Рилски спортист удържа Спартак в зрелищно дерби в Самоков, национал с контузия

Отборът на Рилски спортист ще заема втората позиция след края на второто завъртане в Националната баскетболна лига. Тимът на Любомир Киров спечели директния сблъсък със Спартак Плевен с крайното 88:87 (20:20, 25:22, 20:23, 23:22) в своята зала "Арена Самоков". По този начин Рилецо застава еднолично на второто място в таблицата с баланс от 17-5, докато плевенчани ще започнат третото завъртане на третата позиция с актив от 16-6. Това бе 11-а поредна победа за самоковци, които продължават да са отборът в най-добра форма до този момент.

За съжаление, крилото на Спартак Николай Стоянов получи травма в лявото рамо в края на втората четвърт, седмица преди началото на квалификациите за ЕвроБаскет 2025. Енергичният баскетболист е в списъка от повикани състезатели на Росен Барчовски, но предвид контузията не е сигурно дали той ще успее да се включи в двубоите с Швеция и Германия. Стоянов догледа мача с превързано рамо, на което му бе сложен лед.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна със седемминутна пауза заради церемония по награждаването на дамския тим на Рилски спортист, който спечели Купата на България през миналия уикенд. И двата тима изпитваха трудности при стрелбата в началните минути, като резултатът след две минути игра бе 2:2. Момчетата на Любомир Киров записаха серия от шест поредни точки и без да блестят особено успяха да вземат водачеството при 6:2. Рилецо поддържаше своя крехък аванс, но Николай Стоянов реши да открадне преднината на съперника и да изведе Спартак напред при 10:11 в средата на първата четвърт. Майкълин Скот обаче надиграваше своя персонален пазач Алекс Ломакс и вече имаше осем точки на своя актив, като по този начин Рилецо си върна аванса при 14:11. Двата отбора се разиграха в следващите минути и отново се стигна до промяна на водачеството след хубави изяви на Цветомир Чернокожев и тройка на Родни Първис за 17:18. Все пак първата четвърт завърши при равенство - 20:20.

Любомир Киров: Този мач е хубав, защото показа, че не сме непобедими

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Родни Първис най-сетне успя да намери ритъма си от далечна дистанция и след като пропусна три от първите си четири тройки, сега реализира втората си такава, за да поведе Спартак напред при 20:23 в началото на втората част. Дистанцията между съперниците обаче се оказа минимална, или по-скоро никаква след тройка на Деян Карамфилов за 25:25 след две минути и половина игра в периода. Резултатността се понамали до известна степен, а центърът на Спартак Брайънт Томас записа страхотен чадър срещу Алън Арнет - 26:25. Майкълин Скот обаче продължи наказателната си акция от първата четвърт и този път бе точен и от далечно разстояние за 29:25 в полза на Рилецо. Една атака по-късно американецът използва добре заслона на Флорвиъс и се озова сам от средно разстояние, за да отбележи за 31:25, което предизвика прекъсване от страна на Любомир Минчев. Последва размяна на тройки, като след нея домакините запазиха аванса си от шест точки при 36:30. Чернокожев вкарваше важни тройки, за да държи разликата в рамките на шест точки, а след това Николай Стоянов получи травма в рамото, след като се удари в заслон на Флорвиъс - 39:33. Плевенчани успяха да намалят изоставането си до три точки при 43:40 на влизане в последните 60 секунди от първото полувреме, а след това Константин Тошков отбеляза за 43:42. Ивко Ивков също получи контузия в края на втората част, като полувремето приключи при 45:42 в полза на Рилски спортист.

Любомир Минчев: Аз не си знам отбора

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ивко Ивков се завърна в игра за Спартак и показа, че проблемите от края на първото полувреме са отшумели. Друг вид проблеми обаче застрашиха домакините от Самоков, тъй като Джон Флорвиъс извърши третото си лично нарушение. Плевенчани пък постигнаха пълен обрат след пет поредни точки от началото на третата четвърт и поведоха с 45:47. Тимът на Любомир Минчев обаче пропусна добра възможност да увеличи своята преднина и вместо това получи два успешни наказателни удара от Чавдар Костов за равенството при 47:47. Серията на самоковци достигна шест поредни точки, но тя бе прекъсната от тройка на Брайънт Томас за 51:50 при преполовяването на третия период. Така или иначе обаче нито един от двата отбора не можеше да се откъсне напред и паритетът се запази при 54:54 с оставащи около четири минути до края на третата част. Най-сетне гостите от Плевен успяха да поведат с малко по-сериозна преднина при 54:60, но Рилски сведе нещата до само точка с кошове на Скот и Костов за 59:60. В крайна сметка двата тима трябваше да решат нещата в последната четвърт, тъй като резултатът преди нейното начало бе 65:65.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период стартира по отличен начин за домакините, които записаха нова серия от шест поредни точки и така си извоюваха аванс при 71:65 след една минута игра. Полетът на самоковци продължи и те поведоха за първи път в мача с двуцифрен аванс при 78:67 след серия от 11:2 от началото на последната четвърт. След прекъсването от страна на гостите Мирослав Васов също се отличи с ключова стрелба за 81:69 в полза на Рилски спортист, като така тимът му запази двуцифрения си актив. Родни Първис върна трите точки, но от другата страна Алън Арнет и Джон Флорвиъс вкараха четири точки в едно нападение и по този начин Рилецо продължаваше да води сериозно при 85:72. Първис пропусна два опита от наказателната линия, като Спартак губеше с 11 точки при 87:76 и оставащи 2:30 до края на последната част. Първис обаче не се отказа и продължаваше да атакува през Арнет, като този път записа кош и фал за 87:81 с оставащи 1:47 на таблото. Нещата станаха изключително заплетени в последните секунди, тъй като Първис наниза тройка за 88:85 и така Рилски вече имаше само три преднина. Джон Флорвиъс пък направи петото си нарушение и така Спартак имаше шанс да изравни резултата с оставащи 35 секунди на часовника. Алекс Ломакс се справи с Арнет и реализира за 88:87 с оставащи 15 секунди на таблото и топка за Рилецо. Деян Карамфилов обаче не можа да вкара топката в рамките на пет секунди и така плевенчани вече имаха шанс да обърнат мача. Това обаче не се случи, тъй като Първис пропусна стрелба от тройката, при която останаха съмнения за нарушение.

Джоузеф Лоусън завърши с 18 точки за 19 минути за победителите. Майкълин Скот прибави 16 точки и 6 асистенции, Александър Янев допринесе с 14 точки и 6 борби, а Джон Флорвиъс записа 11 точки.

Родни Първис бе най-добър за Спартак с 28 точки и 6 борби при 7/14 стрелба от тройката. Цветомир Чернокожев навъртя 15 точки и 7 борби, а Талиб Занна се разписа с 15 точки и 5 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Мирослав Васов, Чавдар Костов, Александър Янев, Джон Флорвиъс

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Алекс Ломакс, Родни Първис, Николай Стоянов, Цветомир Чернокожев, Талиб Занна