Класата на Мбапе наклони везните в полза на ПСЖ

Пари Сен Жермен направи голяма крачка към класиране на 1/4-финалите на Шампионската лига, след като победи с 2:0 Реал Сосиедад на "Парк де Пренс". Нищо не разделяше двата отбора през първото полувреме, когато дори гостите изглеждаха по-опасният тим и можеха да поведат в резултата, но удар на Мерино в последната минута преди почивката срещна гредата. През втората част ПСЖ игра значително по-добре от своя съперник и заслужено стигна до победата. Килиан Мбапе даде импулса с гол в 58-ата минута, а малко след това негов удар срещна и гредата. Брадли Баркола (71') узакони успеха на парижани с втори гол. Така, след като в два поредни сезона ПСЖ отпадаше на 1/8-финалите, сега отборът има реален шанс да прескочи тази фаза и да продължи да мечтае за първи трофей от Шампионската лига. Това бе 16 пореден мач без загуба за тима на Луис Енрике.

Енрике предприе една изненада в състава си - Лукас Бералдо дебютира в Шампионската лига, като той бе предпочетен пред Люка Ернандес, който днес празнува рожден ден. Килиан Мбапе очаквано се завърна, след като пропусна двубоя с Лил. Баркола и Дембеле му помагаха по двата фланга на атаката на парижани.

Тежкият удар за гостите бе, че капитанът Микел Оярсабал не успяда се възстанови навреме за този мач и дори не бе в групата. Андре Силва действаше на върха на атаката.

Не бе изненада, че Мбапе бе замесен още в първата голова възможност. В шестата минута той получи подаване от дълбочина от Дембеле, влезе в наказателното поле и оставаше с удара си да преодолее само Ремиро, но стражът на Реал направи добро спасяване. След тази ситуация двубоят не само бе равностоен, но след 15-ата минута гостите дори успяха да наложат някакъв натиск и имаха две добри възможности, но първо удар на Кубо премина встрани, а след това и Андре Силва засече силно с глава центриране на японеца, но и в този случай топката не намери целта, макар че премина опасно близо.

В 35-ата минута Баркола засече с глава от добра позиция центриране на Хакими, но не успя да "натисне" топката и ударът му премина над вратата.

В 45-ата минута гостите бяха много близо до това да открият резултата, но страхотен удар на Мерино от границата на наказателното поле срещна напречната греда.

В началото на второто полувреме ситуацията на терена не се промени в първите десетина минути и гостите отново изглеждаха малко по-опасни. Мбапе обаче взе нещата в свои ръце. В 56-ата Мерино изчисти след корнер, но топката стигна до французина, който опита изстрел по земя, отклонен в нов ъглов удар от Траоре. Дембеле центрира, а Маркиньос отклони с глава към далечната греда, където голмайсторът на ПСЖ засече отблизо от въздуха за 1:0.

Този гол даде импулс на домакините и те за първи път натиснаха сериозно своя съперник. В 63-тата минута Мбапе можеше да удвои, след като отправи много силен удар от границата на наказателно поле. Ремиро отклони топката, която впоследствие срещна напречната греда.

Тимът от Сан Себастиан се справяше все по-трудно с натиска и в 71-вата минута допусна втори гол. Дембепе подхвана атака, намирайки Фабиан Руис в центъра. Той продължи вляво към Баркола, който остави Траоре зад себе си, поведе си топката силно, но с изключителна скорост стигна до нея и я прати във вратата на Ремиро.

До края Асенсио и Коло Муани, които се появиха като резерви, дори можеха да направят победата на домакините по-убедителна, но Ремиро спаси удара на първия, а вторият стреля встрани от целта. Пачеко пък пропиля най-добрият шанс за гостите през втората част.

Снимки: Imago