Балкан повали ЦСКА след силна последна четвърт и влезе в четворката преди Купата

Отборът на Балкан постигна петата си поредна победа през настоящия сезон в Националната баскетболна лига. Тимът на старши треньора Небойша Кнежевич се наложи с 88:78 (24:25, 25:16, 14:19, 25:18) над ЦСКА в последен мач от 21-вия кръг на първенството. По този начин ботевградчани взеха реванш от своя съперник за поражението с 86:95 в първия двубой между двата тима за кампанията.

Така Балкан си осигури четвъртото място с баланс от 13-8 преди края на второто завъртане и ще бъде сред поставените в жребия за турнира за Купата. ЦСКА пък остава на петата позиция с актив от 12-9, като днешната загуба ги елиминира от битката за четворката и тимът ще има тежък жребий на четвъртфиналите на Купата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Балкан започна мача с минисерия от четири поредни точки, като всички те бяха дело на плеймейкъра на тима Сюприйм Хана. Баскетболистите на ЦСКА закъсняваха доста в защита, но все пак успяха да компенсират с кошове на Венцислав Петков и Александър Радукич за 4:6 в полза на ботевградчани. Двата тима разчитаха на доста високо темпхо в първите минути, а отборът на Небойша Кнежевич продължаваше да води при 7:10, след като преди това Петков наниза тройка, за да донесе първата преднина в мача на столичани. ЦСКА отново скъси разликата до една точка, но след това Йордан Минчев и Хана изведоха шампионите при 9:15, което предизвика прекъсване от страна на Росен Барчовски. Все пак столичани успяха да се реабилитират след таймаута и изравниха резултата при 18:18 чрез серия от седем безответни точки. Ботевградчани обаче реализираха третата си тройка за четвъртината чрез Николай Грозев за 18:21. "Червените" съумяха да стигнат до пълен обрат в края на откриващата част, след като Дамян Минков наниза невероятна тройка със сирената за 25:24.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Небойша Кнежевич отново си върна водачеството на старта на втората четвърт, като за това бяха отговорни Георги Герганов и Йордан Минчев, които бяха точни за 25:29. Балкан продължаваше да е на "шофьорската седалка" и да бъде водач в резултата, след като Минчев отбеляза още четири поредни точки, за да помогне на тима си да излезе напред при 29:35. С два успешни наказателни удара на Майкъл Диксън гостите вече разполагаха с аванс от девет точки при 31:40 в средата на втория период. "Червените" продължаваха да трупат фалове вследствие на агресивната игра на своя съперник, а след мощна забивка на Йордан Минчев резултатът стана 31:44 в полза на Балкан. Боянов и Гергов обаче върнаха ЦСКА на шест точки изоставане от опонента си, като вторият отбеляза втората си тройка от втория си опит за 38:44 с оставащи около 60 секунди до края на полувремето. Минчев наниза 16-ата си точка, а след това Петков му отговори от другата страна с хубава стрелба от средно разстояние за 41:49 на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на ЦСКА отново успя да се съвземе от поредния удар на своя съперник, като баскетболистите на Барчовски регистрираха серия от седем поредни точки, за да смъкнат разликата до само две при 49:51. Ботевградчани продължаваха да се намират в сериозна дупка от началото на второто полувреме, а след като забравиха да се върнат в защита, Венцислав Петков ги наказа с лесен кош за 51:51. Серията на "армейците" достигна 13:2 в третата четвърт след кош и фал на Радукич, като по този начин домакините поведоха при 54:51 при преполовяването на периода. Тимът на Небойша Кнежевич се събудя съвсем на време, за да спре устрема на съперника си и да си върне аванса при 54:55. Ботевградчани успяха да се задържат напред в резултата след поредната забивка в мача на Минчев, който разтърси коша на ЦСКА за 56:59. Петков се намеси и провокира нова смяна на водачеството с кош и фал плюс отбелязано техническо на Георги Герганов за 60:59 на влизане в последните две минути от третата част. Американското дуо на Балкан в лицето на Хана и Диксън донесе крехък аванс от три точки при 60:63 в полза на своя тим преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Шампионите продължаваха да водят в началото на последната част, но изпълняващият функцията център Димитър Димитров получи четвъртото си нарушение и седна на пейката за известно време - 65:67. Мартин Сотиров и Илиян Пищиков осигуриха преднина от пет точки на ботевградчани при 66:71. Сотиров продължаваше да наказва Дамян Минков в защита и стрелецът на "шампионите" вкара през него за 66:73 с оставащи около шест минути до края на редовното време. Пищиков и Сотиров се опитаха да довършат домакините, като с тройка на втория разликата отново се качи до двуцифрените измерения при 68:79 в полза на шампионите от Балкан. Васил Бачев и Виктор Гергов намалиха разликата до седем точки, но след това Хана реализира за 72:81 с оставащи около три минути до края на частта. "Армейците" успяха да се доближат до съперника при 76:81, като междувременно феновете на Балкан се разбунтуваха и провокираха реакция от страна на стюардите около игрището. Йордан Минчев пък отново бе намерен в подкошието и записа още една забивка за 76:83 на влизане в последните две минути. Минчев пък извърши петото си лично нарушение, след като извърши фал срещу Радукич. При 59 оставащи секунди резултатът сочеше 78:85 в полза на Балкан. Пищиков реши мача с тройка от нулевия ъгъл за 78:88, като това бе и крайният резултат в двубоя.

Йордан Минчев се отличи с 22 точки и 7 борби за победата на Балкан. Сюприйм Хана вкара 14 точки с 5 асистенции, Илиян Пищиков допринесе с 13 точки, а капитанът Димитър Димитров приключи срещата с 12 точки, 9 борби и 5 асистенции.

Александър Радукич завърши с дабъл-дабъл от 21 точки и 14 борби за ЦСКА. Георги Боянов допринесе с 20 точки и 8 борби, Венцислав Петков остана с 15 точки и 9 асистенции, а Виктор Гергов прибави 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЦСКА: Венцислав Петков, Виктор Гергов, Васил Бачев, Георги Боянов, Александър Радукич

БАЛКАН: Сюприйм Хана, Илиян Пищиков, Николай Грозев, Йордан Минчев, Димитър Димитров

Снимки: Sportal.bg