Милан най-после дочака победа като домакин на Наполи в Серия "А"

Отборът на Милан записа дългочакана домакинска победа с 1:0 над шампиона Наполи в сблъсъка помежду им от 24-тия кръг на Серия "А". Тео Ернандес отбеляза единственото попадение в 25-ата минута. Така „росонерите“ постигнаха първа победа на своя стадион в шампионатен мач срещу неаполитанците от декември 2014 година насам. В този период те бяха побеждавали „партенопеите“ на „Джузепе Меаца“ по веднъж за Купата на Италия (2019 г.) и в Шампионската лига (2023 г.), но в първенството имаха три равенства и пет загуби от този съперник.

За първи път от четири мача насам Стефано Пиоли е направил промяна в своите титуляри, като тя е свързана с наказания Тижани Райндерс, който е заменен от Исмаел Бенасер в средата на терена. На върха на атаката е Оливие Жиру, а по двата фланга нападат Кристиан Пулишич и Рафаел Леао.  Тази вечер домакините играят в черно със специалния си четвърти екип.

Валтер Мадзари пък е решил да изпробва различна схема на своя отбор: 3-5-1-1. Това води до три промени сред неговите 11 на терена. В защитата място намира Лео Йостигор за сметка на Марио Руи. Матео Политано този път няма да играе като крило, като вместо това Паскуале Мацоки ще действа като халф-бек. Пьотър Жиелински пък е предпочетен пред Йенс Каюсте. Централният нападател е Джовани Симеоне, който ще бъде подкрепян от Хвича Кварацхелия от по-задна позиция.

Мачът започна при спокойно темпо, като първата голова възможност дойде точно преди изтичането на 10-ата минута, когато със своя шут от добра позиция Симеоне прати топката покрай вратата. След продължилото затишие в играта „росонерите“ откриха резултата още при първата си възможност. Това стана в 25-ата минута, когато Леао пусна чудесен извеждащ пас за Ернандес, който с удара си прати топката покрай излезлия да го пресрещне Пиерлуиджи Голини за 1:0.

Малко по-късно Леао се опита да удвои преднината на тима, но техничният му изстрел беше спасен от вратаря. В 35-ата минута Матео Габия нанесе далечен шут, който завърши в ръцете на Голини. Веднага след това капитанът на домакините Давиде Калабрия напусна терена заради мускулна травма, като на негово място влезе Алесандро Флоренци.

В началото на втората част именно Флоренци можеше да отбележи втори гол за Милан, но Голини се справи с изстрела му, който претърпя рикошет. Малко след това Лофтъс-Чийк безуспешно опита да си изпроси дузпа. В 50-ата минута шут по земя на резервата Политано вина покрай вратата, след което дойдоха пропуски на Бенасер и Леао. В 54-тата минута Симеоне също не намери целта със своя изстрел.

Пет минути по-късно Кварацхелия преодоля шпагат на Симон Кяер точно пред наказателното поле и продължи пътя си, но впоследствие Флоренци изчисти топката с чудесна намеса. В 60-ата минута далечен удар на Политано профуча покрай вратата. Две минути след това Голини спаси удар на Ернандес при корнер. В 68-ата минута Майк Менян улови шут на Кварацхелия, а Леао отвърна с изстрел, който се оказа неточен. В 80-ата минута резервата Йеспер Линдстрьом отправи несполучлив шут от голямо разстояние. Три минути след това Андре-Франк Замбо Ангиса също се отчете с пропуск.

В 85-ата минута Жуан Жезус си изкара жълт картон, заради който ще пропусне домакинството на „партенопеите“ срещу Дженоа в следващия кръг. В 89-ата минута резервата Ян-Карло Симич можеше да си отбележи автогол, но гредата спаси „росонерите“. Последва удар на Джовани Ди Лоренцо, който беше избит от Менян в корнер. След неговото изпълнение гостите имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на влезлия като смяна Юнус Муса, но ВАР не отсъди такава и „Дявола“ успя да запази крехкия си аванс.

Така третият в класирането Милан събра 52 точки в актива си и се доближи само на една от втория Ювентус преди домакинството му срещу Удинезе от кръга. Наполи пък остава на незадоволителното девето място с 35 пункта.

МИЛАН - НАПОЛИ 1:0

1:0 Ернандес (25')

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Габия, Ернандес, Адли, Бенасер, Пулишич, Лофтъс-Чийк, Леао, Жиру,

Наполи: Голини, Йостигор, Рахмани, Жезус, Ди Лоренцо, Замбо Ангиса, Лоботка, Жиелински, Мацоки, Кварацхелия, Симеоне

Снимки: Imago