Икарди донесе инфарктен успех за Галатасарай над Спарта (Прага) в спектакъл

Галатасарай победи с 3:2 Спарта (Прага) в атрактивна първа среща за двата тима от плейофния мач за класиране на 1/8-финалите от Лига Европа. Звездата на домакините Мауро Икарди отбеляза победния гол за "джим бом" в продължението на мача (90+1'). Преди това Галатасарай повеждаше на два пъти с попадения на Керем Демирбай (19') и автогол на Ладослав Крейчи II (61'), но Спарта (Прага) успяваше да изравни с голове на Анхело Пресиадо (47') и Ян Кухта (65'). Срещата бе доста атрактивна и предложи много положения, а двата отбора получиха и по един червен картон. Реваншът ще бъде следващата седмица.

Галатасарай започна със силен домакински натиск, но първото добро положени бе за гостите. В 6-тата минута Велко Бирманчевич отправи опасен изстрел, но Фернандо Муслера прояви отличен рефлекс и успя да избие в корнер. Истанбулският гранд обаче откри резултата в 19-ата минута. Керем Демирбай се впусна в индивидуален рейд и навлезе опасно в наказателното поле на Спарта (Прага), след което шутира с левия крак в близкия ъгъл на стража на чехите Петер Йенсен, който не успя да се намеси добре и топката влетя в мрежата за 1:0.

Петнадесетина минути по-късно Спарта пропусна две нови добри положения, като при тях Ян Кухта оставаше на отлични позиции, но бе отказан от чудесни изяви на Муслера. Минута преди края на редовното време отново Бирманчевич пробва късмета си с далечен шут, минал на сантиметри от гредата на домакините.

Втората част започна със заслужен изравнителен гол за Спарта. След изпълнение на пряк свободен удар за чехите, топката бе избира от защитата на Галатасарай, но попадна на крака на еквадореца Анхело Пресиадо, който със страхотен далечен шут този път направи безпомощен Муслера и така гостите възстановиха равенството. В 61-вата минута обаче истанбулският гранд отново поведе. Спарта направи грешка в защита и загуби топката, която попадна на крака на Дрис Мертенс, който веднага шутира, а ударът рикошира в Ладислав Крейчи II и влетя в мрежата - 2:1 за Галатасарай.

Радостта на турците обаче не трая дълго. Още в следващата минута бранителят Виктор Нелсон бе последен в защитата и фаулира откъсващия се Ян Кухта, за което моментално получи директен червен картон. В 65-тата минута пък Спарта бързо се възползва от численото си предимство и изравни. Анхело Пресиадо центрира остро отдясно и Кухта с глава направи Муслера за втори път безпомощен - 2:2.

Галатасарай можеше да поведе отново в 71-вата минута, но опасен удар с глава на Лукас Торейра бе блокиран. Десетина минути по-късно пък численото равенство на терена се възстанови, след като Матей Ринеш от Спарта получи втори жълт картон и също пое към съблекалните. В последната минута Муслера трябваше отново да показва класата си и да отразява опасен удар на Лукаш Хараслин. В крайна сметка Галатасарай успя да изтръгне победата. Това се случи в първата минута от даденото петминутно продължение. Баръш Йълмаз центрира и намери звездата на домакините Мауро Икарди, който от границата на наказателното поле с много хубав удар направи 3:2 и хвърли в екстаз домакинските фенове, като с този гол донесе девета поредна победа за истанбулския гранд във всички турнири.