Рованпера поведе атаката на Тойота на старта на рали "Швеция"

Светояният шампион Кале Рованпера отговори на очакванията и поведе атаката на Тойота в началото на втория кръг за сезона в Световния рали шампионат (WRC) – рали „Швеция“.

Финландецът, който кара с ограничена програма през тази година, пропусна рали „Монте Карло“ преди три седмици, което му дава по-задна стартова позиция за рали „Швеция“. А в условията около Умеа тази по-задната стартова позиция дава предимство и Рованпера се възползва максимално от него в първите 5.16 състезателни километра.

Той финишира първото минаване на „Умеа Спринт“ за 3:18.3, побеждавайки с 1.4 секунди своя съотборник Такамото Кацута, който стартира малко преди световния шампион. Тройката в края на първия етап на единственото изцяло снежно състезание в WRC оформя третият пилот на Тойота Елфин Еванс, който беше втори по отсечката и бе с 2.0 по-бавен от Рованпера.

Четвърти в състезанието, на само десета за Еванс, се движи Ойт Танак (Хюндай), а петицата оформя Адриен Фурмо (М-Спорт), който даде равно време с това на Танак. Победителят от първия старт за годината Тиери Нювил, който чисти пътя днес и ще прави това и утре, заема шестата позиция, след като бе с 2.7 по-бавен от Рованпера.

Победителят от шейкдауна по-рано днес Есапека Лапи (Хюндай), който също като Рованпера не кара в „Монте Карло“ и стартира след световния шампион изненадващо даде едва седмо време, след като бе с 4.6 по-бавен от своя сънародник. След финала финландецът каза, че няма представа каква е причината за неговото ниско темпо.

Топ 10 в края на първия състезателен ден на рали „Швеция“ оформят Грегоар Мюнстер (М-Спорт) и пилотите от WRC2 Оливър Солберг (Шкода) и Роопе Кархонен (Тойота). Непосредствено зад тях се движи и каращият с български лиценз Николай Грязин (Ситроен), който обаче е извън класирането в WRC2, тъй като не е номинирал това състезание за точки за световния шампионат.

Рали „Швеция“ продължава утре с общо 107.9 състезателни километра, които ще бъдат разделени в седем етапа. Денят ще стартира с първото минаване на „№42 Братби“ (10.76 км) в 8:58 часа българско време и ще завърши в 20:05 часа с вторто минаване на „Умеа Спринт“, с която днес стартира състезанието.

Снимки: Red Bull Content Pool