг изведе гостите напред в резултата (53:49), при оставащи 7:50 минути до края на частта. Бързо тя скочи до 6 точки, но Сюприйм Ханна намали на точка пасива на Балкан (54:55). Лошата новина за Йордан Янков бяха двата бързи фаула на Нели Къмингс. Веднага след това последва още една лоша новина за гостите - точна стрелба на Мартин Сотиров изравни резултата в срещата 57:57, при оставащи 5:54 минути. Пловдивчани все пак излязоха с точка напред, но Ханна отново върна преднината на Балкан (59:58), а тройка на Мартин Сотиров им даде аванс от 4 точки, при по-малко от 5 минути преди последната четвърт. Двата отбора продължиха да сменят лидерството си постоянно. В крайна сметка преди заключителните 10 минути на срещата, Академик поведе с 1 точка на Балкан (70:69).

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Двата отбора продължават да се надлъгват, но след победата на Ямбол над Шумен в друг мач от кръга, Академик Пловдив загуби шансове за класиране в турнира за Купата на България, без значение как ще завърши срещата в Ботевград. Домакините си върнаха предимството в срещат и при оставащи 5:31 минути до края на мача водят с 5 точки (79:74). Продължава размяната на кошове, като домакините имат минимална преднина от 4 точки (81:77). Забивка на Филип Хенри намали до 2 точки пасива на Академик (79:81). Минута преди края разликата е само точка в полза на Балкан (86:85), като баскетболистите на Академик пропуснаха възможности да откраднат успеха, който отиде в ръцете на шампионите.

Мартин Сотиров поведе Балкан с 25 точки. Майкъл Диксън добави 19 точки, Димитър Димитров се разписа с 13 точки, 9 борби и 7 асистенции, а Сюприйм Хана завърши с 13 точки и 5 завършващи подавания.

Джъстин МакКол постигна дабъл-дабъл от 17 точки и 11 борби за Академик Пловдив. Ренел Къмингс приключи с 16 точки и 5 асистенции, Кръстомир Михов вкара 15 точки, Филип Хенри се отчете с 14 точки, а Томислав Минков наниза 11.