Ювентус развя бялото знаме в битката за титлата

Ювентус се провали в домакинството си на Удинезе от 24-ия кръг на Серия "А". Отборът на Масимилиано Алегри загуби с 0:1 и на практика се лиши от шансовете си да стане шампион. "Бинаконерите" са без победа в последните си 3 мача и изостават на 7 точки от водача Интер, който е и с мач по-малко.

Удинезе пристигна в Торино след серия от 5 мача без победа и само един успех в един от последните си 13 шампионатни двубоя. "Фриуланите" играха много дисциплинирано и стигнага до трите точки с попадение на защитника Лаутаро Джианети в 25-ата минута. По този начин Удинезе нанесе първа домакинска загуба на Юве през сезона и се отдалечи от зоната на изпадащите.

Юве спечели всеки от предишните си 4 мача срещу Удинезе, при това без да допусне гол. Двата тима премериха сили още в първия кръг от настоящия сезон и "старата госпожа" триумфира с 3:0 в Удине. Днес обаче се получи нещо съвсем различно.

В отсъствието на контузения Душан Влахович титуляр беше Федерико Киеза, който пропусна доста мачове заради травма, а срещу Интер се появи като резерва. Италианският национал си партнираше в предни позиции с Аркадиуш Милик. Полякът изтърпя наказание заради червения картон срещу Емполи. В средата на терена Алегри заложи на Адриен Рабио, Мануел Локатели и Уестън Маккени, а по двата фланга действаха Андреа Камбиазо и Тимъти Уеа. Тримата бранители пред Войчех Шчесни бяха Федерико Гати, Бремер и Алекс Сандро

Гостите от Удинезе също бяха подредени в 3-5-2, като в атака ще си партнират Флориан Товен и Лоренцо Лука. Кингсли Ехизибуе и Джордан Земура играеха по фланговете, а тримата в халфовата линия бяха Лазар Самарджич, Уолъс и Санди Ловрич. На вратата застана Мадука Окойе, а в защита старши треньорът Габриеле Чофи избра Неуен Перес, Лаутаро Джианети и Томас Кристенсен.

Домакините взеха инициативата от началото на двубоя. Първата възможност за гол се откри пред Киеза, но неговият удар не създаде проблеми на Окойе. Стражът на Удинезе беше много стабилен в тези минути, както и бранителите на тима. Милик също можеше да открие резултата, но Юве спечели само корнер, който не доведе до нищо интересно пред вратата на гостите.

В 25-ата минута Удинезе поведе. Центриране от десния фланг създаде суматоха в наказателното поле на Ювентус, топката се отби от крака на Алекс Сандро и стана много удобна за Джианети, която я прати в мрежата. Това беше първи гол в италианския футбол за аржентинския защитник, който пристигна в тима от Удине в началото на годината от Велес Сарсфийлд.

Малко след попадението Милик направи шокиращ пропуск от няколко метра, като не се възползва от прострелно центриране на Камбиазо. До почивката полякът още веднъж се размина с гола, а след нея продължи да е замесен във всичко най-интересно в наказателното поле на Удинезе. В 57-ата минута Милик поиска дузпа, но претенциите му бяха подминати от рефера Росарио Абисо.

След час игра Милик най-после прати топката в мрежата зад Окойе, но голът беше отменен, защото при центрирането преди попадението кълбото бе напуснало очертанията на терена. Алегри прибегна към смените и младата надежда Кенан Йълдъз замени Уеа. В 74-ата минута Киеза шутира силно, но и неточно. Времето напредваше все повече, а Ювентус нямаше идеи в офанзивен план и това изнерви феновете по трибуните на "Алианц Стейдиъм".

В 81-ата минута Камбиазо центрира и Йълдъз закъсня със стотни от секундата да засече топката. Малко по-късно в игра се появи и младокът Леонардо Чери, който дебютира в Серия "А". В добавеното време Ювентус не направи абсолютно нищо, за да се добере поне до равенството. "Бианконерите" дори не успяха да пренесат действията в противниковата половина и трябваше да се примирят с поражението.

Снимки: Gettyimages